14.06.2022

Klimatizácia a jej príprava na leto: Čo všetko skontrolovať?

Leto je obdobím, počas ktorého dostane klimatizácia v domácnosti najviac zabrať. Aby dokázala fungovať na 100 %, je potrebné udržiavať ju v bezchybnom technickom stave. Čo všetko by ste mali skontrolovať a vymeniť pred začiatkom sezóny?

Pokiaľ vo vašej domácnosti využívate efektívnu modernú klimatizáciu s funkciou kúrenia, možno ste ju naplno využívali aj počas zimy či jari. V každom prípade, nezáleží na tom, či boli vaše jednotky počas zimy vypnuté, alebo ste ich len občasne zapli. Pred začiatkom letnej sezóny je vždy dobré venovať im základnú údržbu.

Klimatizácia a jej celkový stav

Vizuálne preverte stav vonkajšej a vnútornej jednotky. Dôležité je najmä odstránenie nečistôt, ktoré by mohli negatívne vplývať na funkčnosť – napríklad listy, konáriky, prípadne prach. Klimatizáciu zapnite a pozorne sledujte fungovanie jednotlivých komponentov. Zamerajte sa na to, či nepočujete zvláštne zvuky, ktoré by mohli signalizovať problém.

Praktický tip: Ak po zapnutí klimatizácie na začiatku sezóny počujete zvláštny hluk, prípadne cítite zápach, nemusí to hneď znamenať problém. Takéto prejavy častokrát samé zmiznú. Pokiaľ sa však objavujú aj pri druhom, treťom či štvrtom zapnutí, klímu radšej nechajte skontrolovať odborníkom.

Kontrola filtrov

Filtre sú mimoriadne dôležitou súčasťou klimatizácie. Zachytávajú totiž nečistoty a robia vzduch zdravým na dýchanie. Ak ste ich na konci minulej sezóny nečistili, je pravdepodobné, že budú značne špinavé alebo dokonca poškodené.

Nezabúdajte: V dôsledku znečistených filtrov klimatizácia nebude schopná dosiahnuť plný výkon, čo sa prejaví na slabšom chladiacom účinku. Navyše, môže spotrebúvať viac energie a vyfukovať vzduch, ktorý nie je úplne čistý.

Vymeniť alebo vyčistiť?

K filtrom klimatizácie je obvykle jednoduchý prístup. Dostanete sa k nim bez zdĺhavého rozoberania komponentov. Pokiaľ neviete, kde sa nachádzajú, pozrite si návod. Vytiahnite ich a skontrolujte, do akej miery sú špinavé. Niektoré klimatizácie sú vybavené filtrami, ktoré sa dajú jednoducho vyčistiť – napríklad pod tečúcou vodou.

Pokiaľ vaša klíma využíva filtre, ktoré sa čistiť nedajú, prípadne sú už do značnej miery poškodené, vymeňte ich za nové. Okrem toho, že nestoja veľa peňazí, zabezpečia bezchybný chod klimatizácie.

Pozor na potrubia

Mnohí majitelia klimatizácií zanedbávajú pri predsezónnej kontrole klimatizácie práve potrubia. To je však chyba. Aj tie totiž vedia byť zdrojom problémov. V spojoch môže dochádzať k únikom chladiva, v dôsledku čoho klíma nedokáže fungovať správne. Poriadne teda preverte stav jednotlivých vedení a uistite sa, že v žiadnom mieste nie sú narušené.

Vyčistenie kondenzátora

V kondenzátore dochádza k skupenskej premene chladiva. Ak je znečistený, nemusí fungovať optimálne a môže byť zdrojom zápachu. Práve preto je dobré ho pred začiatkom sezóny poriadne vyčistiť.

Naša rada: Mnohé komponenty klimatizácie sú vystavené vlhkosti, a preto sa na nich môžu začať tvoriť plesne spôsobujúce zápach. Pred letom ich odporúčame vyčistiť a vydezinfikovať.

Naplánovanie servisnej kontroly  

Hoci mnohé kontroly zvládnete vykonať aj svojpomocne, vždy je dobré využiť služby profesionálov. Tí sa pozrú, v akej kondícii je vaša klimatizácia a preveria aj veci, ktoré by ste nedokázali diagnostikovať. Obdobie pred letom je optimálnym časom na naplánovanie pravidelnej servisnej prehliadky. Ak o ňu máte záujem aj vy, neváhajte nás kontaktovať