26.01.2022

Je klimatizácia drahá a môže škodiť zdraviu? Týmto 5 mýtom neverte!

Napriek tomu, že klimatizácia do bytu či domu je dnes už bežným riešením, stále sa jej mnohí ľudia obávajú. Dôvodom sú rôzne mýty a nepravdy, ktoré sa šíria v spoločnosti. V nasledujúcich riadkoch rozoberieme 5 najčastejších a prezradíme vám, prečo by ste im nemali veriť.

Na úvod je ale potrebné poznamenať, že zdrojom mýtov sú častokrát skúsenosti ľudí so starými klimatizáciami. Tie mali skutočne viacero problémov. Boli príliš drahé, veľké a hlučné a keďže v nich absentovali účinné filtre, neraz sa z nich šírili baktérie, prípadne pri prevádzke zapáchali. Avšak, v dnešnej dobe je situácia na trhu diametrálne odlišná. Moderná značková klimatizácia nielenže eliminuje tieto nedostatky, ale ešte k tomu aj prináša viacero ďalších benefitov. Základné pravidlo teda znie – pokiaľ chcete, aby vám tá vaša fungovala spoľahlivo a bez chýb, investujte do kvality.

Klimatizácia a časté mýty, ktoré dnes neplatia

S nasledovnými mýtmi sa možno stretávate celkom často, no v dnešnej dobe už nie sú aktuálne:

  • Klimatizácia slúži len na ochladzovanie vzduchu

Moderné klimatizačné jednotky dokážu nielen ochladzovať vzduch v interiéri, ale môžu plniť aj množstvo ďalších funkcií. Napríklad, vedia automaticky regulovať vlhkosť vzduchu v interiéri. Vďaka rade pokročilých filtrov slúžia taktiež ako čistička vzduchu – zbavujú ho alergénov, škodlivých chemikálií, baktérií či spór plesní. A v neposlednom rade, dokážu aj kúriť.

Jednoducho, klimatizácia je všestranným zariadením, ktoré využijete v každom ročnom období. Investícia do nej sa vám tak dokáže rýchlo vrátiť.

  • Servis klimatizácie je príliš drahý

Pokiaľ zainvestujete do kvalitnej klimatizácie, môžete mať istotu, že vám vydrží spoľahlivo slúžiť po dlhé roky. Avšak, stane sa tak len za predpokladu, že dostane pravidelný servis. Ten je cenovo dostupný a časovo nenáročný. No mnohí majitelia ho zanedbávajú a opravára volajú až vtedy, keď sa niečo pokazí. V takom prípade sa netreba čudovať, že náklady na údržbu sú vysoké.

  • Pre rýchle vychladenie domácnosti je potrebné čo najviac znížiť teplotu

V prípade moderných klimatizácií nie je potrebné, aby ste neustále manuálne korigovali výkon. Invertor sa automaticky postará o čo najrýchlejšie vychladenie miestnosti. Najprv využíva najvyšší možný výkon a následne ho postupne znižuje, aby šetril energiu. Stačí si nastaviť požadovanú teplotu a nemusíte nič viac riešiť.

Rada odborníka: Pokiaľ chcete, aby bolo nastavovanie klimatizácie čo najpohodlnejšie, zakúpte si model podporujúci ovládanie na diaľku cez aplikáciu v smartfóne.

  • Čím väčšia klimatizácia, tým lepšie chladenie

V dnešnej dobe už výkon klimatizácie nie je určený veľkosťou interiérovej či exteriérovej jednotky. Vlastne, ani nikdy nebol. Súčasné modely majú kompaktné proporcie a elegantné telo, no aj napriek tomu dokážu výborne chladiť. Smerodajným parametrom, ktorý si treba všímať pri výbere klimatizácie, je výkon. Podľa neho si zvolíte verziu vhodnú do vašich priestorov.

  • Najvýhodnejšie je nechať klimatizáciu celý deň zapnutú

Kým staré klimatizácie ste mohli buď zapnúť, alebo vypnúť, pri novodobých je možností viac. Využívať viete napríklad časovače, ktoré automaticky zapnú alebo vypnú chladenie v určitých hodinách. Ušetríte tak značnú časť energie. Nechávať klimatizáciu celý deň bežať, aj keď ste preč z domu, je teda zbytočným plytvaním energiami.

Kvalitná novodobá klimatizácia je efektívne pracujúcim zariadením, ktoré vám prinesie viacero cenných benefitov. Pokiaľ rozmýšľate nad jej kúpou, neváhajte nás kontaktovať. Poradíme vám, ktorý model bude najlepší pre vaše potreby.