20.09.2022

7 vecí, kvôli ktorým môže mať vaša klimatizácia kratšiu životnosť: Tieto nikdy nerobte!

Chcete, aby vás klimatizácia potešila dlhou životnosťou, perfektnou spoľahlivosťou a funkčnosťou? Potom by ste si mali dávať pozor na niekoľko častých chýb, ktorých sa možno dopúšťate aj vy.

Chcete, aby vás klimatizácia potešila dlhou životnosťou, perfektnou spoľahlivosťou a funkčnosťou? Potom by ste si mali dávať pozor na niekoľko častých chýb, ktorých sa možno dopúšťate aj vy.

Prevádzkovanie klimatizácie nie je žiadna veda. Ak si ju necháte nainštalovať odborníkmi, venujete jej pravidelný servis a dodržiavate pokyny výrobcu, v zásade sa nemáte čoho obávať. Naopak, keď niektoré základné veci zanedbáte, môžete si zbytočne spôsobiť problémy.

Týchto 7 vecí vaša klimatizácia neocení

Zostavili sme pre vás prehľad najčastejších chýb, s ktorými sa neraz stretávame aj v dnešnej dobe. Ak chcete, aby vaša klimatizácia vydržala spoľahlivo slúžiť čo najdlhšie, snažte sa im vyhýbať.

1. Klimatizácia pustená počas celého dňa

Mnohí ľudia nechávajú klimatizáciu zapnutú, aj keď sú celý deň v práci a ich dom či byt je prázdny. Takýto prístup je z dlhodobého hľadiska neefektívny a môže spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie komponentov. Klímu využívajte len vtedy, keď naozaj dokážete oceniť jej benefity.

Praktický tip: Ak modernú klimatizáciu spojíte so systémom inteligentnej domácnosti, môžete ju ovládať na diaľku. Dokážete ju tak zapnúť napríklad po ceste z práce a vrátite sa do príjemne vychladeného interiéru.

2. Otvorené okná pri pustenej klimatizácii

Pokiaľ pri zapnutej klíme otvoríte okno, razom dôjde k obrovskej strate chladného vzduchu. Zbytočne tak plytváte energiami. Navyše, klimatizácia musí zvýšiť svoj výkon, aby opäť dosiahla požadovanú teplotu. A kvôli tomu sa rýchlejšie opotrebováva.

3. Zbytočné nastavovanie príliš nízkej teploty

Pri moderných klimatizáciách neplatí, že keď nastavíte najnižšiu možnú teplotu, interiér sa vychladí rýchlejšie. Jediné, čo tým dosiahnete, je zvýšenie spotreby energie. Inovatívny invertorový pohon automaticky prispôsobuje svoj výkon tak, aby v čo najkratšom čase dosiahol stanovenú hodnotu.

Praktický tip: Najefektívnejším riešením je nastaviť si teplotu, ktorú chcete mať v interiéri, a potom už len nechať klimatizáciu, aby si plnila svoju úlohu.

4. Ignorovanie výmeny filtrov

Ak vo vašej klimatizácii nemeníte alebo nečistíte filter, prirodzene sa upcháva. Zapríčiňuje to vyššiu spotrebu energie, znižuje chladiaci výkon a z dlhodobého hľadiska spôsobuje poškodenie rôznych komponentov. Práve preto je dôležité dodržiavať pravidelné intervaly výmeny, ktoré odporúča výrobca.

5. Zanedbávanie servisu

Klimatizácia nie je bezúdržbová. Pokiaľ sa nestaráte o jej servis, hrozí, že menšie funkčné nedostatky sa pretavia do veľkých vád, ktorých oprava bude stáť stovky eur. Naopak, keď sú jednotlivé komponenty pravidelne kontrolované profesionálnym technikom, môžete mať istotu, že vás znenazdajky neprekvapí vážna porucha.

6. Svojpomocná montáž

Vďaka svojpomocnej montáži klimatizačných jednotiek síce na prvý pohľad ušetríte, no z dlhodobého hľadiska riskujete viacero problémov. Niekedy stačí zanedbanie drobností pri inštalácii alebo konfigurácii a vaša klimatizácia môže fungovať neefektívne, prípadne sa bude často kaziť. A následná oprava môže stáť stovky eur. Čiže v konečnom dôsledku vôbec neušetríte.

Naša rada: Montáž klimatizácie vždy zverte do rúk odborníkom. Naši technici vám ju s radosťou zabezpečia. Stačí nás kontaktovať.

7. Neodborné opravy

Myslite na to, že moderná klimatizácia je komplexným zariadením. Keď sa budete pokúšať o svojpomocné opravy, hrozí, že dôjde k úrazu. Prípadne, jednotlivé komponenty ešte viac poškodíte. Radšej preto nič neriskujte a vždy sa spoľahnite na skúsených technikov.