22.04.2022

Čo musí spĺňať úsporná klimatizácia a ako si vybrať tú najvýhodnejšiu?

Keďže elektrina neustále rastie na cene, jej efektívne využívanie sa stáva čoraz diskutovanejšou témou. Vedeli ste, že moderná klimatizácia vám dokáže ročne ušetriť niekoľko desiatok, v určitých prípadoch aj stoviek, eur v porovnaní so zastaralými modelmi. Ktoré veci by ste si mali všímať pri výbere a prevádzke, aby bol váš účet za energie čo najnižší?

Jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré by ste mali dbať pri výbere klimatizácie, je energetická trieda. Tá priamo hovorí o tom, ako efektívne dokáže dané zariadenie pracovať, resp. koľko chladu vyrobí z určitého množstva prijatej elektrickej energie. Najideálnejšou voľbou sú modely s triedou A+++.

Klimatizácia a jej výkon

Na úsporu energií významným spôsobom vplýva výkon klimatizácie. Ak je zbytočne vysoký, miestnosti sa síce vychladia veľmi rýchlo, avšak za cenu vyššej spotreby. Naopak, pokiaľ je príliš nízky, klíma pôjde neustále naplno a jej účinok nebude taký citeľný. To tiež nie je úplne optimálne riešenie.

Náš tip: V súvislosti s klimatizáciami odporúčame preferovať typ chladiva R32. Ide o najmodernejšie ekologické chladivo s najlepšími fyzikálnymi vlastnosťami. Tie majú priamy vplyv nielen na zníženie hlučnosti a spotreby klimatizácie, ale taktiež na jej životnosť.

Nechajte si poradiť

Pri výbere konkrétnej klimatizácie sa môžete držať pravidla, že na vychladenie 1 m2 je potrebných 0,1 kW výkonu. Avšak, dobré je zvážiť aj ďalšie faktory – napr. orientáciu miestnosti či jej členenie. Najlepšie je, keď výber prekonzultujete s odborníkmi. V tomto smere vám radi pomôžeme. Stačí nás kontaktovať.

Sú multi split klimatizácie úspornejšie?

Multi split klimatizácie pozostávajú z jednej vonkajšej jednotky a viacerých vnútorných. Toto riešenie síce vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, no z dlhodobého hľadiska je veľmi efektívne. Oplatí sa tak viac ako mono split. Umožňuje jednoduchšie regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach a dosahovať tak dokonalý tepelný komfort pri maximálnej úspore.

Voľte modely s invertorovým motorom

V dnešnej dobe je väčšina značkových klimatizácií vybavená invertorovým motorom. Ten automaticky reguluje svoj výkon podľa teploty v miestnosti, čím pomáha šetriť elektrinu. Zabezpečí rýchle vychladenie, a keď dosiahne vopred nastavenú teplotu, odoberá len minimum energie – aby požadovanú teplotu udržal.

Náš tip: Zainvestujte do kvalitnej klimatizácie. Odporúčame modely od výrobcu LG, ktoré sú vybavené množstvom moderných technológií. Dlhodobo sa ukazujú ako najefektívnejšie na trhu. 

Ako správne prevádzkovať klimatizáciu?

Na to, aby klimatizácia dokázala maximálne efektívne pracovať, ju musíte správne prevádzkovať. V tomto smere opäť oceníte moderné modely. Dajú sa totiž jednoducho nastavovať prostredníctvom telefónu, vďaka čomu viete korigovať a meniť teploty alebo aj zapínať a vypínať jednotlivé funkcie. Celé ovládanie máte doslova a do písmena pod palcom. Logicky tak môžete dosiahnuť maximálnu úsporu energií.

Nehovoriac o tom, že kvalitné značkové klimatizácie disponujú mnohými módmi, časovačmi a režimami, ktoré taktiež zvyšujú efektivitu fungovania.

Nezabúdajte na údržbu a servis

Dbajte na pravidelnú kontrolu vašej klimatizácie a prípadnú výmenu filtrov. Ich stav je vhodné preveriť aspoň raz za mesiac. Pokiaľ sú upchaté, vzduch cez ne nedokáže voľne prúdiť. V dôsledku toho sa zvyšuje spotreba elektrickej energie a klesá chladiaci účinok. Na efektívny chod môže negatívne vplývať aj zanedbaná údržba jednotlivých komponentov. Dodržujte preto odporúčania výrobcu a postarajte sa o to, aby vaša klimatizácia dostala pravidelný servis.