05.12.2022

Aká je ideálna vlhkosť v dome a ako vám ju pomôže regulovať klimatizácia?

Odborníci odporúčajú, že ideálna vlhkosť v dome by mala byť na úrovni 40 až 60 %. Pokiaľ je nižšia alebo vyššia, hrozí viacero nepríjemných problémov. Ako vám v tomto smere dokáže pomôcť moderná klimatizácia?

Možno by ste to nepovedali, no vzdušná vlhkosť významne vplýva na zdravie človeka. Dokáže zvyšovať riziko ochorení a sťažovať život alergikom. A aby toho nebolo málo, tak v niektorých prípadoch môže poškodiť aj samotnú nehnuteľnosť. Práve preto by ste ju rozhodne nemali podceňovať.

Ako škodí vysoká a nízka vlhkosť?

Pokiaľ je vlhkosť v domácnosti menej ako 30 %, môžete pocítiť viacero zdravotných ťažkostí. Dochádza totiž k vysušovaniu slizníc, ktoré sa stávajú náchylnejšími na pôsobenie vírusov či baktérií. Jednoducho povedané, ľahšie ochoriete. Objavovať sa môže škriabanie v krku, upchatý nos, vysušená pokožka či pálenie a svrbenie očí.

Nezabúdajte: Suchý vzduch z dlhodobého hľadiska spôsobuje citeľné zníženie obranyschopnosti organizmu.

Ani vysoká vlhkosť nie je dobrá

Vzduch s vlhkosťou viac ako 60 % je zas veľmi dobrou živnou pôdou pre mnohé vírusy a baktérie. Navyše, v takýchto podmienkach sa veľmi dobre darí plesniam, ktoré môžu poškodiť steny a nábytok. No čo je horšie, majú negatívny vplyv na zdravie. Ich výtrusy spôsobujú rôzne respiračné ochorenia.

Vedeli ste, že vlhký vzduch vyhovuje aj roztočom? Ak je vlhkosť viac ako 70 %, oveľa rýchlejšie sa rozmnožujú. Pocítia to najmä alergici.

Ako udržať optimálnu vlhkosť vzduchu?

Ideálna vlhkosť v dome môže byť dosiahnutá viacerými cestami. Ak máte doma príliš suchý vzduch, mali by ste častejšie vetrať. Vhodným riešením je systém rekuperácie, ktorý zabezpečí kontinuálnu výmenu vzduchu medzi exteriérom a interiérom, pričom minimalizuje tepelné straty.

Zníženie vysokej vlhkosti

Zníženie vysokej vlhkosti v interiéri je o niečo náročnejšie ako zvlhčenie suchého vzduchu. Niekedy môže pomôcť obyčajné vyvetranie, čo má však častokrát len krátkodobý efekt. Dobrým pomocníkom vedia byť odvlhčovače, ktoré absorbujú vodnú paru zo vzduchu.

Naša rada: Vysokú vlhkosť v dome často spôsobuje zatekanie vody cez strechu, štrbiny v stenách či nesprávne zaizolované základy. Ak máte v interiéri dlhodobo nadmerne vysokú vlhkosť a nedarí sa vám ju znižovať, začnite pátrať po príčine tohto problému.

Ideálna vlhkosť v dome a klimatizácia

O niečo praktickejším riešením ako využívanie odvlhčovačov je znižovanie vlhkosti pomocou klimatizácie, ktorá pri svojej činnosti prirodzene vysušuje vzduch. Získate tak dva benefity v jednom – dosiahnete dokonalý tepelný komfort a zároveň si v domácnosti vytvoríte príjemnú mikroklímu.

Nielen vysušovanie, ale aj regulácia

Niektoré moderné klimatizácie nielenže prirodzene vysušujú vzduch, ale dokážu aj aktívne regulovať jeho vlhkosť. V praxi to znamená, že nedovolia, aby bol príliš suchý. Nastavíte si hodnotu vlhkosti, ktorú by ste chceli mať v interiéri a klíma sa bude automaticky starať o jej udržiavanie. Nemusíte tak špekulovať s častým vetraním.

Prečo sa oplatí regulácia vlhkosti vzduchu klimatizáciou?

Klimatizácia sa nielenže postará o to, aby bola dosiahnutá ideálna vlhkosť v dome. Okrem toho vám prinesie aj mnohé ďalšie výhody. Napríklad, pri svojej práci funguje tiež ako čistička vzduchu. Dokáže odfiltrovať alergény, vírusy či baktérie, čím významne znižuje riziko ochorení. Keďže moderné klímy vedia chladiť aj kúriť, používať ich viete celoročne – nielen počas leta. V porovnaní s odvlhčovačmi vzduchu sú tak oveľa všestrannejšie a investícia do nich sa vám rýchlo vráti.