18.07.2022

Ako zabezpečiť, aby klimatizácia fungovala počas leta čo najlepšie?

Pokiaľ chcete, aby vaša klimatizácia fungovala počas horúcich letných dní čo najefektívnejšie, mali by ste poznať niekoľko základných pravidiel. Na ktoré veci je dobré myslieť, pokiaľ plánujete z vašej jednotky vyťažiť maximum?

To, ako dobre dokáže klimatizácia fungovať, nie je ovplyvnené len jej konštrukciou a parametrami. Do hry vstupuje aj poloha v miestnosti, nastavenie termostatu či pravidelný servis. Na prvý pohľad sú to síce drobnosti, no v skutočnosti vedia významne ovplyvniť chladiaci účinok. Práve preto sa ich neoplatí podceňovať.

Správna poloha na stene

Hneď prvou vecou, ktorá dokáže ovplyvniť efektivitu chladenia, je poloha vnútornej jednotky v rámci steny. Pozor si treba dávať hlavne na to, aby vzduch z klimatizácie nebol blokovaný veľkými kusmi nábytku, prípadne rôznymi výklenkami steny.

Naša rada: Inštaláciu klimatizácie zverte do rúk profesionálov. Dokážu totiž presne odhadnúť, ktoré miesto vo vašej domácnosti bude pre klimatizáciu najvhodnejšie.

Klimatizácia a nastavenie teploty

Platí jednoduché pravidlo, že teplota v interiéri by mala byť maximálne o 5 až 7 stupňov Celzia nižšia než v exteriéri. V opačnom prípade hrozí tepelný šok, čím riskujete ochorenie. Pokiaľ sa však budete vo vnútri zdržiavať po dlhšiu dobu, napríklad počas noci, túto hranicu môžete prekročiť.

Tip odborníka: Pre kvalitný spánok je dobré mať nastavenú teplotu v rozpätí 15 až 25 stupňov Celzia.

Používajte smart termostat

Významným pomocníkom v snahe o efektívne fungovanie klimatizácie môže byť aj smart termostat. Prostredníctvom neho si dokážete nastaviť rozličné časovače, vďaka ktorým sa bude teplota chladenia meniť automaticky počas dňa. Nielenže tak získate maximálny komfort, ale ešte k tomu aj ušetríte na energiách.

Benefitom je taktiež ovládanie na diaľku. Vďaka nemu si klímu môžete zapnúť napríklad počas cesty domov z práce. Domácnosť tak budete mať po príchode príjemne vychladenú.

Oplatí sa vypínať klimatizáciu?

Vo všeobecnosti platí, že na kratšie časové úseky sa klimatizáciu neoplatí vypínať. Oveľa efektívnejšie je jednoducho zvýšiť nastavenú teplotu, aby jednotka odoberala iba minimum energie. Vypnutie je vhodné len v prípade, že idete na dlhšiu dobu preč – napríklad na týždňovú dovolenku.

Využívajte dvere naplno

K rýchlejšiemu vychladeniu miestnosti značne napomôžu aj zatvorené dvere. Chlad tak nebude unikať do celej domácnosti. No a výhodou zatvárania dverí je tiež šetrenie energií. Mimochodom, pozor si dávajte aj na otváranie okien, ktoré spôsobuje značné tepelné straty.

Dodržiavajte pravidelný servis

Aby klimatizácia dokázala efektívne fungovať, musí byť pravidelne servisovaná. Najdôležitejším bodom údržby je kontrola a výmena filtrov. Zároveň je však potrebné preverovať aj stav ďalších súčastí.

Kým stav filtrov si viete skontrolovať aj svojpomocne, celkový servis odporúčame nechať na profesionálov, ktorí vedia odhaliť aj tie najdrobnejšie nedostatky. Spoľahnúť sa môžete napríklad na našich vyškolených technikov s dlhoročnými skúsenosťami. Stačí nás kontaktovať a my sa postaráme o to, aby vaša klimatizácia fungovala počas leta maximálne efektívne!