19.05.2022

Akými najčastejšími problémami môže trpieť klimatizácia a ako ich riešiť?

Kvalitná klimatizácia je síce spoľahlivým zariadením, ktoré vám pri pravidelnej údržbe dokáže slúžiť veľmi dlho, no jej životnosť nie je nekonečná. Skôr či neskôr sa začnú objavovať určité známky opotrebenia či poškodenia. S ktorými problémami sa môžete stretnúť najčastejšie?

Pokiaľ má klimatizácia nejaký technický problém, obvykle to dokážete pomerne jednoducho spozorovať. Najčastejšie sluchom alebo čuchom. Základné pravidlo znie – keď zbadáte niečo neobvyklé, čo najskôr hľadajte príčinu a riešenie. V mnohých prípadoch je najlepšie zavolať odborníka. Ak sú poruchy odstránené v ich počiatočných fázach, oprava je zvyčajne celkom lacná a jednoduchá.

Klimatizácia a jej obvyklé problémy

V nasledujúcich riadkoch vám predstavujeme obvyklé poruchy, s ktorými sa pri servise klimatizácií stretávame najčastejšie.

Praktický tip: Najlepším spôsobom, ako predchádzať predčasným poruchám, je profesionálna inštalácia klimatizácie.

Zápach z klimatizácie

Moderné klimatizácie nesmú pri svojej činnosti zapáchať. Ak sa tak deje, niečo nie je v poriadku. Najčastejšou príčinou sú plesne, ktorých vzniku treba predchádzať. Keď sa totiž objavia, zbaviť sa ich môže byť problém. Preto odporúčame voliť klimatizačné jednotky, ktoré dokážu plesne eliminovať automaticky – bez zásahu technika. Zápach však môžu spôsobovať aj znečistené útroby klimatizácie. V takom prípade nepomôže nič iné, len ich poriadne vyčistiť a vydezinfikovať. Ak si na túto úlohu netrúfate, zavolajte odborníkov.

Hluk a zvláštne zvuky

Za zvláštne zvuky obvykle môže kompresor. Príčinou problémov je častokrát nedostatočné mazanie, prípadne vôľa v niektorých pohyblivých častiach. Ide o pomerne závažné poruchy, ktoré vedia vyústiť do drahých opráv. Ich riešenie preto odporúčame nechať na profesionálov.

Slabý chladiaci účinok

Slabý účinok klimatizácie môže mať viaceré príčiny. Najprv skúste skontrolovať, či nie sú upchaté filtre. Pokiaľ sú čisté, problém bude zrejme niekde v útrobách zariadenia. Chyba môže byť napríklad v invertorovom motore, termostate či tesnení. Diagnostiku a opravu radšej zverte do rúk odborníkov.

Únik chladiva

V prípade nekvalitného zhotovenia či mechanického narušenia rozvodov môže dôjsť k úniku chladiva. V rámci opravy je potrebné vypustiť chladivo, nájsť chybné miesto, kvalitne ho opraviť, následne prekontrolovať tesnosť a napustiť nové chladivo. Opäť ide o úkony, ktoré neodporúčame vykonávať „na vlastnú päsť“.

Vytekajúca voda

Pri fungovaní klimatizácie dochádza k prirodzenej kondenzácii vody. Avšak, pokiaľ tekutina kvapká na zem z miest, ktoré by mali byť suché, niečo nie je v poriadku. Najčastejšou príčinou sú zanesené kanáliky na jej odvod. Tie stačí jednoducho vyčistiť, čo zvládnete aj svojpomocne. V niektorých prípadoch však môže byť poškodené čerpadlo kondenzátu a bude potrebná jeho oprava.

Pokazený termostat

Úlohou termostatu je sledovať okolitú teplotu a na základe nej regulovať činnosť klimatizácie. Ak sa pokazí, obvykle sa objavia problémy s udržiavaním a dosahovaním zvolenej teploty. Termostat sa dá pomerne jednoducho vymeniť a následne bude klíma opäť fungovať ako nová.

Zdá sa vám, že aj vaša klimatizácia trpí niektorým z vyššie spomínaných problémov? Neváhajte nás kontaktovať. Naši skúsení technici ju odborne preveria, odhalia príčinu ťažkostí a opravia ju tak, aby opäť fungovala na 100 %. Ak je však klimatizácia už príliš stará a objavuje sa na nej viacero vážnejších chýb naraz, pravdepodobne bude výhodnejšie vymeniť ju za novú.