15.03.2022

6 znakov, že vaša klimatizácia potrebuje vymeniť

Kvalitná klimatizácia častokrát vydrží bez väčších ťažkostí fungovať aj viac ako 10 rokov. Avšak, žiadne zariadenie nemá nekonečnú životnosť. V prípade klimatizácií platí, že obvykle sa ich oplatí vymeniť za nové skôr než úplne prestanú fungovať. Ako ale zistiť, že nadišiel ten správny čas na výmenu?

Možno sa pýtate, prečo by ste mali klimatizáciu meniť za novú ešte pred tým, ako prestane fungovať. Dôvod je jednoduchý – ušetríte si množstvo ťažkostí a nákladov. Klimatizácia totiž ku koncu svojej životnosti nefunguje správne. Môžu z nej unikať tekutiny, chladiaci účinok je slabý a objavujú sa rôzne ďalšie nedostatky, ktoré znepríjemňujú život.

Signály, že klimatizácia je na konci životnosti

Ak má vaša klimatizácia pokročilý vek, všímajte si najmä 6 nasledovných prejavov. Pokiaľ sú niektoré z nich badateľné, je to pre vás znak, že by ste mali pouvažovať nad kúpou novej.

1. Nedostatočný chladiaci účinok

Stáva sa vám, že klimatizáciu zapnete, počujete, že pracuje, no ani po niekoľkých minútach z nej nevychádza želaný chladný prúd vzduchu? Príčin môže byť mnoho. Pri starých zariadeniach to ale častokrát znamená, že celý systém je jednoducho unavený. Výmenou chladiaceho média sa môže situácia zlepšiť, no nečakajte zázraky.

Oprava či výmena opotrebovaných komponentov je častokrát komplikovaná a drahá. Investícia do novej klimatizácie je preto zvyčajne najlepším riešením.

2. Časté a drahé opravy

Pýta si vaša klimatizácia servis aj niekoľkokrát ročne? Občas sa nezapne, inokedy zvláštne hučí a do opráv investujete desiatky či stovky eur? Zrejme vám je jasné, že jej prevádzkovanie nemá veľký zmysel. Vymeňte ju za novú skôr než vám z vrecka vytiahne ďalšie peniaze.

3. Vysoké náklady na energie

Niektoré staré klimatizácie sa vyznačujú solídnou spoľahlivosťou a aj po mnohých rokoch fungujú bezchybne. Ich problémom však môže byť vysoká spotreba energie. Technológie rýchlo napredujú a dnešné modely mávajú aj o 50 % nižšie prevádzkové náklady ako verzie spred niekoľkých rokov. V dôsledku narastajúcich cien za elektrinu vás preto prevádzka staršej klimatizácie môže stáť veľa peňazí. Z dlhodobého hľadiska sa viac oplatí moderný variant s nižšou spotrebou.

4. Nadmerná hlučnosť

Aj toto je častý problém starších klimatizácií. Ich hlučnosť môže byť vyššia kvôli opotrebovaniu vnútorných komponentov. Pokiaľ vás tá vaša začína otravovať, pouvažujte nad novou. Moderné modely spĺňajú oveľa prísnejšie kritériá na hlučnosť. Možno vás prekvapí, ako ticho dokážu pracovať v porovnaní s niekoľko rokov starými modelmi.

5. Vlhkosť v interiéri

Klimatizácia pri svojej činnosti prirodzene vysušuje vzduch v interiéri. Keď sa to nedeje, resp. po jej zapnutí sa vlhkosť zvýši, niekde je problém. Obvykle to značí, že niektoré dôležité komponenty nefungujú správne. Opäť platí, že ich výmena je často drahá a náročná, a preto sa viac oplatí porozmýšľať nad novou klimatizáciou.

Nezabúdajte: Optimálna vlhkosť v interiéri by sa mala pohybovať na úrovni 40 – 60 %. 

6. Zápach

Zápach z klimatizácie môže mať radu rozličných príčin. Najčastejšie je spôsobený nečistotami, ktoré sú usadené vo filtroch, prípadne rôznych častiach chladiaceho okruhu. V niektorých prípadoch pomôže výmena filtrov, avšak keď sa baktérie a plesne nachádzajú v útrobách klimatizácie, len ťažko sa ich zbavíte. Ak už má vaša klíma svoj vek, nahraďte ju radšej modernejšou.

Nová klimatizácia vás odbremení od starostí a zbytočných výdavkov. Rozmýšľate nad tým, ktorý model bude ideálny do vašich priestorov? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme s výberom a zabezpečíme aj odbornú montáž.