07.09.2022

Kedy je potrebný servis klimatizácie? 5 znakov, že vaša jednotka ho už potrebuje

Pravidelný servis klimatizácie je asi rovnako dôležitý ako servis auta. Áno, vaša jednotka bude po určitú dobu fungovať aj bez neho. Avšak, následne sa začnú objavovať väčšie problémy, ktorých oprava môže byť dosť nákladná. Práve preto ho nikdy nepodceňujte!

Vašej klimatizácii by ste mali venovať pozornosť aspoň raz ročne, ideálne však aj dvakrát za sezónu. No žiaden strach. Pravidelný servis nie je finančne ani časovo náročný. Spočíva najmä vo výmene filtrov, ktoré sa prirodzene znečisťujú a upchávajú. Taktiež je dobré v rámci neho vyčistiť jednotky od prachu a skontrolovať všetky súčasti, či z nich náhodou neuniká kvapalina.

Kedy je nutný servis klimatizácie?

Ak klimatizácii doprajete pravidelný servis, s veľkou pravdepodobnosťou si ho nebude sama pýtať. Napriek tomu sa ale niekedy môžete stretnúť s nasledovnými prejavmi. V dôsledku toho by ste mali vašim jednotkám čo najskôr venovať pozornosť, resp. odbornú opravu.

1. Z klimatizácie fúka teplý vzduch

Samozrejme, keď vašu klimatizáciu využívate aj na kúrenie počas chladných dní, teplý vzduch je výhodou. Avšak, pokiaľ z vnútornej jednotky vychádza teplo aj v lete, zrejme vás to veľmi nepoteší.

Ak vaša klimatizácia nechladí a vychádza z nej teplý vzduch, príčin môže byť viacero. Môže ísť o signál poškodeného kompresora, úniku chladiva či upchatých filtrov. V takých prípadoch klímu radšej nepoužívajte a zavolajte skúseného technika.

2. Klimatizácia vydáva zvláštne zvuky

Všimli ste si, že vaša klimatizácia je v poslednom období hlučnejšia? Prípadne, keď ju zapnete, vydáva rôzne zvláštne, priam „nezdravé“, zvuky? Tento problém môže byť spôsobený nielen upchatými filtrami, ale napríklad aj poškodenými mechanickými komponentami. Súčasťou klimatizácie sú totiž mnohé pohyblivé komponenty, ktoré sa točia. Ak sa opotrebujú alebo ak niečo s nimi nie je v poriadku, obvykle to dajú najavo zvláštnymi zvukmi.

Nezabúdajte: Ak je vaša klimatizácia hlučná, vypnite ju a do príchodu technika ju nepoužívajte. Hrozí totiž, že pri prevádzke sa poškodí ešte viac.

3. Termostat je nefunkčný

Nefunkčný termostat sa najčastejšie prejavuje tak, že klimatizácia nedokáže udržať nastavenú teplotu, resp. chladí veľa alebo málo. Takisto nemusí správne reagovať  na vaše pokyny v podobe zníženia či zvýšenia teploty. Riešením je obvykle výmena termostatu za nový.

Vedeli ste, že problémy s termostatom sa môžu objavovať aj v dôsledku toho, že je nesprávne umiestnený v interiéri? Práve preto je dôležité zveriť montáž klimatizácie do rúk odborníkov.

4. Váš účet za elektrinu sa výrazne navýšil

Je normálne, že váš účet za elektrinu je pri používaní klimatizácie mierne vyšší ako keď ste klímu nemali. No ohliadnuc od rastu ceny energií, keď vaše výdavky radikálne narástli, príčinou môže byť nesprávne fungujúca klimatizácia.

Vyššiu spotrebu dokáže spôsobovať nielen upchatý filter, ale napríklad aj nesprávne fungujúci kompresor. Najlepším riešením je zavolať odborníka, ktorý klimatizáciu skontroluje.

5. Z klimatizácie kvapká voda

Tento nepríjemný problém je najčastejšie spôsobený netesnosťami vo vedení skondenzovanej vody. Príčinou môže byť či už jeho nesprávne napojenie, alebo aj skutočnosť, že je jednoducho upchaté a kvapalina nemá kadiaľ odtekať.

Hodil by sa aj vám servis klimatizácie? Neváhajte nás kontaktovať. Naši skúsení technici odborne preveria vaše jednotky, nájdu príčinu problémov a klimatizáciu opravia. Vaša klíma tak bude opäť fungovať bezproblémovo – ako nová.