14.02.2022

Vnútorná klimatizačná jednotka: Ktoré kritériá zvážiť pri výbere?

Vnútorná klimatizačná jednotka je mimoriadne dôležitá pre efektívne vychladenie domácnosti. Stará sa najmä o správnu distribúciu vzduchu a jeho čistenie. Čo je však rovnako podstatné, ovplyvňuje aj celkový vzhľad miestnosti. Práve preto je pri jej výbere potrebné zvážiť viacero dôležitých aspektov.

Účinnosť klimatizácie

Podstatným parametrom klimatizácií je ich účinnosť. Tá je predurčená viacerými faktormi. Odporúčame modely vybavené invertorom, ktorý automaticky reguluje výkon podľa nastavenej teploty. Pomáha tak znižovať spotrebu energií. Najlepšie vnútorné jednotky, napríklad LG Prestige, dosahujú energetickú účinnosť triedy A+++.

Tip odborníka: Uprednostnite klimatizáciu, ktorá umožňuje ovládanie na diaľku prostredníctvom smartfónu, alebo dokonca hlasu. Jej nastavovanie tak bude oveľa pohodlnejšie.

Typ chladiva

Kým doteraz sa najčastejšie využívalo chladivo R410, moderným riešením je R32. Prináša vyššiu efektivitu a výrazne nižší negatívny dopad na životné prostredie. Jeho GWP (global warming potencial) je nižší až o 67 %.

Funkcia čistenia vzduchu

Každá moderná vnútorná klimatizačná jednotka je vybavená radou filtrov, ktoré dokážu účinne čistiť vzduch a eliminovať výskyt nežiadúcich látok. Napríklad, LG Air Purification obsahuje automatický PM 1.0 filter, ktorý efektívne odstraňuje zo vzduchu aj tie najjemnejšie čiastočky. Model LG Deluxe zas vďaka ochrannému filtru a Plasmaster ionizéru sterilizuje až 99,9 % baktérií. A aby toho nebolo málo, je klinicky overené, že čistením vzduchu UV Nano technológiou eliminujú jednotky LG Deluxe a Artcool riziko šírenia vírusu SARS-CoV-2.