30.06.2022

Ako zlepšiť vzduch v domácnosti? Pomôže klimatizácia, čistička vzduchu aj kvetináč s rastlinami

Kvalita vzduchu v domácnosti priamo vplýva na zdravie, psychickú výkonnosť či spánok. A preto sa ju rozhodne neoplatí podceňovať! Naopak, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako ju významne zlepšiť. Ako vám pomôže klimatizácia alebo čistička vzduchu a ktoré pravidlá je dobré poznať?

Na to, aby telo dospelého človeka dokázalo optimálne fungovať, potrebuje približne 23 až 26 m3 čistého vzduchu na hodinu. Pokiaľ sa zdržujete v jednej nevetranej miestnosti, postupne klesá koncentrácia kyslíka a zvyšuje sa podiel nežiadúcich látok. Následne môžete pociťovať bolesť hlavy, nechce sa vám pracovať a podobne.

Avšak, vetranie je v tomto prípade len špičkou ľadovca. V domácnosti sa prirodzene nachádzajú mnohé vírusy, baktérie, zárodky plesní, alergény či toxíny z vonkajšieho prostredia. Tie taktiež významným spôsobom znižujú kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Ako sa všetkých týchto vplyvov zbaviť? Riešení je hneď niekoľko!

Klimatizácia a účinná filtrácia vzduchu

Skvelým spôsobom, ako zbaviť vzduch v domácnosti alergénov, baktérií, vírusov či nepríjemného zápachu, je moderná klimatizácia. Môže byť totiž vybavená radou špičkových filtrov s vysokou účinnosťou. Nielenže tak budete mať v interiéri príjemný chládok, ale navyše aj veľmi hygienické prostredie.

Vedeli ste, že moderné klimatizácie ponúkajú aj funkciu kúrenia? Na efektívne filtrovanie vzduchu ich tak môžete využívať nielen v lete, ale aj počas chladných dní.

Moderná čistička vzduchu

Pokiaľ nepotrebujete klimatizáciu, prípadne chcete čistenie vzduchu povýšiť na vyššiu úroveň, dobrou voľbou je práve čistička vzduchu. Stačí ju položiť na zem, zapojiť do zásuvky a nechať pracovať. Jednoduchšie modely disponujú podobnou technikou ako klimatizácie – sú vybavené viacerými filtrami. Samozrejme, vzduch vám ale nevychladia.

Sterilný vzduch takmer ako v operačnej sále

Pokročilejšie modely čističiek môžu disponovať aj plazmovými ionizátormi či UV sterilizačnými lampami, ktoré prispievajú k ešte lepšej účinnosti. Častokrát tak dokážu zahubiť až 99,9 % všetkých baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov.

Využívajte rastliny vo váš prospech

Rastliny nielenže premieňajú oxid uhličitý na kyslík, čím zvyšujú kvalitu vzduchu, ale ešte k tomu vedia aj ničiť mnohé toxíny – napríklad trichlóretylén, formaldehyd, benzén či amoniak. Možno by ste to nepovedali, no v malých koncentráciách sa tieto zložky pravdepodobne nachádzajú aj vo vašej domácnosti.

Naša rada: Medzi ideálne rastliny do domácnosti, ktoré vedia eliminovať toxíny a zároveň nevyžadujú špecifickú starostlivosť, patrí nefrolepka vznešená a lesná, zelenec chocholatý, datľovník laoský, gerbera či fikus benjamín.

Vetráte správne?

Samozrejme, aby ste v domácnosti mali čerstvý vzduch s dostatkom kyslíka, nezaobídete sa bez pravidelného vetrania. Zapamätajte si, že najlepšie vetranie je krátke, no intenzívne. Naraz otvorte okná vo viacerých miestnostiach a vytvorte prievan, ktorým podporíte efektívnu cirkuláciu vzduchu.

Efektívne vetranie s nízkymi stratami

Počas zimy skráťte čas vetrania, aby ste eliminovali tepelné straty. Postačia 2 až 3 minúty viackrát denne. Skvelou alternatívou klasického vetrania je rekuperácia, ktorá zabezpečuje kontinuálnu výmenu vzduchu bez toho, aby dochádzalo k veľkým únikom tepla.

Aromatický difuzér pre voňavý vzduch

Klimatizácia či čistička vzduchu zbaví ovzdušie aj rozličných zápachov. Avšak, neobohatí ho o vôňu. Pokiaľ mu chcete dodať výnimočnú arómu, skvelou voľbou je práve difuzér. K dispozícii sú verzie, ktoré sa plnia prírodnými éterickými olejmi. Tie neobsahujú chemické látky, pričom ich súčasťou môžu byť viaceré zdraviu prospešné zložky.