02.11.2022

Kam umiestniť klimatizáciu? 5 tipov na výber ideálneho miesta

Možností, kam umiestniť klimatizáciu v interiéri, je obvykle veľmi veľa. Treba však myslieť na to, že niektoré miesta sú výhodnejšie ako iné. Na čo všetko by ste mali brať ohľad a ktorým chybám sa vyhýbať?

Výber správneho miesta pre montáž klimatizácie je skutočne dôležitý. Ak sú vonkajšie či vnútorné jednotky inštalované nevhodne, stretnúť sa môžete s viacerými ťažkosťami. Nezískate maximálny chladiaci výkon, zaplatíte viac za energie a navyše vás dokážu potrápiť aj zdravotné problémy spôsobené nesprávnym prúdením studeného vzduchu.

Praktické rady, kam umiestniť klimatizáciu

Aby ste sa spomínaným nedostatkom úspešne vyhli, prinášame vám 5 základných tipov, ktorých by ste sa mali držať pri voľbe miesta na montáž klimatizácie.

1. Poloha s ohľadom na prúdenie vzduchu

Základné pravidlo znie, že chladný vzduch z klimatizácie by nemal prúdiť priamo na vás. Môže totiž spôsobovať bolesti hlavy a chrbta, prípadne zvyšovať riziko nachladnutia. Vnútorné jednotky preto neinštalujte na miesta, kde sa pravidelne zdržiavate – oproti sedačke či posteli v spálni.

Tiež dbajte na to, aby prúd chladného vzduchu nebol obmedzovaný okolitým nábytkom či stenami. Vnútorná jednotka by okolo seba mala mať aspoň 15 až 20 cm priestoru z každej strany. Vďaka tomu bude schopná efektívne vychladiť miestnosť.

Náš tip: Pokiaľ nie je možné umiestniť vnútornú jednotku tak, aby studený vzduch nesmeroval priamo na členov domácnosti, vždy vyberajte radšej stenu NAD posteľou, sedačkou a podobne – nie tú oproti. Chladný vzduch totiž nepadá na zem ako kameň, ale do miestnosti sa šíri postupne.

2. Dostupnosť klimatizačnej jednotky

Pri montáži myslite na to, že klimatizačné jednotky si vyžadujú pravidelný servis a minimálne výmenu alebo vyčistenie filtrov. Preto je dobré inštalovať ich na miesto, kde máte dobrý prístup. Ak sú príliš blízko veľkých kusov nábytku alebo bočných stien, aj jednoduché servisné úkony vám zaberú zbytočne veľa času.

Praktický tip: Na dostupnosť je dobré myslieť aj pri vonkajšej klimatizačnej jednotke. Najlepším miestom na jej inštaláciu je obvykle balkón alebo fasáda.

3. Prepojenie vnútornej a vonkajšej jednotky

Keď budete plánovať, kam umiestniť klimatizáciu, snažte sa vonkajšiu a vnútornú jednotku inštalovať čo najbližšie k sebe. V ideálnom prípade by od seba nemali byť vzdialené viac než 3 až 5 metrov. Optimálnym riešením je namontovať ich na jednu stenu.

Čím väčšia je vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou, tým vyššie sú energetické straty. V dôsledku nich zbytočne klesá chladiaci výkon. Nehovoriac o tom, že aj samotná montáž je náročnejšia a drahšia.

4. Vzdialenosť od zdrojov tepla

Vnútorné jednotky majú v sebe zabudované termostaty, ktoré vyhodnocujú teplotu v miestnosti. Ak sa klimatizácia nachádza v blízkosti zdrojov tepla, namerané údaje sú skreslené a chladiaci výkon nemusí byť nastavený optimálne.

Práve preto si dávajte pozor na to, aby klimatizácia nebola umiestnená v blízkosti zdrojov tepla – napríklad nad televízorom alebo chladničkou, prípadne neďaleko väčšieho svietidla.

Nezabúdajte: Na efektivitu fungovania klimatizácie do veľkej miery vplýva aj slnečné žiarenie. Vnútorné jednotky inštalujte na steny, ktoré nie sú dlhodobo vystavené priamym slnečným lúčom.

5. Prepojenie multi split jednotiek

Ak plánujete využívať klimatizáciu s viacerými vnútornými jednotkami, opäť platí, že ich vzájomná vzdialenosť by mala byť čo najmenšia. Tým, že skrátite vedenia chladiva, zlepšíte efektivitu chladenia.

Pokúste sa nájsť usporiadanie, pri ktorom dosiahnete minimálnu možnú vzdialenosť medzi vonkajšou jednotkou a viacerými vnútornými.

Ideálne umiestnenie klimatizácie bez starostí

Keď plánujete, kam umiestniť klimatizáciu, musíte zvážiť viacero faktorov. Ak nechcete riskovať, že niečo podceníte, odporúčame zveriť inštaláciu do rúk profesionálov.