24.02.2023

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch – vzduch?

Počuli ste už o tepelných čerpadlách vzduch-vzduch? Ak nie, možno by ste mali vedieť, že práve tieto čerpadlá sú v klimatizačných systémoch. Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch je vlastne klimatizácia s inventorovým kompresorom. Tepelné čerpadlá sa stávajú čoraz obľúbenejšími pre svoju všestrannosť a energetickú účinnosť. Čo sú však tieto zariadenia zač a ako fungujú?

V tomto článku sa dozviete, ako tepelné čerpadlá vzduch – vzduch fungujú, aké majú výhody, v porovnaní s iným typom vykurovacích systémov. Kde všade sa dajú použiť a prečo sa stávajú tak obľúbenými?

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch – vzduch?

Prvým krokom k pochopeniu tepelných čerpadiel vzduch-vzduch je technológia, ktorá za nimi stojí. Tepelné čerpadlá prenášajú teplo medzi dvoma oblasťami. Tento proces funguje tak, že odoberá teplo z jednej oblasti a prenáša ho do inej oblasti. Klimatizačná jednotka tak môže vzduch, ktorý nasaje buď ohriať alebo ochladiť.

Inventorový kompresor odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu, stláča ho a potom ho prenáša dovnútra. To znamená, že teplo z vonkajšieho vzduchu sa používa na vykurovanie vášho domova namiesto vysokej spotreby elektriny. Vďaka tomu sú tepelné čerpadlá oveľa energeticky účinnejšie ako iné typy vykurovacích systémov.

Aké majú výhody tepelné čerpadlá vzduch-vzduch?

Na Slovensku stále len málo ľudí vie, že klimatizáciou môžu aj kúriť. V zahraničí je pritom takýto spôsob kúrenia veľmi rozšírený.  Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch sa stávajú čoraz obľúbenejšími vďaka ich efektívnosti nákladov, energetickej účinnosti a všestrannosti. Sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú cenovo dostupný a energeticky efektívny spôsob vykurovania i chladenia svojich domovov. Je však dôležité preskúmať a porovnať rôzne typy tepelných čerpadiel, aby ste sa uistili, že si vyberiete také, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu.

Veľkou výhodou je univerzálnosť nakoľko sa týmito tepelnými čerpadlami dá v zime kúriť a v lete naopak vzduch chladia. Mnohí ľudia zabúdajú, že svoju klimatizáciu nemusia používať len v lete na vychladenie vzduchu, ale vďaka čerpadlu fungujú aj na vykurovanie.  Inštalácia klimatizácií je  navyše omnoho jednoduchšia ako napr. pri systémoch podlahového kúrenia.

Tepelné čerpadlá vzduch-vzduch vedia regulovať svoj chod vďaka termostatom, systém beží pri optimálnom výkone a používateľovi upravuje úroveň teploty a vlhkosti vzduchu. Pokiaľ si zabezpečíte klimatizačnú jednotku so smart ovládaním, tak si teplotu v domácnosti môžete nastaviť odkiaľkoľvek.

Kde sa využívajú tepelné čerpadlá vzduch-vzduch?

Tepelné čerpadlá vzduch – vzduch možno použiť vo všetkých typoch podnebia, od horúceho a vlhkého až po studené a suché. Vďaka tejto všestrannosti sa dajú využívať počas všetkých ročných období. Klimatizácie sú vyrábané ako tepelné čerpadla vzduch-vzduch, ktoré v reverznom chode môžu okrem chladenia, rovnako efektívne aj vykurovať. Takmer všetky modely klimatizačných jednotiek zvládajú vykurovať až do teploty -15 až -20°C.

Tepelné čerpadlá vzduch – vzduch je možné inštalovať takmer v každej domácnosti i kancelárií, či už v staršej alebo novej budove. Pred rozhodnutím pre tepelné čerpadlo je dôležité nechať si poradiť od odborníka, ktorý dokáže posúdiť vaše potreby a odporučiť systém, ktorý je najvhodnejší pre vašu klímu a domov.

Môžete vďaka tepelnému čerpadlu ušetriť?

Potenciálne úspory spojené so tepelnými čerpadlami vzduch-vzduch sa odhadujú na 30 – 50 % v porovnaní s tradičnými kotlami. S dlhou životnosťou a priebežnou údržbou sa možno dlhodobo tešiť z ešte väčších úspor.

Napokon, mnohí výrobcovia klimatizácií s tepelným čerpadlom vzduch-vzduch ponúkajú celý rad záruk a servisných plánov, ktoré pomáhajú chrániť váš systém a zaisťujú jeho efektívnu prevádzku. To je ďalšia veľká výhoda vzduchových tepelných čerpadiel, pretože zaisťuje, že jednotka zostane v dobrom prevádzkovom stave po mnoho rokov.