30.05.2022

Ako nastaviť termostat klimatizácie?

Termostat klimatizácie slúži na reguláciu teploty. Kým v minulosti išlo o jednoduchý hardvérový komponent, v dnešnej dobe je jeho konštrukcia o niečo komplexnejšia. Ako ho správne nastaviť, aby klíma chladila čo najefektívnejšie?

Moderný termostat klimatizácie štandardne obsahuje procesor, ktorý vyhodnocuje viacero vstupných údajov. Na základe nich následne reguluje teplotu v miestnosti. Benefitom takéhoto inteligentného riešenia je vyššia úspora energií a väčší komfort používania. Avšak, aj v prípade smart termostatov existujú spôsoby, ako zlepšiť efektivitu chladenia. Nasledovné jednoduché tipy sa oplatí poznať.

Termostat klimatizácie a správna teplota

Základom správneho nastavenia klimatizácie je výber optimálnej teploty. Vedci a zdravotníci odporúčajú, že by mala byť maximálne o 5 až 7 °C nižšia než v exteriéri. Napríklad, ak bude vonku 30 °C, v interiéri by ste nemali mať menej ako 23 °C. V opačnom prípade hrozí vyššie riziko zdravotných problémov.

Nezabúdajte: Veľké teplotné rozdiely môžu u citlivejších ľudí dokonca vyvolať kolaps. Nastavenie správnej hodnoty tak rozhodne nepodceňujte.

Nastavenie podľa konkrétnych podmienok

Samozrejme, pokiaľ budú extrémne horúčavy, pri nastavovaní teploty môžete ísť na odporúčané maximum, teda hodnoty o 7 °C nižšie než v exteriéri. Naopak, počas miernejších jarných, letných či jesenných dní je dobré klimatizáciu nastaviť na úroveň o 2 – 3 °C nižšiu než je vonku. Na druhej strane, v konečnom dôsledku všetko aj tak závisí od vašich preferencií.

Aká je vhodná teplota na pracovisku?

Pokiaľ využívate klimatizáciu v práci, ohľadom nastavenia teploty platia vyššie uvádzané pravidlá. Taktiež však dbajte na to, aby klimatizácia nadmerne nevysušovala vzduch. V tomto smere stoja za pozornosť moderné verzie, ktoré dokážu udržiavať prednastavenú úroveň vlhkosti – ideálne v rozpätí 45 až 60 %. V priestore tak vznikne priaznivá mikroklíma s pozitívnym vplyvom na pracovnú produktivitu.

Používanie klimatizácie počas noci

Podľa vedeckých štúdií je optimálna teplota na spánok zhruba 15 až 20 °C. Niektorým ľuďom ale najviac vyhovujú hodnoty až do 25 °C. Klimatizáciu sa tak rozhodne oplatí využívať aj počas noci, predovšetkým v lete. Je však dobré držať sa zlatého pravidla, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť viac ako 7 °C. No počas skutočne tropických nocí môžete spraviť výnimku a túto hodnotu prekročiť, aby ste mali nastavených aspoň prijateľných 25 °C.

Čo s klimatizáciou, keď ju nepoužívate?

Častou dilemou majiteľov klimatizácií je to, ako nastaviť termostat, keď doma nikto nie je. Z hľadiska úspory nie je dobré klímu úplne vypínať, keďže opätovné vychladenie interiéru by vyžadovalo veľmi veľa energie.

Efektívnejšou cestou je pred odchodom do práce či na kratšiu dovolenku nastaviť termostat klimatizácie na teplotu o 5 až 10 °C vyššie než obvykle. Interiér sa tak nezačne prehrievať, pričom klíma bude odoberať iba minimálne množstvá energie.