26.03.2024

Koľko stojí klimatizácia do domu?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko naozaj stojí chladenie domu v letných horúčavách? Správna inštalácia a prevádzka klimatizačného systému si vyžaduje plánovanie, od výberu správnej klimatizačnej jednotky až po prípravu priestoru a platenie účtov za energie. V tomto článku rozoberiem jednotlivé náklady, ktoré s klimatizáciou súvisia.

Ako veľkosť domu ovplyvňuje náklady na klimatizáciu?

Čím väčší je váš dom, tým výkonnejšiu klimatizačnú jednotku budete potrebovať na chladenie priestoru – a tým vyššie sú aj počiatočné náklady. Pre malý byt alebo apartmán by mala stačiť jednoduchá nástenná jednotka alebo mono-split systém.

V prípade stredne veľkého domu  budete chcieť účinný centrálny klimatizačný systém alebo multi split klimatizáciu, ktorá zvládne chladenie väčšej plochy. Dobrou správou je, že výkonnejšie jednotky sú často energeticky účinnejšie, pretože sú správne dimenzované na daný priestor.

Veľké domy (nad 150 m2) si vyžadujú seriózne klimatizačné zariadenia, aby ste si v lete udržali pohodlie. Využiť môžete rôzne druhy klimatizačných systémov, či tepelných čerpadiel. Bohužiaľ, vysokokapacitné centrálne klimatizačné jednotky, rozvody a dodatočná práca na inštaláciu môžu vyžadovať vyššiu počiatočnú investíciu, avšak za pohodlie to určite stojí.

Veľkosť vášho domu priamo ovplyvňuje, koľko zaplatíte za klimatizačný systém. Ak si však vyberiete správne dimenzovanú, energeticky účinnú jednotku, budete sa cítiť pohodlne počas celého leta bez toho, aby vám účet za energie vyletel nahor. Po niekoľkých letách by sa vám účinný centrálny klimatizačný systém mohol vrátiť v podobe úspory energie a to sa oplatí!

Náklady na predprípravu a montáž klimatizácie

Inštalácia klimatizačnej jednotky si vyžaduje odborníkov, aby sa zabezpečilo jej správne fungovanie. Poplatky za montáž sa môžu líšiť v závislosti od zložitosti zvoleného klimatizačného systému a usporiadania domu. Cena sa mení napríklad podľa dĺžky rozvodov a množstva prípadných stavebných úprav.

V mnohých prípadoch zvyšuje celkové náklady aj príprava priestoru pre klimatizačnú jednotku. To môže zahŕňať potrebu zvýšenej elektrickej kapacity, prípravu rozvodov a izoláciu priestorov. Služby ako vytvorenie otvorov v stenách, inštalácia elektrických rozvodov a potrubia môžu zvýšiť poplatky za montáž. V prípade centrálnej alebo multi-split klimatizácie bude musieť inštalačný tím namontovať vonkajšiu jednotku a tiež pripraviť priestor pre vzduchotechniku a potrubie. Ďalšie práce môžu byť potrebné na pripojenie jednotiek a zabezpečenie správneho prúdenia vzduchu. Veľkou výhrou pre vás môže byť ak máte hotovú predprípravu na klimatizáciu.

 

 

Investovanie do kvalitných značiek klimatizácie

Aj keď sú klimatizácie kvalitnejších značiek často sprevádzané vyššou cenou, investícia do renomovanej značky známej kvalitou a účinnosťou vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze. Energeticky účinnejšie systémy potrebujú na svoju prevádzku menej energie, takže vaše účty za energiu budú každý mesiac nižšie. Tieto systémy majú tiež tendenciu vydržať dlhšie, takže nebudete musieť platiť za toľko opráv alebo výmen. Medzi top značky klimatizácií dostupných pre náš trh patria napríklad Daikin, LG, či Midea.

Špičkové značky tiež s väčšou pravdepodobnosťou obsahujú prémiové funkcie, ktoré zvyšujú pohodlie, ako sú napríklad variabilné otáčky ventilátora, teplotné senzory a vzduchové filtre. Ich systémy sú skonštruované podľa prísnych noriem, takže sa môžete spoľahnúť, že udržia váš domov pri ideálnej teplote počas celého leta bez porúch.

Renomované spoločnosti poskytujúce klimatizáciu zvyčajne ponúkajú aj lepšie záruky a servis. Ak by sa s vaším systémom niečo pokazilo, majú kvalifikovaných technikov, ktorí problém správne diagnostikujú a odstránia. Stoja si za svojimi výrobkami a budú sa snažiť vyriešiť všetky problémy, aby boli ich zákazníci spokojní.

Ceny klimatizačných systémov a ich inštalácie sa môžu líšiť v závislosti od dodávateľa, regiónu a ďalších faktorov. Je dôležité vybrať si kvalitného dodávateľa, pri ktorom môžete mať istotu dobre vykonanej práce. Takýto dodávateľ vám zabezpečí aj obhliadku priestorov a poskytne vám presný rozpis cien, ktoré môžete za dodanie a montáž klimatizácie očakávať ešte pred jej samotným objednaním.