07.02.2022

Multi split klimatizácia: Čo to je a aké sú jej výhody?

Pri výbere klimatizácie sa môžete stretnúť s dvoma častými pojmami – mono split a multi split. Tie hovoria o tom, koľko vnútorných jednotiek má daný systém. My vám v nasledujúcich riadkoch vysvetlíme, ako funguje multi split klimatizácia a kvôli ktorým benefitom sa ju oplatí voliť.

Kým mono split klimatizácia má len jednu vnútornú jednotku, multi split ich má viacero. Vonkajšia časť pozostáva z kompresora a kondenzátora. Pomocou potrubí je spojená s viacerými vnútornými jednotkami. Ich počet závisí od konkrétneho systému – môžu byť dve č tri, ale stretnúť sa viete aj so systémami, ktoré majú pokojne až 8 vnútorných jednotiek.

Možnosť chladenia viacerých miestností naraz

Azda najväčším benefitom, ktorý prináša multi split klimatizácia, je možnosť chladenia viacerých miestností. Napríklad, vnútornú jednotku môžete mať v obývačke, spálni, pracovni aj detskej izbe. Každý člen domácnosti tak bude mať počas horúcich letných dní zaistený maximálny tepelný komfort.

Vyhnete sa tak problému, že jedna miestnosť bude horúca a druhá zas pekne vychladená. Rovnomerná teplota v nehnuteľnosti je dobrá aj zo zdravotného hľadiska, keďže veľká fluktuácia teplôt je častou príčinou ochorení.

Výkon multi split klimatizácií

Aby dokázala multi split klimatizácia efektívne vychladiť viacero miestností, vonkajšia jednotka musí mať dostatočne vysoký výkon. Zaujímavosťou je, že súčet výkonov vnútorných jednotiek môže byť vyšší ako je výkon vonkajšej. Nepredpokladá sa totiž, že klimatizácia bude vo všetkých izbách naraz zapnutá na maximálny výkon.

Rada odborníka: Platí, že na každý meter štvorcový miestnosti by malo prináležať približne 0,11 kW výkonu vnútornej jednotky. Ak máte teda izbu s rozlohou 30 m2, budete potrebovať okolo 3,3 kW chladiaceho výkonu.

Multi split klimatizácia a nezávislé ovládanie teploty

Samozrejme, každú vnútornú jednotku klimatizácie viete ovládať samostatne. V jednotlivých miestnostiach si tak môžete nastaviť rôzne teploty. Moderné systémy podporujú nastavovanie prostredníctvom aplikácie v smartfóne či tablete. Tepelný komfort si tak dokážete upraviť pomocou niekoľkých klikov.

Nastaviť si taktiež viete rôzne časovače slúžiace na to, kedy sa majú vnútorné jednotky v jednotlivých miestnostiach spúšťať a vypínať. Vďaka optimálnemu naladeniu je možné ušetriť značnú časť nákladov na energie.

Má multi split klimatizácia aj nejaké nevýhody?

Keďže multi split klimatizácie sú tvorené komplexnejším systémom, musíte rátať s väčšími nákladmi na inštaláciu. Každá vnútorná jednotka je s tou vonkajšou spojená potrubím, v ktorom prúdi chladivo. Pri montáži sú tak často potrebné viaceré stavebné zásahy.

Pokiaľ však chcete klimatizovať väčší objekt, multi split klimatizácia je ideálnym riešením. Dôležité je zvoliť si vhodný systém, ktorý bude po výkonnostnej stránke zodpovedať daným priestorom. S výberom vám radi pomôžeme – stačí nás kontaktovať.