25.09.2022

Elektrický ohrievač verzus kúrenie klimatizáciou: Čo je výhodnejšie?

Hľadáte efektívne vykurovacie teleso, ktoré sa postará o lacné, no zároveň účinné vyhriatie vášho domova počas chladných dní?

Hľadáte efektívne vykurovacie teleso, ktoré sa postará o lacné, no zároveň účinné vyhriatie vášho domova počas chladných dní? Zaujímavou voľbou môže byť elektrický ohrievač. Je však výhodnejší ako kúrenie klimatizáciou?

Hlavnou výhodou elektrických ohrievačov je ich nízka cena. Menej výkonné verzie potešia cenovkou už pod 100 EUR. Takže vstupná investícia je nižšia ako v prípade klimatizácie. Otázka však znie, aká je efektivita, bezpečnosť či ekologickosť kúrenia. Nehovoriac o prevádzkových nákladoch. V týchto oblastiach už ohrievače obvykle ťahajú za kratší koniec.

Ekologickosť a prevádzkové náklady

Ohrievače aj klimatizácie potrebujú na svoje fungovanie elektrickú energiu. Ich základným parametrom je účinnosť – koľko tepla dokážu vyrobiť z 1 kW elektriny.

Klimatizácia je tepelným čerpadlom vzduch/vzduch a pracuje s mimoriadne vysokou efektivitou. Z 1 kW dodanej elektriny dokáže vygenerovať až 5 kW tepla. V prípade ohrievača je účinnosť výrazne nižšia. Obvykle platí, že z 1 kW elektriny vyrobí 1 kW tepla.

Zapamätajte si: Kúrenie klimatizáciou je až 5-krát efektívnejšie než pomocou elektrických ohrievačov. V praxi to znamená, že je neporovnateľne ekologickejšie a lacnejšie. Nespotrebuje sa pri ňom toľko energie.

Kúrenie klimatizáciou je bezpečnejšie

Elektrické ohrievače sa dokážu rozohriať na teploty vyše 50 stupňov Celzia. Predstavujú tak riziko pre každého, kto sa okolo nich pohybuje. Pri dotyku totiž hrozí nepríjemné popálenie. Preto nie sú práve najlepšou voľbou do domácností s menšími deťmi či zvieratami.

Riziko požiaru

V dôsledku vysokých teplôt sa môžu vznietiť horľavé materiály okolo ohrievača. Pri kúrení klimatizáciou takéto nebezpečenstvá nehrozia. Nemôžete sa o nič popáliť a riziko požiaru je prakticky nulové.

Rýchlejšie vykúrenie priestoru

Ak máte klimatizáciu po stránke chladiaceho výkonu prispôsobenú veľkosti miestnosti, môžete mať istotu, že ju dokáže aj účinne vykúriť. Áno, aj elektrický ohrievač vie zabezpečiť rýchle vyhriatie priestoru. No len vtedy, keď má výkon adekvátny jeho objemu. Možnosti použitia sú tak veľmi podobné, a to aj v prípade väčších izieb – napríklad s plochou 40 m2.

Sálanie verzus prúdenie

Hlavným rozdielom medzi klimatizáciou a ohrievačom je spôsob šírenia tepla. Z ohrievača prirodzene sála, takže určitú dobu trvá, kým sa dostane do celej miestnosti. Naopak, z klimatizačnej jednotky sa šíri prúdením. Rýchlejšie sa tak premiešava so vzduchom v danej izbe a dochádza k efektívnejšiemu temperovaniu.

Cenné výhody klimatizácie

Kúrenie klimatizáciou je nielen efektívnejšie, ekologickejšie a o poznanie lacnejšie, ale ešte aj prináša viacero ďalších výhod. Napríklad, vnútorná jednotka zabezpečuje filtrovanie vzduchu – zbavuje ho prachu, alergénov, vírusov, baktérií či neželaných pachov. Pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť, nezaberá miesto na zemi a zbytočne neobsadí jednu zásuvku. A čo je hlavné, jej benefity oceníte nielen v zime, ale aj v lete.

Pokiaľ vás zaujalo kúrenie klimatizáciou a chceli by ste ho začať využívať, zavítajte do našej ponuky moderných jednotiek LG, spomedzi ktorých si vyberiete ideálny model pre vás a vaše priestory. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.