28.07.2022

Výber a montáž multisplit klimatizácie: Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať

Uvažujete nad kúpou novej multisplit klimatizácie? Niet sa čomu diviť. Prináša totiž viacero cenných výhod, ktoré sa rozhodne oplatia. Avšak, pri výbere konkrétneho modelu a pri montáži treba myslieť na viacero špecifík. Mali by ste poznať tieto praktické tipy.

Pri výbere klimatizácie sa môžete vydať dvomi cestami. Buď sa rozhodnete pre monosplit, alebo multisplit riešenie. Druhé menované pozostáva z jednej vonkajšej jednotky a viacerých vnútorných. Prináša väčšiu flexibilitu a v mnohých prípadoch aj značnú úsporu energie. Práve preto je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou voľbou.

Čo si všímať pri výbere multisplit klimatizácie?

Základným kritériom pri výbere modernej multisplit klimatizácie je počet vnútorných jednotiek. Rozhodnúť sa môžete pre 2, 3, 4, prípadne dokonca 5. Všetko závisí od toho, koľko miestností chcete klimatizovať.

Praktický tip: Klimatizácia sa obvykle najviac oplatí v spálni, obývačke a pracovni. Pokiaľ máte detskú izbu, inštalovať ju môžete aj do nej.

Výkon vnútornej jednotky

Jedným z najdôležitejších parametrov multisplit klimatizácie je výkon. Podobne ako pri monosplit riešení, aj v tomto prípade platí, že na 1 m2 plochy by malo prináležať 0,1 kW výkonu. Pokiaľ nemáte vyslovene nadštandardne veľké priestory, stačí voliť jednotky s nižšími výkonmi.

Keďže každá miestnosť má svoju vlastnú jednotku, vychladenie prebehne veľmi rýchlo aj v prípade, že klimatizácia oplýva menším výkonom. Účinnosť môžete zvýšiť napríklad zatvorením dverí izieb.

Moderné technológie

Multisplit klimatizácie obvykle disponujú podobnými technológiami ako monosplit prevedenia, no prinášajú viac možností ovládania. Napríklad, viete nastavovať časovače pre jednotlivé miestnosti, vďaka čomu si zaistíte dokonalý komfort. Všímajte si aj spôsob nastavovania, druh filtrácie, hlučnosť či energetickú triedu. Pre mnohých je dôležitá aj funkcia kúrenia.

Montáž multisplit klimatizácie

Pri montáži je potrebné myslieť na to, že multisplit klimatizácia má o niečo komplexnejšie zapojenie než klasické monosplit riešenie. Vonkajšia jednotka totiž musí byť spojená nie s jednou, ale hneď s niekoľkými vnútornými jednotkami.

Prepojenie vonkajšej jednotky s vnútornými

Vonkajšia jednotka je s tými vnútornými prepojená potrubiami na vedenie chladiva. A okrem toho aj komunikačným káblom. Z vnútorných jednotiek je navyše vedená hadica na odvod kondenzátu.

Tieto vedenia je možné ťahať na povrchu steny, pričom sú skryté za špeciálnou lištou. Alternatívnym riešením je ich integrovanie do steny. V takom prípade však musíte počítať s búracími prácami, a teda aj vyššími realizačnými nákladmi.

Náročnosť a cena montáže

V rámci montáže multisplit klimatizácie je potrebné osadiť jednotlivé vnútorné jednotky, následne ich pomocou potrubí a kabeláže prepojiť s vonkajšou jednotkou a celý systém otestovať a nastaviť. Inštalácia trvá dlhšie ako pri monosplit riešení. A pripraviť sa treba na o čosi vyššie náklady.

Výhodou multisplit klimatizácie v porovnaní s monosplit systémom je však perfektný tepelný komfort a úspora nákladov. Ide tak o investíciu, ktorá sa skutočne oplatí. Pokiaľ potrebujete poradiť ohľadom výberu toho najlepšieho riešenia pre vaše potreby, neváhajte nás kontaktovať.