02.05.2019

Ako efektívne klimatizovať?

Klimatizáciou v dnešnej dobe disponuje drvivá väčšina domácností, ale aj firiem. Niet sa ani čomu čudovať, keďže je z roka na rok teplejšie a ani v slovenských končinách nás neobchádzajú tropické teploty konkurujúce napríklad ázijskému podnebiu. Viete ale ako klimatizáciu správne používať tak, aby vás finančne nezruinovala? Tu je niekoľko dobrých rád!

  1. VÝBER NEPODCEŇUJTE

Aj keď takmer všetky klimatizácie vyzerajú rovnako, nie je jedno, akú si v konečnom dôsledku zaobstaráte. Pri výbere sa poraďte s odborníkom.

  1. SERVIS SA OPLATÍ

Servis pred letom je nutné dopriať aj novým klimatizáciám. Pravidelné čistenie filtrov šetrí nielen peniaze, ale aj zdravie.

  1. NEKLIMATIZUJTE V NOCI

Pokiaľ je to možné, vychlaďte spálňu predtým, než idete spať, potom klimatizáciu vypnite. Ak bez nej predsa len neviete spať, snažte sa ju nastaviť na čo najvyššiu možnú teplotu.

  1. ZASTIERAJTE

Možno sa to nezdá, no prenikajúce slnečné lúče dnu sťažujú klimatizácii prácu, podáva vyššie výkony a odrazí sa to najmä na účte za elektrinu. Keď beží klimatizácia preto zatiahnite žalúzie, rolety či závesy.

  1. AJ SKRIŇA MÔŽE BYŤ PROBLÉM

Zle umiestnený nábytok, ktorý stojí klimatizovanému vzduchu v ceste je požierač peňazí. Preto je najlepšie sa o efektívnom umiestnení klimatizácie poradiť s odborníkmi.