16.08.2022

Prečo je kúrenie klimatizáciou v zime dobrý nápad?

Kúrenie klimatizáciou je v dnešnej dobe čoraz populárnejšie. Prináša totiž viacero cenných benefitov, a to nielen z hľadiska komfortu, ale aj nákladov či zdravia obyvateľov domácnosti. Prečo môže byť skvelým riešením aj pre vás?

Po konštrukčnej stránke je klimatizácia tepelným čerpadlom vzduch-vzduch. Princíp jej fungovania je teda prakticky rovnaký ako v prípade klasického tepelného čerpadla, ktoré je považované za jeden z najefektívnejších moderných spôsobov kúrenia. To znamená, že môže domácnosť nielen chladiť, ale aj vyhrievať.

Dokáže každá klimatizácia kúriť?

Principiálne môže byť akákoľvek klimatizácia použitá aj na kúrenie. Avšak, nie každý model je dostatočne konštrukčne prispôsobený na to, aby dokázal skutočne efektívne vyhriať interiér aj v prípade, že je vonkajšia teplota hlboko pod nulou. Ak teda chcete prostredníctvom klimatizácie kúriť, odporúčame voliť verziu, ktorá je špeciálne optimalizovaná aj na túto úlohu.

Praktický tip: Pokiaľ zháňate klimatizáciu, ktorá bude počas zimy efektívne kúriť, dobrou voľbou môže byť napríklad model LG Deluxe.  

Efektivita vykurovania

Na to, aby klimatizácia dokázala účinne vyhriať jednotlivé miestnosti, musí mať dostatočný vykurovací výkon. Bežné klimatizácie vedia pomerne efektívne kúriť zhruba do -15 °C. Lepšie modely, ktoré sú špeciálne upravené aj na kúrenie, posúvajú túto hranicu až do -30 °C. Rozhodne sa tak nestratia ani v chladnejšom klimatickom pásme.

Vedeli ste, že vykurovací výkon klimatizácie, ktorý býva uvedený v technických parametroch, je zvyčajne asi o 20 % vyšší než ten chladiaci?

Správne rozmiestnenie v interiéri

Ak chcete klimatizáciou kúriť, vnútorné jednotky je potrebné mať rovnomerne rozmiestnené – podobne ako radiátory. Pokiaľ ich chladiaci výkon korešponduje s plochou jednotlivých miestností, máte istotu, že budú schopné rýchlo vyhriať interiér.

Rozloženie jednotiek v interiéri odporúčame konzultovať s odborníkmi, aby ste mali istotu, že z nich vyťažíte maximum – či už po stránke chladenia, alebo kúrenia.

Prečo je kúrenie klimatizáciou také výhodné?

Kúrenie klimatizáciou prináša viacero cenných benefitov. Tie nasledovné považujeme za najpodstatnejšie.

Nízke investičné a prevádzkové náklady

Keď si klimatizáciu porovnáte s tepelným čerpadlom, plynovým či elektrickým kotlom, prípadne s podlahovým kúrením, zistíte, že vstupná investícia do nej je výrazne nižšia. Do úvahy treba vziať aj skutočnosť, že ju využijete nielen počas zimy, ale aj v lete.

Po stránke prevádzkových nákladov patrí klimatizácia medzi najefektívnejšie zdroje tepla. Môže byť dokonca 4 až 5-krát úspornejšia než klasické elektrické kúrenie! Dokáže vám ušetriť až stovky eur ročne, vďaka čomu sa investícia do nej môže vrátiť už v priebehu 2 rokov.

Rýchly nábeh kúrenia  

pár desiatok sekúnd po zapnutí klimatizácie môžete v interiéri cítiť príjemne teplý vzduch. Nemusíte tak niekoľko desiatok minút čakať, kým sa váš interiér naplno zohreje.

Praktické ovládanie

Moderné klimatizácie sa dajú ovládať na diaľku, častokrát prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Vďaka tomu si viete kúrenie regulovať z pohodlia gauča. Výhodou je tiež možnosť využívať časovače na automatické vypnutie či zapnutie.

Čistenie vzduchu

V neposlednom rade, kúrenie klimatizáciou môže byť prospešné aj pre zdravie. Vzduch totiž prechádza cez viacero filtrov, ktoré ho zbavujú prachu, alergénov, vírusov či baktérií. A benefitom je aj udržiavanie optimálnej vlhkosti v interiéri a zníženie rizika vzniku plesní.