24.05.2022

Ako schladiť byt či dom s čo najnižšími nákladmi?

Letné horúčavy vedia poriadne potrápiť každého z nás. Obmedzujú pri práci, rušia spánok a z človeka takpovediac vysávajú energiu. Práve preto sa oplatí poznať efektívne metódy, ako schladiť byt. Prinášame vám tipy na niekoľko najúčinnejších.

Samozrejme, najlepším spôsobom, ako schladiť byt, je využívať kvalitnú klimatizáciu. Avšak, ak ju nemáte, existujú viaceré alternatívy. Respektíve, aj pokiaľ klímu vlastníte, je dobré doplniť ju o ďalšie riešenia. Nasledovné jednoduché triky vedia byť až prekvapivo účinné – a pritom sú takmer zadarmo!

Pozor na vetranie

Vetranie je zo zdravotného a hygienického hľadiska síce dôležité, no zároveň je pôvodcom značných energetických strát. Ak otvárate okná počas dňa, interiér rýchlo zaplaví horúci vzduch a následne sa ho už len ťažko zbavíte.

Nevetrajte pri zapnutej klimatizácii

Držte sa jednoduchého pravidla – vetrajte len počas noci, keď je vzduch chladnejší. Pokiaľ využívate klimatizáciu, majte všetky okná zavreté. V opačnom prípade budete veľkú časť chladu prepúšťať do exteriéru, kvôli čomu výrazne poklesne účinnosť chladenia.

Využívajte tienenie

Kým počas zimy určite oceňujete, že teplé lúče zo slnka vyhrejú byt, v lete je ich prítomnosť nežiadúca. Na okná si preto dajte nainštalovať kvalitné žalúzie, prípadne zatemňovacie závesy, ktoré neprepúšťajú slnečné žiarenie. Vďaka dobrému tieneniu viete jednoducho znížiť teplotu v interiéri aj o niekoľko stupňov Celzia.

Praktický tip: Zaujímavou alternatívou žalúzií a závesov sú špeciálne fólie na sklá, ktoré odrážajú slnečné žiarenie. Tie efektívne zablokujú aj viac ako 60 % lúčov.

Tieniť dokáže aj príroda

Ak máte možnosť v okolí vášho bytu či domu vysadiť stromy, urobte tak. Ich koruny efektívne odrazia značnú časť slnečného žiarenia, čím prispejú ku schladeniu okolia nehnuteľnosti. Nehovoriac o tom, že mierne zvlhčujú ovzdušie, čo je počas suchých letných dní taktiež pozitívum.

Ako schladiť byt? Vypnite elektroniku!

Aj keď sa to nezdá, elektronické zariadenia taktiež vplývajú na teplotu v interiéri. Najmä tie väčšie – televízory, sporáky, rúry či počítače. Ak ich nepoužívate, vypínajte ich. A hlavne dbajte na to, aby neboli dlho zapnuté v miestnostiach, kde chcete mať príjemne chladno.

Počas horúcich dní zvážte pečenie v rúre či varenie komplikovaných jedál. Sporák totiž dokáže významným spôsobom zohriať interiér. A takto vygenerovaného tepla sa následne len ťažko zbavíte.

Pomôže aj jednoduchý ventilátor

Starým dobrým spôsobom, ako schladiť interiér, môže byť aj použitie jednoduchého ventilátora. Samozrejme, ani zďaleka sa nevyrovná klimatizácii, no na malej ploche dokáže navodiť príjemný chlad. Jeho účinnosť viete zvýšiť jednoduchým trikom – umiestnite pred neho misku s chladnou vodou.

V každom prípade, stále platí, že najlepší spôsob, ako schladiť byt, ponúka kvalitná klimatizácia. Investícia do nej sa vám z dlhodobého hľadiska skutočne oplatí. Pokiaľ uvažujete, ktorý model bude pre vás najvhodnejší, neváhajte nás kontaktovať. Nielenže vám vecne poradíme, ale ešte k tomu aj zabezpečíme profesionálnu montáž.