18.06.2022

Nástenná klimatizácia vs. kazetová klimatizácia: Ktorú si vybrať?

Kazetová klimatizácia a nástenná klimatizácia sú 2 obľúbené typy, ktoré síce fungujú na podobnom princípe, no v mnohých oblastiach sa líšia. Čo je o nich dobré vedieť?
Keď sa pozrieme do rodinných domov či bytov, bezkonkurenčne najpopulárnejšia je nástenná klimatizácia. Naopak, v prípade komerčných objektov, hál a kancelárií sa najväčšej obľube teší kazetová klimatizácia. Prečo je tomu tak?

Nástenná klimatizácia = jednoduchšia montáž

Ako už napovedá jej názov, nástenná klimatizácia sa montuje na stenu. Vnútorná jednotka je obvykle umiestnená tesne pod stropom miestnosti, pričom jej inštalácia je pomerne jednoduchá. Prostredníctvom rúrok na vedenie chladiva je následne prepojená s vonkajšou jednotkou. Tá je obvykle inštalovaná na balkóne, terase či múre nehnuteľnosti.

Pre všetky typy stropov

Keďže nástenná klimatizácia sa inštaluje na stenu, nezáleží na tom, aký máte typ stropu. Namontovať sa dá prakticky do akejkoľvek miestnosti. Jednotky jednotlivých modelov sa líšia svojou veľkosťou, ktorá súvisí s maximálnym chladiacim výkonom.

Menej možností smerovania vzduchu

Nevýhodou nástennej klimatizácie je skutočnosť, že prúd chladného vzduchu nie je možné účinne smerovať všetkými smermi. Moderné modely síce disponujú špeciálnymi lamelami, ktoré sa dajú natáčať až do 4 smerov, no ani tie nedokážu zázraky. Vnútornej jednotke teda istú dobu trvá, kým efektívne vychladí vzduch v celej miestnosti. To môže byť problém najmä v prípade väčších priestorov.

Náš tip: Pokiaľ hľadáte klimatizáciu, ktorá disponuje lamelami otáčateľnými do 4 smerov a možnosťou efektívneho smerovania prúdu vzduchu, dobrou voľbou môže byť LG ArtCool.

Ideálna voľba do domov a bytov

Vďaka možnosti jednoduchej inštalácie sú nástenné klimatizácie vhodné predovšetkým do obytných nehnuteľností – rodinných domov a bytov. Využívať sa však dajú aj v menších kanceláriách.

Kazetová klimatizácia umožňuje efektívnejšie chladenie

Aj kazetová klimatizácia sa skladá z vonkajšej a vnútornej jednotky, ktoré sú prepojené rúrkami na vedenie chladiva. Rozdiel však spočíva v spôsobe inštalácie vnútornej jednotky. Tá sa nemontuje na stenu, ale je zakomponovaná do stropu.

Obmedzené možnosti inštalácie

Na to, aby ste do stropu mohli nainštalovať tento druh klimatizácie, musí mať strop dostatočnú výšku. Ideálne sú kazetové alebo sadrokartónové stropy, nad ktorými je určitý priestor. Smerodajným parametrom je hrúbka tela vnútornej jednotky.

Optimálne prúdenie vzduchu

Hlavným benefitom kazetovej klimatizácie je skutočnosť, že vzduch z nej prúdi všetkými 4 smermi. Jednotka môže byť zakomponovaná napríklad v strede stropu miestnosti, vďaka čomu vychladí vzduch oveľa rýchlejšie než nástenná verzia.

Zapamätajte si: Keďže kazetová klimatizácia je integrovaná do stropu a nijako nenarúša vzhľad miestnosti, predstavuje oveľa elegantnejšie riešenie ako nástenná.

Skvelé riešenie pre haly a firmy

Kazetová klimatizácia dokáže efektívne a rýchlo vychladiť vzduch aj vo veľkých priestoroch. Preto je vhodná najmä pre firmy, do výrobných hál či veľkých kancelárií. Ak chcete jej benefity pociťovať v rodinnom dome, pri stavbe treba myslieť na optimalizáciu stropu. Za istých okolností môže byť dobrou voľbou aj do starých domov. A to v prípade, že majú vysoké stropy, ktoré sa rozhodnete znížiť napríklad pomocou sadrokartónových podhľadov.

Potrebujete poradiť, či bude pre váš objekt lepšia nástenná klimatizácia alebo kazetová klimatizácia? Neváhajte nás kontaktovať. Porad