28.09.2022

Príliš vysokú vlhkosť vzduchu môže znížiť aj klimatizácia

Vlhkosť vzduchu v domácnosti priamo vplýva na zdravie človeka.

Vlhkosť vzduchu v domácnosti priamo vplýva na zdravie človeka. Práve preto by ste jej aj vy mali venovať pozornosť. V akých medziach by sa mala pohybovať a ako ju dokáže regulovať kvalitná klimatizácia?

Vlhkosť je definovaná ako koncentrácia vodnej pary vo vzduchu. Čím viac jej je, tým vyššiu hodnotu dostanete. Úroveň vlhkosti viete odhadnúť aj bez toho, aby ste mali poruke vlhkomer. Ľudské telo prirodzene vníma, či je vzduch suchý alebo vlhký.

Aká je ideálna vlhkosť v domácnosti?

Odborníci odporúčajú, aby sa vlhkosť v interiéri pohybovala na úrovni 40 až 60 %. Takéto hodnoty sú ideálne nielen pre ľudské telo, ale aj pre samotnú nehnuteľnosť. Pokiaľ by bola vyššia alebo nižšia, môže dochádzať k viacerých ťažkostiam.

Príliš nízka vlhkosť

Ak je vlhkosť v interiéri menej ako 35 %, pravdepodobne pri dýchaní pocítite, že vzduch je suchý. S týmto problémom sa môžete najčastejšie stretnúť počas zimy, keď v domácnosti kúrite.

Vedeli ste, že suchý vzduch môže spôsobovať dráždenie očí či slizníc, škrabanie v hrdle a vysušovanie pokožky? Ľahšie sa víri, takže dochádza k zvyšovaniu prašnosti.

Vysoká vlhkosť vzduchu

Opačný extrém, keď vzdušná vlhkosť presiahne 65 %, taktiež nie je z dlhodobého hľadiska dobrý. Najväčším problémom, ktorý je spôsobený zvýšenou vlhkosťou, je vznik plesní. Môžu byť aj malé, no do prostredia sa z nich rýchlo šíria milióny výtrusov spôsobujúcich rôzne ochorenia – najmä respiračného charakteru.

Nezabúdajte: Keď sa dlhodobo vyskytujete vo vlhkom prostredí s plesňami, bežné respiračné ochorenia môžu prerásť do alergií a astmy.

Čo ovplyvňuje vlhkosť v interiéri?

Jedným z najvýznamnejších faktorov zvyšujúcich vzdušnú vlhkosť v domácnosti je dýchanie. Avšak, vplýva na ňu aj pranie či varenie. Ide o činnosti, pri ktorých sa prirodzene tvorí vodná para.

K zvyšovaniu vlhkosti do veľkej miery prispieva aj sprchovanie, obzvlášť v horúcej vode. Naopak, na vysušovanie vzduchu má vplyv kúrenie aj vetranie.

Prirodzená vlhkosť stavby

Na vysokú vlhkosť v interiéri môžu vplývať aj faktory, ktoré neviete tak jednoducho regulovať – napríklad staré múry alebo časti strechy, cez ktoré sa voda dostáva do interiéru. Prípadne, zle tesniace okná. Ak bola stavba nesprávne vyhotovená, môže dochádzať k vlhnutiu od základov. Jeho eliminácia je častokrát náročná a nákladná.

Regulácia vlhkosti pomocou klimatizácie

Pokiaľ chcete efektívne regulovať vysokú vlhkosť vo vašej domácnosti, ideálnym riešením je zaobstarať si klimatizáciu. Pri svojej činnosti totiž automaticky znižuje vlhkosť vzduchu, a to skutočne významne.

Udržiavanie správnej vlhkosti

Jednoduché klimatizácie môžu spôsobiť až príliš veľké vysušovanie vzduchu. Práve preto sa oplatí zainvestovať do kvalitných modelov, ktoré nielenže vysušujú vzduch, ale ešte k tomu vedia inteligentne regulovať úroveň vlhkosti. Pri svojej prevádzke sa starajú o to, aby ju udržovali v hladine 40 až 60 %. Vytvárajú tak zdravú mikroklímu v interiéri. A aby toho nebolo málo, filtrujú vzduch a zbavujú ho alergénov – napríklad výtrusov plesní alebo prachu.

Vlhkosť vzduchu v interiéri vám pomôžu efektívne regulovať moderné klimatizácie LG. Viac informácií o jednotlivých modeloch nájdete v našej ponuke.