29.03.2022

Prečo je mechanický filter klimatizácie dôležitý a ako sa o neho starať?

Mechanický filter klimatizácie významnou mierou prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu v domácnosti. Práve preto je potrebné venovať mu patričnú pozornosť. Moderné vnútorné jednotky využívajú hneď niekoľko filtrov. Mali by ste mať na pamäti, že ide o spotrebný materiál s obmedzenou životnosťou. Čo sa oplatí o nich vedieť?

Úlohou filtrov v klimatizáciách je zachytávanie rôznych nečistôt, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Častokrát ide o čiastočky, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Čo by sa stalo, keby žiadne filtre neexistovali? Klimatizácia by jednoducho nasávala špinavý vzduch a rovnako znečistený by ho vyfukovala do priestoru. Okrem toho, že by hrozilo poškodenie jej komponentov, by ste ešte aj žili v nezdravom prostredí. Vystavili by ste sa tak nielen zvýšenému riziku respiračných ochorení, ale aj mnohých ďalších ťažkostí.

Aké filtre sa používajú v klimatizáciách?

Základom každej klimatizácie je klasický prachový filter, ktorý zachytáva väčšie nečistoty. Lepšie moderné klimatizácie sú obvykle vybavené aj HEPA filtrom. Ten si poradí s ešte menšími čiastočkami ako prachový filter. Stretnúť sa môžete taktiež s deodorizačnými filtrami eliminujúcimi rôzne zápachy.

Špeciálnou kategóriou sú strieborné filtre, ktoré majú schopnosť zachytávať peľ a iné drobné alergény. Obvykle ich nájdete v drahších klimatizáciách.

Vedeli ste, že existujú aj pokročilejšie technológie filtrovania, ktoré sa používajú v klimatizáciách? Príkladom je plasma ionizátor, resp. UV Nano technológia, v modeloch značky LG. Takéto vymoženosti efektívne bojujú proti plesniam, pachom, baktériám aj vírusom. Dokonca, zatiaľ čo klimatizácie LG v rade Air Purification majú integrovanú čističku vzduchu s PM Filtrom 1, tak klimatizácie tej istej značky, ale od rady Deluxe, sú vybavené UV Nano technológiou s potvrdeným účinkom voči SARS-CoV-2.

Starostlivosť o filter klimatizácie

Keď je klimatizácia zapnutá, filter sa prirodzene znečisťuje. Rýchlosť upchávania je daná mnohými parametrami. Závisí to napríklad od toho, koľko ľudí žije v domácnosti, či chováte nejaké zvieratá, ako prašné prostredie je v okolí nehnuteľnosti a podobne. Samozrejme, čím viac používate klimatizáciu, tým rýchlejšie sa filter znečistí.

Pravidelná kontrola filtra

Počas sezóny odporúčame stav vzduchového filtra kontrolovať aspoň raz mesačne. Prístup k nemu je obvykle jednoduchý. Postup, ako sa k nemu dostať, nájdete v návode ku klimatizácii. Vo väčšine prípadov ho však stačí vysunúť a voľným okom uvidíte, do akej miery je znečistený.

Výmena vzduchového filtra

Ak vidíte, že filter klimatizácie je nadmerne znečistený, odporúčame vám vymeniť ho. Pri pravidelnom používaní klimatizácie by ste tak mali urobiť zhruba každé 2 mesiace. No ak trpíte alergiami na peľ či prach, skoršou výmenou nič nepokazíte. Vzduchové filtre sú cenovo dostupné a dajú sa ľahko zohnať, takže v tomto smere sa netreba ničoho obávať.

Vedeli ste, že niektoré klimatizácie sú vybavené opakovane použiteľným vzduchovým filtrom? Keď sa zanesie, stačí ho umyť vodou, nechať vyschnúť a bude naďalej slúžiť ako nový. 

Čo sa stane, ak zanedbáte výmenu filtra?

Pravidelne kontrolovať mechanický filter klimatizácie, vymieňať ho, prípadne čistiť, je skutočne dôležité. Ak je príliš zanesený, vzduch cez neho neprúdi optimálne. Klimatizácia tak môže mať vyššiu spotrebu a častokrát poklesne jej výkon. Nehovoriac o tom, že do vzduchu sa dostáva viac nečistôt, ktoré vedia spôsobovať zdravotné problémy.