31.01.2022

Klimatizácia v zime: Viete, že ju môžete využívať celoročne?

Možno ste sa už aj vy niekedy stretli s tvrdením, že klimatizácia v zime nemá zmysel. Načo by predsa niekto chladil svoju domácnosť počas studených dní či nocí? Nuž, v prípade niektorých jednotiek je situácia trochu komplikovanejšia. Moderné klimatizácie totižto prinášajú ďalšie možnosti využitia, ktoré stoja za pozornosť.

Moderná klimatizácia je komplexným zariadením, ktoré vie plniť viacero úloh. Jej konštrukcia je obvykle dimenzovaná tak, aby v zime dokázala slúžiť aj na vykurovanie domácnosti.

Klimatizácia na kúrenie

Zapamätajte si, že každá klimatizácia je uspôsobená nielen na to, aby chladila, ale taktiež na kúrenie. Keď sa však rozhodnete pre kúpu klimatizácie za účelom doplnkového vykurovania domácnosti, mali by ste si vyberať spomedzi modelov s lepšími parametrami (výkon, spotreba a podobne).

Oplatí sa kúriť klimatizáciou?

Benefitom je to, že klimatizácia v zime dokáže kúriť veľmi efektívne – neraz výhodnejšie ako klasické radiátory. Avšak, výkon je závislý od mnohých parametrov. Jedným z nich je aj teplota vonkajšieho vzduchu.

Expert radí: Klimatizáciu je najvýhodnejšie využívať na kúrenie v prechodnom období teda na jar alebo počas jesene, kedy vonkajšie teploty nie sú také nízke, no v domácnosti už začínate pociťovať chlad.

Keďže klimatizácia je obvykle namontovaná nad úrovňou hlavy, distribúcia teplého vzduchu do miestnosti nie je rovnomerná. Napriek tomu, že dokáže kúriť, je obvykle vhodné doplniť ju ďalším zdrojom tepla – napríklad, podlahovým kúrením.

Vedeli ste však, že existujú aj také klimatizácie, ktoré ponúkajú dva výfuky vzduchu – hore aj dole? Zatiaľ čo výfukom, ktorý smeruje dole k podlahe, sa v zime distribuuje do miestnosti teplý vzduch, tak výfukom, ktorý smeru hore, sa v lete distribuuje do miestnosti studený vzduch.

Klimatizácia v zime a regulácia vlhkosti

Keď je vonku zima, zrejme veľmi často nevetráte, aby nedochádzalo k zbytočným tepelným stratám. No to môže byť chyba. V uzatvorených priestoroch sa totižto rýchlo akumuluje vlhkosť. Vznikajú tak dokonalé podmienky pre rast plesní. Nehovoriac o tom, že vo vlhkom prostredí sa dobre darí aj baktériám či vírusom.

Mnohé moderné klimatizácie dokážu automaticky regulovať vlhkosť vzduchu. Jednoducho, nastavíte si hodnotu, ktorú by ste chceli v interiéri udržiavať a nemusíte tak často vetrať či používať odvlhčovače.

Filtrácia vzduchu

Absencia pravidelného vetrania počas zimy má za následok aj vyššiu koncentráciu vírusov, baktérií či iných toxických látok vo vzduchu. Riešenie tohto problému je pritom jednoduché – stačí zapnúť klimatizáciu! Tá pri svojej činnosti nasáva vzduch z interiéru a vo filtroch ho zbavuje takmer všetkých škodlivín. Vytvára tak v domácnosti zdravú mikroklímu a znižuje riziko zdravotných problémov.

Vidíte? Klimatizácia v zime nie je zbytočnosťou. Práve naopak, môžete ju efektívne využiť počas celého roka. Dokonca, z hľadiska jej životnosti je vhodné, keď ju nenecháte dlho mimo prevádzky. Pokiaľ aj vy rozmýšľate nad modernou klimatizáciou do domácnosti, ktorá vám poslúži aj počas zimy, neváhajte nás osloviť. Pomôžeme vám s výberom a zodpovieme všetky vaše otázky.