01.04.2023

Realizácia integrovanej vzduchotechniky do historickej Vily 1926

Spojenie historickej vily s najmodernejšími trendmi integrovanej vzduchotechniky bolo ďalšou výzvou pre odborníkov z BASSO Klimatizácie. Pozrite si ako to dopadlo.

Termín realizácie: 2022
Rozsah realizácie: 3 kanálové jednotky a jedna vonkajšia jednotka
Typ klimatizačných jednotiek: LG multisplit
Autor projektu: Juraj Peták – Pale Architecture
Fotograf: Tomáš Manina

kanálová klimatizácia

Cieľom projektu bolo prepojenie historického charakteru vily s modernými technológiami, ktoré značne zvýšia kvalitu daného priestoru. Pre zjednotenie dizajnu celého objektu, bolo dôležité vytvorenie diskrétneho riešenia integrovaného systému vzduchotechniky. Namiesto niekoľkých vnútorných jednotiek sme preto do celej vily zvolili kanálovú klimatizáciu, pri ktorej vzduch prúdi len cez mriežky, ktoré sa dajú vkusne zakomponovať do interiéru.

kanálová klimatizácia

Takéto riešenie je dizajnovo veľmi efektné, no náročné je najmä technologicky. Preto je dôležitá včasná konzultácia už počas plánovania projektu. Kanálové vnútorné jednotky sú schované v podhľade alebo v technickej miestnosti a vzduchotechnickými izolovanými rozvodmi je distribuovaný vzduch do miestnosti cez mriežky ako distribučné elementy. Celé riešenie je následne napojené na smart domácnosť a klimatizácia sa dá ovládať cez tablet, či smartphone.

Čo je kanálová klimatizácia?

Kanálová klimatizácia zabezpečuje chladenie, vykurovanie a je tiež skvelou formou filtrácie vzduchu. Tento typ systému funguje tak, že ochladzuje alebo ohrieva vnútorný vzduch a potom ho rozvádza po celom dome prostredníctvom série potrubí, ktoré sa nachádzajú v stenách, stropoch alebo podlahách. Vzduch potom cirkuluje späť do systému, aby sa opäť ochladil alebo ohrial. Regulovať môžete aj teplotu v každej miestnosti domu zvlášť.

Pokiaľ ide o kanálovú klimatizáciu, inštalácia potrubného systému je pomerne zložitá. Zahŕňa totiž inštaláciu potrubí v stenách a stropoch, ako aj inštaláciu samotného systému do podhľadu, či technickej miestnosti. Odporúča sa preto včasná konzultácia s odborníkmi na montáž klimatizačných systémov, ktorí dohliadnu na návrh bezproblémového riešenia ideálneho pre potreby konkrétneho priestoru.

Výhody používania kanálového klimatizačného systému sú bohaté. Poskytuje stálejšiu teplotu v celom dome, môže znížiť náklady na energiu, pomáha filtrovať vzduch a je tichší ako iné klimatizačné systémy vďaka tomu, že jednotka je umiestnená mimo domu. Výhodou je aj minimalistický dizajn nakoľko mriežky cez ktoré prúdi vzduch môžete zakomponovať do stien ale aj nábytkov na mieru.

Názor klienta:

„S firmou BASSO Air prebieha spolupráca hladko. Pred realizáciou projektu Vila 1926 sme spoločne hľadali riešenia ako integrovať vzduchotechniku do projektu najmenej invazívnou cestou, bez kompromisov na kvalite odvetrávania. Na základe našej štúdie sa BASSO Air postarali o projekt vzduchotechniky, ako aj samotnú realizáciu.“ Juraj Peták autor projektu.

Páči sa vám táto realizácia Basso Air?

Ak sa vám páči táto realizácia, neváhajte nás kontaktovať. Máme dlhoročné skúsenosti s predajom, montážou a servisom klimatizačných zariadení a vzduchotechniky.

kanálová klimatizácia