01.05.2022
Chladiace systémy a klimatizácie: Aké typy existujú?
V dnešnej dobe sú na trhu dostupné rôzne chladiace systémy. Tie sa líšia svojou konštrukciou, cenou, náročnosťou inštalácie, funkčnosťou, životnosťou a mnohými ďalšími parametrami.
Zvoliť si ten najlepší pre vaše priestory tak môže byť niekedy náročné. Aby sme vám výber o niečo uľahčili, prinášame vám praktický prehľad najčastejších riešení a rozdielov medzi nimi.
Najčastejšie používané chladiace systémy
S niektorými sa stretávame pravidelne, iné sú na Slovensku využívané menej. Tieto chladiace systémy sa vo svete tešia najväčšej obľube.
Izbová klimatizácia
Tento typ sa častokrát označuje aj ako mono split klimatizácia. Systém pozostáva z vonkajšej jednotky (kondenzátora) a vnútornej (výparníka), ktoré sú navzájom prepojené. Vzduch sa ochladzuje tak, že chladivo mení svoje skupenstvo a odovzdáva teplo. O jeho cirkuláciu medzi kondenzátorom a výparníkom sa stará kompresor.
Výhodou izbovej klimatizácie je nízka cena. Avšak, ak ju chcete mať vo viacerých miestnostiach, problémom je narušenie estetiky nehnuteľnosti. Každej vnútornej jednotke totiž prináleží jedna vonkajšia. Toto riešenie je preto vhodné len do menších obydlí.
Multi split klimatizácia
V domácnostiach azda najpoužívanejší chladiaci systém. Funguje na rovnakom princípe ako izbová klimatizácia, no s tým rozdielom, že k jednej vonkajšej jednotke je pripojených viacero vnútorných. Prepojené sú tenkými rúrkami, v ktorých prúdi chladivo.
Každá vnútorná jednotka je samostatným vzduchotechnickým zariadením, v ktorom dochádza k odparovaniu chladiva. Môžete si teda jednoducho nastavovať teplotu pre každú miestnosť zvlášť.
Zapamätajte si: Inštalácia modernej multi split klimatizácie je cenovo náročnejšia, avšak z dlhodobého hľadiska sa oplatí. Toto riešenie prináša pri väčších nehnuteľnostiach vyššiu energetickú úsporu a lepší tepelný komfort než mono split.
Centrálna klimatizácia
V tomto prípade je celé srdce chladiaceho systému (kondenzátor, výparník a kompresor) umiestnené v jednej časti nehnuteľnosti. Generuje chladný vzduch, ktorý je následne potrubiami distribuovaný do jednotlivých miestností. Centrálna klimatizácia sa obvykle využíva vo veľkých budovách, v domácnostiach nie je až tak častá.
Nevýhodou sú vyššie tepelné straty v potrubnom systéme, ktorý rozvádza vzduch do jednotlivých častí nehnuteľnosti. Centrálna klimatizácia neumožňuje efektívne regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach tak ako multi split.
Kazetová klimatizácia
Kazetová klimatizácia funguje ako multi split, no s tým rozdielom, že vnútorná jednotka je zabudovaná do stropu. Fúka vzduch 4 smermi, vďaka čomu dokáže rýchlejšie vychladiť aj väčšie priestory. Vhodná je do nehnuteľností s vysokými stropmi.
Odparovacia klimatizácia
Pracuje na odlišnom princípe než vyššie spomínané typy. Ventilátor v jednotke prefukuje vonkajší vzduch cez vlhké podložky, ktoré ho ochladzujú. Následne sa privádza do miestností. Výhodou je konštrukčná jednoduchosť. Negatívom je zas nižší chladiaci výkon a premenlivá efektivita v závislosti od vlhkosti vzduchu z exteriéru.
Prenosné klimatizácie
Ide o kompaktné zariadenia, ktoré stačí pripojiť do elektriny, pričom vedia celkom dobre vychladiť priestor. Tiež sa skladajú z výparníka, kondenzátora a kompresora. Ich nevýhodou je ale skutočnosť, že z nich musíte niekam odvádzať skondenzovanú vodu. Dá sa to však vyriešiť napríklad zvedením kondenzátu k izbovým rastlinám, čím si efektívne vyriešite ich zalievanie. K negatívam patrí vyššia hlučnosť a nižší výkon.
Stropné chladenie
Toto riešenie patrí medzi menej časté chladiace systémy. Spočíva v tom, že v strope sú vedené potrubia s chladnou vodou. Tie môžu byť umiestnené v sadrokartónovej konštrukcii, pod omietkou alebo v železobetónovom strope. Benefitom je, že chlad prirodzene klesá zo stropu, takže nedochádza k víreniu vzduchu. Nevýhodou voči klimatizáciám je pomalý nábeh, obmedzená regulácia teploty a komplikovanejšia montáž vyžadujúca viac stavebných zásahov.