19.11.2022

Ako používať klimatizáciu v zime? Funguje ako čistička vzduchu, odvlhčovač i zdroj tepla!

Moderné klimatizácie viete naplno využívať nielen počas leta, ale aj v zime. Poslúžia ako čistička vzduchu a môžete nimi aj kúriť či regulovať vlhkosť v interiéri!

Jesenné a zimné obdobie so sebou prirodzene prináša vyššie riziko rôznych ochorení – predovšetkým vírusových. Chladné počasie prispieva k rýchlemu šíreniu mikroorganizmov, ktoré ľahko napadnú ľudské telo. Existuje viacero spôsobov, ako znížiť chorobnosť v týchto časoch. Konzumácia vitamínov a minerálov však obvykle nestačí.

Skvelým riešením je priama eliminácia vírusov či baktérií. A práve tu sa k slovu dostáva čistička vzduchu, ktorá je prirodzenou súčasťou mnohých moderných klimatizácií.

Klimatizácia a čistička vzduchu

Klimatizácie využívajú radu filtrov, ktoré zachytávajú prachové čiastočky aj alergény, výtrusy plesní, vírusy či baktérie. Fungujú tak ako čistička vzduchu a dokážu významným spôsobom prispieť k zníženiu rizika ochorenia počas jesenných a zimných mesiacov.

Výkonný plazmový ionizátor

Vybrané modely klimatizácií, napríklad LG Deluxe, majú vo svojej vnútornej jednotke zabudovaný plazmový ionizátor. Do vzduchu generuje viac ako 3 milióny iónov, ktoré účinne zneškodňujú infekčné čiastočky vo vzduchu. Vytvára tak sterilné a bezpečné prostredie.

Vedeli ste, že ionizátor nielenže likviduje vírusy a baktérie, ale okrem toho sa stará aj o elimináciu nepríjemných pachov? Prispieva tak k navodeniu ničím nerušenej atmosféry v interiéri.

Zníženie rizika chrípky či COVID-19

Pokrokové filtre a plazmové ionizátory zabudované v moderných klimatizáciách dokážu eliminovať až 99 % všetkých baktérií a vírusov. Dokonca, aj tých najmenších. Bez problémov si tak poradia s pôvodcami chrípky alebo ochorenia COVID-19.

Aj keď nejaký člen vašej domácnosti bude chorý, vďaka zapnutej klimatizácii sa nemusíte obávať, že sa dané ochorenie rýchlo prenesie aj na ostatných. V sterilizovanom vzduchu sa vírusy či baktérie nedokážu tak ľahko šíriť.

Na správnej vlhkosti záleží!

Na šírenie chorôb počas jesenného a zimného obdobia do veľkej miery vplýva aj vlhkosť. Daždivé počasie spôsobuje prirodzený nárast vlhkosti v interiéri, v dôsledku čoho sa zvyšuje aj riziko rôznych ochorení. Baktériám a vírusom sa totiž obvykle najlepšie darí vo vlhkom prostredí.

Regulácia vlhkosti v interiéri

Klimatizácia poslúži nielen ako čistička vzduchu, ale aj regulátor vlhkosti. Pri svojom fungovaní totiž prirodzene eliminuje vodné pary v interiéri. Vybrané modely dokonca dokážu udržiavať vopred nastavené hodnoty vlhkosti. Vďaka tejto funkcii tiež viete významne spomaliť šírenie ochorení.

Nezabúdajte: Zvýšená vlhkosť v interiéri má za následok aj vyššie riziko plesní. Tie do prostredia prirodzene vylučujú výtrusy, ktoré môžu byť príčinou rôznych ochorení – predovšetkým respiračných. Pri používaní klimatizácie počas jesene a zimy vám takéto problémy nehrozia.

Efektívne kúrenie

V neposlednom rade, klimatizáciou môžete počas chladných jesenných a zimných dní či nocí efektívne temperovať interiér. Funguje totiž ako tepelné čerpadlo, ktoré do domácnosti vháňa teplý vzduch. Benefitom je vysoká účinnosť, a to až na úrovni 5. Kúrenie klimatizáciou tak môže byť násobne lacnejšie ako vykurovanie inými zdrojmi tepla.

A to najlepšie? Prakticky každá moderná klimatizácia dokáže fungovať ako čistička vzduchu, regulátor vlhkosti a zdroj tepla v jednom. Ktorý model bude teda najvhodnejší pre vás? Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme s výberom!