31.10.2022

Je kúrenie klimatizáciou výhodné? Týchto 7 dôvodov vás presvedčí!

Uvažujete nad tým, či sa vám kúrenie klimatizáciou počas prechodného či zimného obdobia naozaj oplatí? Fakty hovoria jasne. Prinášame vám prehľad 7 najväčších výhod, ktoré nepochybne oceníte aj vy.

Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že kúrenie klimatizáciou nemusí byť len čiastočným riešením. Ak máte vaše jednotky po výkonovej stránke prispôsobené veľkosti jednotlivých miestností, dané priestory dokážu bez problémov vyhriať aj pri pomerne nízkych vonkajších teplotách. Ak teda nechcete, klimatizáciu nemusíte dopĺňať o ďalšie zdroje tepla.

Naša rada: Pre zaistenie maximálneho tepelného komfortu počas mimoriadne chladných dní môžete klimatizáciu doplniť o podlahové kúrenie. To zabezpečí, že vám nebude zima na nohy a urýchli vyhriatie priestoru.

7 dôvodov, prečo je kúrenie klimatizáciou skvelým riešením

Na základe našich skúseností z praxe sme spísali 7 najvýznamnejších dôvodov, prečo sa kúrenie klimatizáciou skutočne oplatí aj vám.

1. Efektivita kúrenia

Kým iné zdroje tepla majú štandardne účinnosť menej ako 1, v prípade klimatizácií sa dosahuje až úroveň 5. Kúrenie klímou je tak až 5-násobne efektívnejšie než pomocou radiátorov či kotlov. V praxi to pocítite najmä na výrazne nižších nákladoch za energie.

Vedeli ste, že kúrenie klimatizáciou vám vie ušetriť aj niekoľko stoviek eur za jednu sezónu? Vďaka tomu sa vám investícia do kvalitných značkových jednotiek dokáže rýchlo vrátiť.

2. Rýchlosť vykúrenia priestoru

Klimatizácia začne hriať prakticky ihneď po zapnutí. Nemusíte niekoľko minút čakať, kým sa teplá voda dostane do radiátorov či rúrok v podlahe. Benefitom je tiež skutočnosť, že teplý vzduch z vnútornej jednotky nesála ako v prípade radiátorov, ale prúdi. Rýchlejšie sa tak premieša s chladným vzduchom v miestnosti a vy skôr pocítite tepelný komfort.

3. Kúrenie len vo vybraných miestnostiach

Ak využívate multi split klimatizáciu s viacerými vnútornými jednotkami, môžete si jednoducho upravovať teploty v jednotlivých miestnostiach. Napríklad, keď počas noci nie ste v obývačke, viete v nej ubrať teplotu. A naopak, v spálni si ju pridáte. Vďaka takejto zónovej regulácii dokážete ušetriť na energiách, pričom tepelný komfort v izbách si dokonale prispôsobíte vašim požiadavkám.

4. Aktivácia kúrenia na diaľku

Klimatizáciu si môžete jednoducho prepojiť so systémom inteligentnej domácnosti, vďaka čomu ju dokážete ovládať na diaľku. Napríklad, keď sa budete vracať z niekoľkodňovej dovolenky, po ceste si aktivujete kúrenie, aby ste sa vrátili do príjemne vyhriateho domova.

Praktický tip: Klimatizáciu so systémom inteligentnej domácnosti si môžete nainštalovať aj do chaty, ktorú navštevujete len párkrát za rok. Nestane sa vám tak, že vás v nej zakaždým prekvapí veľká zima.

5. Ekológia

Tým, že klimatizácia kúri mimoriadne efektívne, pomáha šetriť elektrickú energiu. Prispieva tak k ochrane životného prostredia. Nespaľujete žiadne neobnoviteľné zdroje energie ako v prípade plynových kotlov. Taktiež nedochádza k produkcii sadzí a toxických výparov ako pri kúrení tuhými palivami. Elektrinu je možné vyrábať 100 % ekologicky, napríklad zo slnečného žiarenia.

6. Dostupnosť a jednoduchosť realizácie

Využívanie elektrickej energie je často dostupné aj na odľahlejších miestach, akými sú napríklad podhorské oblasti či lazy. Vzhľadom na to je možné klimatizáciu nainštalovať prakticky kamkoľvek. Ak máte víkendovú či sezónnu chatu, tento benefit bez debaty oceníte. Nehovoriac o rýchlej realizácii, ktorá je oveľa jednoduchšia ako pri radiátoroch či podlahovom kúrení.

7. Vysoká bezpečnosť

Pri kúrení radiátormi hrozí nepríjemné popálenie. Ich povrch sa totiž dokáže rozohriať aj na teploty viac ako 50 stupňov Celzia. Ak máte malé dieťa, musíte si dávať veľký pozor na to, aby k nim nemalo prístup. Navyše, ak sa pozabudnete a do blízkosti radiátora dáte horľavé materiály, môže dôjsť k ich vznieteniu. V prípade plynového kúrenia zas hrozí nebezpečenstvo výbuchu.

Ak sa rozhodnete pre kúrenie klimatizáciou, týchto rizík sa nemusíte obávať. Ide o jeden z najbezpečnejších spôsobov, ako vyhriať interiér.