21.04.2022

Aké benefity ponúkajú moderné klimatizačné jednotky?

Dnešné klimatizačné jednotky už nie sú len o chladení. Dokážu prinášať aj mnoho ďalších benefitov – a to nielen komfortných, ale aj zdravotných. Prečo sa investícia do moderných modelov skutočne oplatí a ako vám spríjemní život?

Niektorí ľudia dodnes veria mýtom, ktoré sa týkali starých klimatizácií. Boja sa vysokej vstupnej investície, hluku, nadmernej spotreby elektrickej energie, komplikovaného ovládania či šírenia rôznych vírusov a baktérií. Tieto negatíva však už dávno neplatia. Naopak, moderná klimatizácia vám prinesie množstvo cenných výhod!

Efektívny invertorový motor

Väčšina moderných klimatizácií je vybavená invertorovým motorom. V praxi to znamená, že jednotka dokáže automaticky meniť svoj chladiaci výkon podľa teploty v domácnosti. Keď ju zapnete, beží naplno, aby čo najrýchlejšie vychladila interiér. Po dosiahnutí zvolenej teploty ju už len udržuje a odoberá menej energie. Dokáže tak ušetriť viac ako 40 % nákladov v porovnaní s on/off klimatizáciou.

Chladenie bez starostí

Benefitom invertorového motora je, že klimatizáciu raz nastavíte a následne ju môžete nechať celý čas zapnutú. Nemusíte ju neustále regulovať ako v prípade starších on/off modelov. Medzi ďalšie výhody patrí aj rýchle vychladenie domácnosti. Studený vzduch začnete cítiť takmer ihneď po zapnutí jednotky.

Tichá prevádzka

Vďaka efektívnemu invertorovému motoru sú moderné jednotky aj o viac ako 50 % tichšie než verzie spred niekoľkých rokov. Vhodné sú aj do miestností, v ktorých záleží na tichu – či už detských izieb, spální, alebo pracovní. Nebudú vás totiž vyrušovať ani pri spánku, ani pri práci.

Nezabúdajte: Klimatizácia má aj svoju vonkajšiu jednotku, v rámci ktorej taktiež záleží na hluku. Pokiaľ nie je dobre utlmená, môže vyrušovať vašich susedov a spôsobovať vám tak zbytočné problémy.  

Praktické ovládanie na diaľku

Hoci moderné klimatizácie sa častokrát dajú ovládať aj tlačidlami priamo na jednotke, prípadne klasickým diaľkovým ovládačom, obvykle ponúkajú aj možnosť spárovania so smartfónom či tabletom. Nastavovať a riadiť ich tak viete odkiaľkoľvek. Pohodlne si nastavíte teplotu, upravíte časovače alebo zapnete požadované funkcie.

Vedeli ste, že moderné klimatizačné jednotky môžete prepojiť aj so systémom smart domácnosti? Následne ich viete ovládať hlasom.

Lepšia kvalita vzduchu

Ak doma nemáte klimatizáciu, interiér sa zrejme snažíte aspoň mierne vychladiť pomocou otvoreného okna. Toto riešenie je však späté s mnohými problémami. Do interiéru si vpúšťate otravný hmyz, peľ, dym a iné nežiadúce látky. Dýchate tak znečistený vzduch, ktorý môže spôsobovať ťažkosti najmä alergikom.

Pokroková filtrácia

Moderné klimatizačné jednotky účinne čistia vzduch. Ten prechádza cez viaceré filtre, ktoré ho zbavujú nielen prachu a rôznych alergénov, ale dokonca aj zápachu, vírusov a baktérií. Môžete si tak pohodlne žiť v zdravom prostredí.

Regulácia vlhkosti

Keďže klimatizácia pri svojej činnosti automaticky vysušuje vzduch, slúži ako dobrá prevencia pred plesňami. Moderné jednotky sa dajú nastaviť tak, aby v interiéri udržiavali konkrétnu hodnotu vlhkosti. Tým zároveň prispievajú k zdravej mikroklíme.

Moderné klimatizačné jednotky pre efektívnejšiu prácu

No a v neposlednom rade, viaceré štúdie potvrdili, že moderné klimatizačné jednotky dokážu zlepšovať efektivitu práce a prispievať k lepšiemu spánku. Mozog totiž pri vysokých teplotách nie je schopný správne fungovať, čo sa prejavuje napríklad poklesom produktivity.