13.07.2022
Čistenie klimatizácie: Ako naňho a prečo je tak dôležité?
Čistenie klimatizácie by ste mali vykonať aspoň raz ročne. Pokiaľ ho zanedbáte a vo vnútornej či vonkajšej jednotke sa začnú hromadiť nečistoty, môže dôjsť k viacerým problémom. Na čo všetko by ste si mali dávať pozor?
Keďže klimatizácia sa štandardne naplno využíva najmä počas horúcich letných mesiacov, čistenie odporúčame vykonať na začiatku sezóny. Našťastie, nejde o komplikovaný úkon, s ktorým by mali odborníci problémy.
Znečistená klimatizácia prináša viacero rizík
To, že klimatizácia je znečistená, môžete spozorovať aj vaším čuchom. Po zapnutí sa z nej totiž dokáže šíriť nepríjemný zápach. Navyše, častokrát sa spája aj s prítomnosťou plesní, baktérií či vírusov. Namiesto toho, aby klíma čistila vzduch v domácnosti, bude teda predstavovať zdravotné riziko.
Horšie prúdenie vzduchu
Upchaté filtre majú za následok horšie prúdenie vzduchu. To sa odráža na slabšom chladiacom výkone. Vnútorná jednotka nebude schopná fungovať efektívne a môže mať vyššiu spotrebu energie.
Nezabúdajte: Na fungovanie klimatizácie môže vplývať aj znečistenie vonkajšej jednotky, predovšetkým výmenníka.
Vyššie riziko poruchy
Vzhľadom na to, že znečistená klimatizácia nefunguje optimálne, sú mnohé komponenty viac namáhané. V dôsledku toho sa dokážu skôr poškodiť. Neraz dochádza k únikom kondenzátu a ďalším nepríjemným problémom, ktorých odstraňovanie môže byť finančne nákladné.
Čo zahŕňa čistenie klimatizácie?
V rámci čistenia klimatizácie je potrebné venovať pozornosť ako vnútornej jednotke, tak aj tej vonkajšej. Ktoré konkrétne úkony je potrebné vykonať?
Čistenie vnútornej jednotky
Prvým krokom pri čistení vnútornej jednotky je kontrola filtrov. Ak je vaše zariadenie vybavené umývateľnými typmi, stačí ich prepláchnuť v teplej vode, nechať vyschnúť a namontovať naspäť.
Zapamätajte si: Niektoré typy filtrov sa nemôžu umývať vo vode. Mohli by sa totiž znehodnotiť. Musia sa tak umývať výlučne nasucho.
Ďalším krokom je poutieranie lamiel a častí. Na čistenie výmenníka a útrob vnútornej jednotky sa využíva špeciálny dezinfekčný prostriedok. Ten stačí nastriekať na výmenník a nechať zhruba 10 až 15 minút pôsobiť pri vypnutej klimatizácii. Po zapnutí sa prípravok sám odplaví z výmenníka spolu s kondenzátom.
Zapamätajte si: Stávkou na istotu sú prípravky určené špeciálne na dezinfekciu klimatizácií. Tie sú nielenže veľmi účinné, ale ešte k tomu disponujú aj aplikátormi, prostredníctvom ktorých sa dajú jednoducho nastriekať na výmenník.
Čistenie vonkajšej jednotky
V prípade vonkajšej jednotky je potrebné venovať pozornosť najmä jej lamelám a výmenníku. Na čistenie sa obvykle používa stlačený vzduch, pomocou ktorého sa dajú efektívne odstrániť prachové usadeniny či iné nečistoty.
Pri čistení klimatizácie sa odborníci zameriavajú aj na rúrky na odvod kondenzátu. Skontrolujú, či nie sú upchaté, a podľa potreby ich zbavia všetkých nečistôt, ktoré by mohli brániť odvodu kvapaliny.
Čistenie klimatizácie nechajte na profesionálov
Vzhľadom na to, že klimatizácia predstavuje elektrospotrebič, pri ktorého čistení hrozí riziko úrazu elektrickým prúdom, odporúčame celý proces nechať na profesionálov.
Neviete, na koho sa obrátiť? Stačí nás kontaktovať. Naši technici zabezpečia odborné čistenie klimatizácie, vďaka ktorému bude vaša klíma opäť bezchybne fungovať.