12.12.2022

Oprava alebo výmena: Čo robiť, keď klimatizačná jednotka prestane fungovať?

Prestala vám fungovať klimatizačná jednotka? Nechali ste si vyčísliť cenu opravy a uvažujete nad tým, či do nej ešte investovať peniaze, alebo si radšej kúpiť novú? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, čo všetko zvážiť.

Keď vám prestala fungovať klimatizačná jednotka a neviete sami odhaliť príčinu problému, v prvom rade si zavolajte na pomoc odborníka. Ten spraví diagnostiku a preverí stav jednotlivých komponentov. Možno príde na to, že došlo len k strate kontaktu, vymení jeden vodič a klíma bude opäť fungovať ako nová.

Chyba však môže byť aj v drahšej súčiastke, v dôsledku čoho by sa cena opravy pohybovala v stovkách eur. V takomto prípade už stojí za zváženie, či vôbec má zmysel investovať do staršej jednotky.

Klimatizačná jednotka a jej oprava

Ak uvažujete, či sa vám oplatí opravovať vašu klímu, položte si tieto základné otázky.

Ako stará je vaša klimatizácia?

Pokiaľ má vaša vnútorná alebo vonkajšia jednotka len 3 či 4 roky, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám investícia do jej opravy oplatí. Je totiž ešte celkom mladá, pravdepodobne má mnohé moderné funkcie a mala by vydržať ešte niekoľko ďalších rokov bez problémov slúžiť. Samozrejme, tento predpoklad platí, ak hovoríme o kvalitných značkových klimatizáciách.

Naša rada: V prípade, že je vaša klimatizácia už veľmi stará – napr. viac ako 10 rokov – investícia do opráv je častokrát nerentabilná. Náhradné diely sa obvykle nedajú ľahko zohnať a kvôli vysokému veku hrozí, že v najbližšom období sa objavia aj ďalšie poruchy.

Je klimatizácia energeticky efektívna?

Porovnajte si energetickú úspornosť vašej aktuálnej klimatizácie s najnovšími jednotkami, ktoré sa predávajú dnes. Ak vidíte, že vaša klíma je v tomto smere značne „pozadu“, pouvažujte nad investíciou do novej.

Prevádzka starej neekonomickej klimatizácie vás totiž môže ročne stáť aj o niekoľko desiatok či stoviek eur viac než používanie nového modelu s vysokou efektivitou. Udržiavať ju pri živote tak z dlhodobého hľadiska nemá zmysel.

Koľko stojí oprava a nová jednotka?

Technik, ktorý príde skontrolovať vašu nefunkčnú klimatizáciu, by vám mal vedieť vyčísliť, koľko bude stáť oprava. Ak ide len o niekoľko desiatok eur a vaša jednotka vám po stránke spotreby energie a funkcií vyhovuje, nechajte si ju opraviť.

Naopak, keď sa cena za opravu hýbe v stovkách eur, už dáva zmysel porozmýšľať nad novou jednotkou.

Nezabúdajte: Technika sa vždy pýtajte nielen na cenu náhradných dielov, ale aj samotnej opravy. Častokrát tvorí veľkú časť výslednej faktúry, keďže výmeny komponentov klimatizácie bývajú väčšinou časovo náročné.

Vykazujú vaše jednotky známky porúch?

Pokiaľ niektorá z vašich jednotiek vykazuje známky porúch, ako napríklad neobvykle vysokú hlučnosť, odporúčame vám zariadenie až do príchodu technika a následnej diagnostiky nepoužívať. Problémy by sa totiž mohli len a len prehlbovať. Napríklad, ak by dochádzalo k úniku chladiva, kompresor by šiel nasucho a mohol by sa pokaziť.

Aké funkcie má vaša klimatizácia?

Ak máte staršiu klimatizačnú jednotku, pravdepodobne jej chýbajú niektoré moderné funkcie – pokroková filtrácia vzduchu, možnosť ovládania pomocou smartfónu či schopnosť regulovať vlhkosť v interiéri. Nehovoriac o tom, že je zrejme hlučnejšia a vychladenie či vyhriatie domácnosti jej možno trvá príliš dlho.

Pokiaľ vám mnohé funkcie chýbajú a chceli by ste ich využívať, odporúčame investovať do novej klimatizácie. V mnohých smeroch vám dokáže citeľne spríjemniť život.

Túžite po bezstarostnosti a záruke?

Keď opravíte staršiu klimatizáciu, neznamená to, že bude opäť dlhodobo fungovať bez problémov. O niekoľko mesiacov možno dôjde k ďalšej poruche a znovu budete musieť riešiť servis.

V prípade, že vám záleží na maximálnej bezstarostnosti, nová klimatizačná jednotka bude ideálnym riešením. Zainvestujte do modelu od overeného výrobcu. Získate tak dlhú záruku a istotu, že v najbližších rokoch vás nebudú trápiť rôzne problémy, ku ktorým často dochádza pri menej kvalitných klimatizáciách.