22.09.2022

Aká je efektivita kúrenia klimatizáciou?

Oplatí sa používať klímu na vykurovanie domácnosti? Túto otázku si v dnešnej dobe možno kladiete aj vy.

Oplatí sa používať klímu na vykurovanie domácnosti? Túto otázku si v dnešnej dobe možno kladiete aj vy. Efektivita kúrenia klimatizáciou je vo všeobecnosti veľmi dobrá. V čase rastúcich cien energií tak môže ísť o zaujímavé riešenie, ako ušetriť.

Ak sa rozhodnete kúriť klimatizáciou, ušetríte už hneď na vstupnej investícii. Nemusíte si totiž kupovať radiátory či kotly. Každá vnútorná jednotka teoreticky dokáže slúžiť ako výhrevné teleso. Podstatným ukazovateľom je však vykurovací výkon, ktorý býva uvedený v technických parametroch. Ten je v priemere o 20 % vyšší ako chladiaci.

Zapamätajte si: Keď máte klimatizáciu po stránke chladiaceho výkonu prispôsobenú veľkosti miestnosti, bez problémov by mala byť schopná počas zimy vykúriť daný priestor.

Skutočná efektivita kúrenia klimatizáciou

Klimatizácia je v podstate tepelným čerpadlom vzduch/vzduch. Bez toho, aby musela mať špeciálne upravené komponenty, dokáže otočiť svoje fungovanie. Namiesto chladu tak bude vyrábať teplo a vykúri váš interiér.

Mimoriadne vysoká účinnosť

Tepelné čerpadlá sú považované za najefektívnejší spôsob kúrenia a klimatizácia nie je výnimkou. Najlepšie modely dosahujú účinnosť až na úrovni 5. To v praxi znamená, že klíma vyrobí z 1 kW dodanej elektrickej energie až 5 kW tepla.

Vedeli ste, že štandardné zdroje tepla, napríklad plynové kotly, majú obvykle účinnosť menej ako 1? Kúrenie klimatizáciou je tak viac než 5-násobne efektívnejšie.

Čo vplýva na efektivitu kúrenia?

Efektivita kúrenia klimatizáciou nie je konštantná. Dôležitým faktorom, ktorý ju ovplyvňuje, je typ chladiva. Najmodernejším, najekologickejším a zároveň najúčinnejším je R32. Jeho benefitom je tiež priaznivý vplyv na životnosť, spotrebu a hlučnosť.

Na účinnosť vplýva aj vonkajšia teplota a samotný motor-kompresor. Kvalitné klimatizácie LG využívajú najmodernejšie typy, ktoré zaisťujú vysokú efektivitu. Navyše, LG ako jediný výrobca poskytuje 10-ročnú záruku pri montáži partnerskou firmou.

Ako vám kúrenie klimatizáciou pomôže ušetriť?

Predstavte si, že vo vašej domácnosti máte sadzbu 0,12 EUR za kWh elektrickej energie. Na to, aby ste vykúrili interiér s plochou 100 m2, potrebujete klimatizáciu s príkonom približne 1,1 kW/h. V praxi to znamená, že 12 hodín konštantného kúrenia vás bude stáť 1,58 EUR Samozrejme, táto čiastka môže byť nižšia, ak máte výhodnejšiu sadzbu za elektrinu.

Nehovoriac o tom, že klimatizácia nemusí stále kúriť na 100 %. Inteligentný invertorový pohon na základe termostatov vyhodnocuje teplotu v miestnosti a upravuje svoj výkon, aby pracoval čo najefektívnejšie.

Citeľné zníženie nákladov

V porovnaní s klasickými elektrickými radiátormi, prípadne plynovým kotlom, dokážete pri kúrení klimatizáciou ušetriť desiatky, neraz stovky eur ročne. Okrem toho, pokiaľ si zaobstaráte špičkovú modernú klímu, investícia do nej sa vám pomerne rýchlo vráti.

Ekologické vykurovanie

Nielen samotná efektivita kúrenia klimatizáciou má pozitívny vplyv na šetrenie energií a znižovanie dopadu na životné prostredie. Pozitívom je tiež skutočnosť, že na výrobu tepla je využívaná elektrina, ktorá môže pochádzať zo 100 % obnoviteľných zdrojov – napríklad fotovoltaických panelov alebo vodných a veterných elektrární.