07.03.2024

Klimatizácia do bytu: Do ktorých miestností ju umiestniť?

Ako dobre viete, nájsť ideálne miesto na umiestnenie klimatizácie do bytu môže byť zložité. Ak sa však zamyslíte nad tým, ako využívate jednotlivé miestnosti, môžete určiť ideálne chladiace zóny. V tomto článku nájdete rady, ako si zabezpečiť pohodlie v celom byte. Ste pripravení nájsť ideálne miesta pre klimatizáciu?

Umiestnenia klimatizačnej jednotky v spálni

Spálňa je miestom, kde väčšina ľudí strávi aspoň tretinu dňa. Preto je dôležité, aby bola útulná a mala nastavenú ideálnu teplotu. Klimatizačná jednotka v spálni vám pomôže znížiť teplotu, aby ste mohli pokojne spať aj počas letných horúčav.

V spálni nastavte klimatizáciu na chladnú, ale príjemnú teplotu, približne na 19°C. Teplota na spánok by mala byť nižšia ako teplota vo zvyšných častiach bytu. Spustenie klimatizácie hodinu pred spaním vám zabezpečí, že budete odchádzať do vychladeného útočiska.

Umiestnite klimatizáciu čo najďalej od postele a nasmerujte vetracie otvory smerom od seba. Zabránite tak priamemu prúdeniu vzduchu, ktoré by mohlo spôsobiť nepokoj alebo zdravotné problémy. Ak chcete dosiahnuť čo najtichšiu prevádzku, vyberte si jednotku tichým nočným režimom.

Klimatizácia pre pohodlie v obývacej izbe

Obývacia izba je srdcom každého domova, kde sa relaxuje, prijímajú hostia a trávi čas s blízkymi. Vzhľadom na množstvo aktivít a ľudí, ktorí sa v tomto priestore pohybujú, je pre pohodlie naozaj príjemné mať nainštalovanú klimatizačnú jednotku.

Klimatizačná jednotka tiež pomôže regulovať úroveň vlhkosti vo vašej obývačke. Nadmerná vlhkosť vzduchu môže spôsobiť, že v priestore bude dusno a ťažko sa dýchať. Klimatizácia pracuje na odvlhčovaní vzduchu a zlepšuje cirkuláciu vzduchu, čím vytvára sviežu atmosféru. Príjemná teplota v obývacej izbe povzbudí vás a vašich blízkych, aby ste strávili viac času spoločným užívaním si tohto spoločného priestoru.

Väčšina moderných klimatizačných jednotiek v dnešnej dobe má schopnosť rozptyľovať vzduch mimo miest kde sa práve nachádzajú ľudia. Ak investujete do kvalitnej jednotky, umiestnenie klimatizácie v obývačke môžete prispôsobiť dizajnu celej miestnosti.

Detská izba: Je vhodné mať klimatizáciu aj tam kde sú deti?

Krátka odpoveď je áno, klimatizácia v detskej izbe je úplne v poriadku a často sa odporúča. Deti ťažšie regulujú svoju telesnú teplotu a v teplom počasí sa môžu ľahko prehriať. Klimatizačná jednotka pomôže udržať v miestnosti príjemnú teplotu na odpočinok,  spánok ale aj hry.

Je však potrebné mať na pamäti niekoľko bezpečnostných opatrení. Uistite sa, že klimatizačnú jednotku správne nainštaloval odborník, a diaľkové ovládanie držte mimo dosahu detí. Je tiež dobré začať s mierne vyšším nastavením teploty, aby v miestnosti nebolo pre malé deti príliš chladno.

Pre veľmi malé deti môže klimatizačná jednotka tiež pomôcť vytvoriť dobré podmienky na spanie. Chladnejšia miestnosť často znamená lepší spánok a biely šum z klimatizácie môže blokovať nepredvídateľné zvuky, ktoré by mohli dieťa zobudiť. Dbajte len na to, aby ste dojčatá obliekali primerane teplote a nikdy neumiestňujte postieľku priamo do cesty prúdenia vzduchu z klimatizácie.

Pri dodržaní niektorých základných bezpečnostných opatrení môže byť klimatizácia vítaným doplnkom detskej izby. Výhody dobrého nočného odpočinku pri ideálnej teplote ďaleko prevyšujú riziká, ak sa klimatizačné jednotky používajú správne a zodpovedne.

Rady týkajúce sa umiestnenia klimatizačnej jednotky v kuchyni

Kuchyňa je jednou z najdôležitejších miestností, v ktorých je potrebné udržiavať chlad počas horúcich letných mesiacov. Pri varení a pečení môže byť v kuchyni nepríjemne teplo a para, ktorá sa pri tom vytvára. Klimatizácia umiestnená v kuchyni pomôže regulovať teplotu, vďaka čomu bude varenie oveľa príjemnejšie.

Optimálne umiestnenie klimatizácie v kuchyni je v blízkosti sporáka a rúry, kde sa produkuje najviac tepla. Jednotku namontujte vysoko na stenu, ďalej od horákov, alebo nainštalujte stropnú kazetu. Zabezpečíte tak, že chladný vzduch bude fúkať nad varnú zónu bez toho, aby vám prekážal pri práci na pracovnej doske.

Pri varení nastavte klimatizáciu na mierne nižšiu teplotu, približne na 20°C. To bude pôsobiť proti teplu zo sporáka a rúry a zároveň udrží kuchyňu príjemne chladnú. Po skončení varenia nezabudnite zariadenie vypnúť, aby ste predišli plytvaniu energiou.

Pracovňa: Prečo je správna teplota dôležitá aj pri práci?

Skúšali ste niekedy pracovať v nepríjemne vyhriatej miestnosti? Je ťažké sústrediť sa a pravdepodobne toho veľa neurobíte. V prípade domácej kancelárie alebo pracovne je udržiavanie správnej teploty kľúčom k produktivite.

Väčšina ľudí považuje chladnejšie teploty, za ideálne na sústredenie sa na prácu. Vaše telo môže smerovať viac energie do mozgu namiesto regulácie teploty. Budete sa cítiť bdelí a schopní pracovať dlhšie bez rozptyľovania.

Pre čo najefektívnejšie využitie energie spúšťajte jednotku len vtedy, keď miestnosť používate. Zapnite ju 30 minút pred začatím práce, aby mala čas dosiahnuť požadovanú teplotu, kým si sadnete k pracovnému stolu.

Vďaka správnej regulácii teploty v pracovni urobíte viac práce za kratší čas a vyhnete sa popoludňajšiemu útlmu. Vďaka zvýšenej produktivite sa vám investícia do chladenia oplatí!