15.11.2022

Jesenná a zimná údržba klimatizácie: TOP dôvody, prečo je potrebná

Jesenná údržba klimatizácie je nevyhnutná bez ohľadu na to, či chcete vašou klímou počas zimy kúriť alebo nie. Ktorým veciam by ste mali venovať pozornosť?

Počas leta sa klimatizácia prirodzene opotrebováva a zanáša rôznymi nečistotami. Ak chcete, aby vám vydržala dlho spoľahlivo slúžiť, po skončení chladiacej sezóny by ste jej mali venovať detailnú pozornosť. Základnú údržbu zvládnete vykonať aj svojpomocne, no tú pokročilejšiu odporúčame nechať na odborníkov. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby boli vaše jednotky pripravené na zimu a mohli ste ich naplno využívať na kúrenie?

Základom je vyčistenie alebo výmena filtrov

Moderné klimatizácie využívajú viacero filtrov, ktoré sa starajú o zachytávanie nielen prachových čiastočiek, ale aj alergénov, vírusov či baktérií. S postupom času sa prirodzene zanášajú a strácajú svoje prirodzené schopnosti. Nehovoriac o tom, že ich upchávanie má za následok zníženie chladiaceho či vykurovacieho výkonu a zvýšenie spotreby.

Filtre si vymeníte aj svojpomocne

Filtre vnútorných jednotiek sú štandardne jednoducho prístupné, takže sa k nim viete bez problémov dostať. Niektoré klimatizácie využívajú typy, ktoré sa dajú vyčistiť a následne ich môžete opätovne použiť.

Naša rada: Uistite sa, či filtre vašej klimatizácie môžete čistiť, alebo sú určené len na jedno použitie a po upchatí ich treba vymeniť za nové. Ak potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať.

Dezinfekcia klimatizácie

Vo vnútornej jednotke klimatizácie sa prirodzene usádzajú rôzne nečistoty, ktoré sú perfektnou živnou pôdou pre baktérie a iné mikroorganizmy. Ak nevykonávate pravidelnú dezinfekciu klimatizácie aspoň raz ročne, spomínané nečistoty môžu byť zdrojom rôznych ochorení.

Práve preto odporúčame vnútorné jednotky pred zimnou sezónou vydezinfikovať. Existuje viacero prípravkov, ktoré viete aplikovať aj svojpomocne. Ak však chcete mať absolútnu istotu, že vaša klimatizácia bude skutočne detailne vyčistená, môžete dezinfekciu nechať na odborníkov.

Praktický tip: Pri dezinfekcii sa vyčistia nielen útroby vnútornej jednotky, ale napríklad aj odvodné kanáliky na kondenzát. Ide o miesta, kde často dochádza k rastu plesní a húb.   

Údržba klimatizácie a vyčistenie vonkajšej jednotky

Jesenná údržba klimatizácie nie je len o vnútornej, ale aj vonkajšej jednotke. Tá je počas leta vystavená pôsobeniu peľu, ktorý môže upchávať prívod vzduchu a obmedzovať jeho správnu cirkuláciu. Navyše, na jeseň vstupujú do hry aj listy.

Keď je prístup vzduchu do vonkajšej jednotky blokovaný listami či nánosmi peľu, klimatizácia nedokáže efektívne fungovať a narastá riziko rôznych poškodení. Práve preto je na jeseň dôležité odstrániť všetky elementy, ktoré blokujú prívod vzduchu. Budete tak mať istotu, že prípadné kúrenie počas zimy nebude ničím rušené.

Zapamätajte si: Zanedbanie servisu vonkajšej jednotky sa odzrkadlí aj na zvýšenej hlučnosti celého systému. Nehovoriac o tom, že sa zvýši spotreba klimatizácie aj riziko vzniku porúch na motore, čím sa logicky navýšia prevádzkové náklady.

Pozor na odvod kondenzátu

Pred zimou skontrolujte, či odvod kondenzátu nie je niečím blokovaný. Ak voda nedokáže správne odtekať, môže sa hromadiť na nesprávnych miestach, pričom vie spôsobiť nepríjemné problémy. Taktiež nezabudnite skontrolovať, či je vedenie tesné a nedochádza k únikom tekutiny.

Kontrola celkového stavu klimatizácie

Po vyčistení a výmene filtrov spustite klimatizáciu a vyskúšajte, či funguje správne. Zamerajte sa na to, či náhodou nevydáva zvláštne zvuky. Pokiaľ zaregistrujete akýkoľvek zvláštny prejav, prípadne vám vnútorná jednotka priamo signalizuje chybu, odporúčame kontaktovať profesionálov. A to najmä v prípade, že chcete klímou počas zimy kúriť.

Ak jesenná údržba klimatizácie čaká aj vás a nechcete nič podceniť, stavte na profesionálov. Naši skúsení technici detailne preveria vaše jednotky a vykonajú potrebný servis, aby bolo všetko pripravené spoľahlivo slúžiť počas celej zimy!