07.03.2022

Klimatizácia: efektívny a ekologický zdroj tepla

Keď sa povie klimatizácia, väčšina ľudí si predstaví zariadenie, ktoré generuje chlad. Vedeli ste však, že môže slúžiť aj na ohrievanie domácnosti? Dokonca, ide o mimoriadne efektívny a ekologický spôsob kúrenia, schopný ušetriť aj viac ako 50 % nákladov na energie.

Klimatizácia je v podstate tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. To znamená, že dokáže odoberať tepelnú energiu z vonkajšieho vzduchu a prenášať ju do interiéru. A to aj v tom prípade, ak sú vonku teploty hlboko pod nulou. Efektívne kúrenie pomocou klimatizácie je štandardne možné do -20 °C, avšak špeciálne modely so zlepšenou schopnosťou prenosu tepla účinne fungujú aj do teplôt -30 °C.

Kúrenie s dôrazom na ekológiu

Kúrenie pomocou klimatizácie je veľmi ekologické. Na prečerpávanie tepla z exteriérového vzduchu do interiéru sa využíva elektrická energia. Tá sa na Slovensku vyrába primárne v jadrových elektrárňach, ktoré nespôsobujú nadmerné znečisťovanie životného prostredia.

Praktický tip: Pokiaľ chcete ekológiu kúrenia posunúť o level vyššie, využívať môžete napríklad elektrinu z fotovoltaických panelov. 

Úspora nákladov a nezávislosť

Aktuálna situácia vo svete nám ukazuje, že kúrenie plynom nemusí byť vždy optimálne riešenie. V prvom rade, ide o neobnoviteľný zdroj energie, ktorého cena bude počas najbližších desaťročí s veľkou pravdepodobnosťou rásť. Nehovoriac o tom, že dodávka plynu na Slovensko môže byť v dôsledku konfliktov obmedzená.

Keď kúrite pomocou klimatizácie, potrebujete len elektrickú energiu, ktorá sa dá vyrábať rozličnými spôsobmi. Nehrozí tak, že jej zrazu bude nedostatok. Nezávislosť pocítite aj v situáciách, kedy si budete chcieť prikúriť bez zapínania centrálneho vykurovania. Klimatizácia vám dovolí meniť teplotu v interiéri kedykoľvek.

Účinný zdroj tepla

Klimatizácia disponuje vysokou účinnosťou výroby tepla – z 1 kW elektriny dokáže vyrobiť až 4,5 kW tepla. To ju radí medzi celkovo najefektívnejšie zariadenia na vykurovanie. V porovnaní s plynovým kúrením môžete ročne ušetriť v priemere až 40 – 60 % nákladov.

Klimatizácia a efektívne vykúrenie priestoru

Benefitom klimatizácie je, že teplo začnete v interiéri cítiť už po pár minútach od jej aktivácie. Keďže klimatizačné zariadenia majú obvykle prispôsobený aj rozvod vzduchu, šíriace sa teplo môže prúdiť smerom k zemi. Vďaka tomu sa rovnomerne vyhreje celý priestor – podobne ako pri vykurovaní radiátorom. Skutočnosť, že klimatizácia je umiestnená ďalej od podlahy, tak nepredstavuje žiadny problém.

Náš tip: Ak plánujete klimatizáciou pravidelne kúriť, odporúčame zvoliť model „parapetka“. Ten má tvar klasického radiátora a jeho výduch teplého vzduchu smeruje k podlahe. Takéto riešenie prispieva k efektívnejšiemu a rýchlejšiemu vyhriatiu priestoru. 

2 zariadenia v jednom balení

Klimatizácia s funkciou kúrenia je tak mimoriadne výhodnou investíciou, ktorá sa vám rýchlo vráti. Počas leta zabezpečí príjemný chládok a v zime zas plnohodnotne nahradí iné zdroje tepla. Navyše, v porovnaní s klasickými radiátormi má nižšie prevádzkové náklady. Pokiaľ chcete všetky jej benefity pocítiť aj vy, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžeme vám vybrať vhodný systém do vašich priestorov a postaráme sa o celý proces montáže.