23.03.2022

Aké možnosti prináša čistenie vzduchu pomocou klimatizácie?

Vzduch, ktorý dýchame, do značnej miery ovplyvňuje naše zdravie. Keď sa do pľúc dostanú toxíny, nežiadúce prachové čiastočky, alergény, vírusy či baktérie, dokážu spôsobiť množstvo problémov. Ako vie v tomto smere pomôcť moderná klimatizácia poskytujúca čistenie vzduchu?

Vo vzduchu sa prirodzene nachádza obrovské množstvo mikroskopických čiastočiek, ktoré nevidíme voľným okom. Častokrát ich však môžeme pocítiť v podobe zdravotných ťažkostí, ktoré vyvolajú v ľudskom tele. Či už sú to rôzne alergické reakcie, ochorenia, alebo jednoducho nepríjemné pocity.

Ak v interiéri pravidelne nevetráte, koncentrácia rôznych baktérií a iných mikroskopických čiastočiek sa rýchlo zvyšuje. Naopak, keď otvoríte okno, do domu či bytu si vpustíte toxíny a alergény z okolia. Jednoducho, nečistotám vo vzduchu sa nikdy nevyhnete. Jediným riešením, ako ho spraviť zdravším, je tak jeho čistenie.

Ako prebieha čistenie vzduchu pomocou klimatizácie?

Všetky klimatizácie prirodzene čistia vzduch. Vo svojich útrobách totiž ukrývajú viacero filtrov, v ktorých sa zachytávajú väčšie prachové čiastočky a aj mikroskopické prvky. Avšak, nie každá klimatizácia čistí vzduch rovnako dobre. Všetko závisí od toho, akými filtrami a funkciami je vybavená. V najmodernejších modeloch sa môžete stretnúť s nasledovnými súčasťami.

Prachové filtre

Ako už napovedá ich názov, tieto filtre slúžia na zachytávanie väčších prachových čiastočiek. Vybavené sú nimi prakticky všetky dnešné klimatizácie.

Vedeli ste, že o účinnosti prachového filtru vypovedá hodnota PM? Tá hovorí, aké malé čiastočky dokáže zachytiť. Najlepšie klimatizácie disponujú automatickými filtrami PM 1,0. 

HEPA filtre

Pokrokové typy prachových filtrov, ktoré dokážu zachytávať aj veľmi jemné čiastočky.

Deodorizačný filter

Špeciálny typ filtra, ktorý zachytáva nežiadúce pachy – napríklad zápach z cigariet alebo domácich miláčikov.

Strieborný filter

Slúži primárne na elimináciu alergénov vo vzduchu, najmä roztočov či peľu.

Plazmový ionizér

Najmodernejšie klimatizácie namiesto deodorizačných filtrov využívajú pokrokové plazmové ionizéry. Takým je vybavená napríklad LG Air Purification. Plazmové ionizéry generujú ióny, ktoré sa naviažu na molekuly nežiadúcich pachov, vírusy či baktérie a sterilizujú všetky nečistoty. Ozdravujú tak vzduch v klimatizácii aj okolo nej.

Klimatizácia, ktorá slúži aj ako čistička vzduchu

Ak chcete, aby vaša klimatizácia dokázala plnohodnotne nahradiť čističku vzduchu, pri výbere si všímajte jej filtračné schopnosti. V každom prípade, výrobcovia tieto zariadenia obvykle štandardne označujú ako „klimatizácia a čistička vzduchu“. Takéto modely dokážu s vysokou účinnosťou čistiť vzduch od toxínov, prachu, alergénov, vírusov a baktérií.

 

Pokiaľ si zaobstaráte len klasickú klimatizáciu, jej schopnosti budú v tomto smere limitované. Možno bude vedieť filtrovať alergény a prach, ale nemusí zvládnuť tak účinne eliminovať vírusy a baktérie.

Aký je rozdiel medzi čističkou vzduchu a klimatizáciou?

Keď si kúpite modernú klimatizáciu, ktorá zabezpečuje aj čistenie vzduchu, samostatná čistička vám bude pravdepodobne zbytočná. Svojimi schopnosťami totiž obvykle nedokáže výrazne prekonať možnosti klimatizácie. Jej benefitom je obvykle najmä to, že si ju môžete prenášať aj do miestností, kde klímu nemáte. Navyše, výhodou je aj nižšia spotreba energie, keďže čistička len čistí a nechladí.