24.01.2022

Klimatizácia do bytu: Ako si vybrať a kam ju umiestniť?

Možno ste už aj vy postrehli, že klimatizácia do bytu začína byť čoraz obľúbenejšia aj na Slovensku. Stretnúť sa s ňou môžete vo väčšine novostavieb, no mnohí ľudia si ju nechávajú dodatočne inštalovať aj do starších bytových jednotiek.

Aby však všetko fungovalo ako má, pred jej kúpou by ste mali zvážiť niekoľko podstatných vecí. Myslite na to, že klimatizácia je komplexným zariadením, ktoré by malo byť prispôsobené konkrétnym podmienkam domácnosti. Vyberať si môžete z rôznych značiek a modelov, ktoré sa líšia v mnohých parametroch či vlastnostiach. Čo konkrétne si všímať?

Základné rozdelenie klimatizácií

Klimatizácie do bytu sa rozdeľujú na mobilné a montované. Prvý menovaný typ je obvykle lacnejší, no to sa odráža aj na jeho vlastnostiach. Nedokáže poskytnúť dostatočne vysoký výkon a keďže vývod vzduchu je bližšie pri zemi, vychladenie miestnosti trvá pomerne dlho.

Obľúbenejšie sú preto montované klimatizácie, ktoré sa skladajú z dvoch častí – exteriérovej a interiérovej jednotky. Takzvané monosplity disponujú len jednou vnútornou jednotkou. Naopak, multisplity ich môžu mať aj viac – hneď v niekoľkých miestnostiach.

Ako si vybrať klimatizáciu do bytu?

Pri výbere klimatizácie si všímajte najmä nasledovné parametre. Až potom sa zameriavajte na jej estetickú stránku – dizajn a farbu.

Maximálny výkon

Výkon klimatizácie by mal byť prispôsobený veľkosti miestnosti, v ktorej bude inštalovaná. Na vychladenie plochy do 25 m2 postačí výkon na úrovni zhruba 2,5 kW. Zo všeobecného hľadiska by ste mali výkon úmerne zvyšovať s narastajúcimi rozmermi izieb. Napríklad, na efektívne klimatizovanie 60 m2 je potrebná klimatizácia do bytu s výkonom aspoň 6,7 kW.

Hlučnosť

Hlučnosť zohráva dôležitú úlohu najmä vtedy, ak má byť klimatizácia umiestnená napríklad v spálni. Zariadenia vyšších tried môžu dosahovať hodnoty maximálne okolo 20 dB. S klesajúcou cenou hlučnosť narastá.

Praktický tip: Všímajte si hluk nielen interiérovej, ale takisto aj exteriérovej jednotky. Vyhnete sa tak prípadným sťažnostiam susedov.

Invertor a diaľkové ovládanie

Moderné klimatizácie do bytu sú obvykle vybavené invertorom, ktorý automaticky prispôsobuje výkon podľa teploty v miestnosti. Dokáže tak efektívne šetriť energiu. Okrem toho sa ale zamerajte aj na spôsob ovládania klimatizácie. Výhodným riešením sú modely, ktoré je možné riadiť cez aplikáciu v smartfóne.

Ďalšie praktické vlastnosti

Každá kvalitná klimatizácia do bytu je vybavená radou filtrov, ktoré dokážu eliminovať peľ, baktérie či zárodky plesní. Praktickou funkciou je aj regulácia vlhkosti v miestnosti. No a v neposlednom rade klaďte dôraz aj na to, či vie klimatizácia kúriť. Môže vám to pomôcť počas zimy či v prechodnom období.

Kam umiestniť klimatizáciu?

Klimatizáciu inštalujte do miestnosti, ktorá je obvykle najteplejšia a často sa v nej zdržiavate. Môže to byť napríklad obývačka, ale aj spálňa, pracovňa či detská izba. V prípade malých bytov obvykle postačí jedna vnútorná jednotka. Ak máte však členitý byt či dom s viac ako 2 miestnosťami, za zváženie stojí multisplitová klimatizácia.

Klimatizácia do bytu a jej správna poloha

Jednotka klimatizácie by mala byť v ideálnom prípade inštalovaná nad úrovňou hlavy – napríklad nad zárubňou dverí. Pre optimálnu distribúciu chladného vzduchu je vhodné, keď je v strede steny. Zároveň by nemala byť v blízkosti elektronických zariadení a zdrojov tepla.

Myslite však na to, že priamy prúd chladného vzduchu vám môže prekážať. Preto by klimatizácia do bytu nemala byť situovaná rovno nad pracovným stolom, gaučom či posteľou. Najlepšie spravíte, ak si pri výbere necháte poradiť od profesionálov.