31.07.2022

Klimatizácia do kancelárie: 6 dôvodov, prečo ju využívať

Správna mikroklíma na pracovisku je mimoriadne dôležitá. Nielenže vplýva na zdravie zamestnancov, ale do značnej miery ovplyvňuje aj ich produktivitu. Práve preto stojí za zváženie klimatizácia do kancelárie. Aké cenné výhody prináša?

Kým úlohou klimatizácie v domácnosti je zabezpečiť maximálny komfort a dobrý spánok počas horúcich dní, v kancelárii dosahuje jej význam iných rozmerov. Ľudský mozog sa totiž nedokáže efektívne sústrediť, pokiaľ je teplota príliš vysoká. Kvôli tomu klesá produktivita, zamestnanci sú znechutení, chcú ísť čo najskôr domov, narastá riziko konfliktov a podobne.

Práve preto môže byť klimatizácia do kancelárie investíciou, ktorá sa skutočne vyplatí. Najmä kvôli týmto 6 dôvodom stojí za zváženie.

1. Vyšší komfort pre zamestnancov

Samozrejme, hlavnou úlohou klimatizácie je zvyšovať tepelný komfort zamestnancov, čo zároveň pozitívne vplýva na celkovú produktivitu a výkonnosť pri práci. Americká štúdia z roku 2004 odhalila, že pokiaľ je teplota na pracovisku vyššia než 25 °C, s každým ďalším stupňom Celzia navyše klesá produktivita až o 2 %.

Priaznivý vplyv na kvalitu výsledkov

Z uvedeného vyplýva, že klimatizácia do kancelárie môže zlepšiť výsledky celej firmy, resp. dokáže zabezpečiť, aby počas letných mesiacov dramaticky neklesali. Taktiež prispeje k udržaniu pohodovej atmosféry na pracovisku.

Vedeli ste, že moderné klimatizácie zvýšia komfort v kancelárii nielen v lete, ale aj počas zimy? Využívať totiž môžete praktickú funkciu kúrenia.

2. Zvýšenie záujmu zamestnancov prísť do kancelárie

Mnohí zamestnanci si počas obdobia lockdownov zvykli na to, že môžu robiť z pohodlia domova. Preto už nemajú chuť chodiť na pracovisko. Avšak, častokrát je práve práca v kancelárii oveľa produktívnejšia. Ľudia totiž vedia navzájom spolupracovať a dosahovať lepšie výsledky.

No a klimatizácia môže byť pre zamestnancov dobrou motiváciou, prečo neostať na home-office a radšej prísť do kancelárie. Vedia, že ich čaká príjemne vychladené prostredie a nebudú sa celý deň potiť.

3. Klimatizácia do kancelárie a zdravšie pracovné prostredie

Klimatizácia vzduch nielen ochladzuje, ale aj čistí. Moderné modely obsahujú radu špičkových filtrov, ktoré pohlcujú prachové čiastočky, alergény a dokonca aj nepríjemné pachy. Nehovoriac o tom, že dokážu eliminovať vírusy, baktérie a iné nežiadúce mikroorganizmy. Tým vedia zlepšovať celkovú mikroklímu a znižovať riziko šírenia mnohých ochorení.

Praktický tip: Pokiaľ chcete klimatizáciu s čo najlepšou schopnosťou čistiť vzduch, dobrou voľbou môže byť LG Air Purification.

4. Zníženie vlhkosti

Zvýšená vlhkosť v kancelárii spôsobuje pocitovo vyššiu teplotu a nadmerné potenie sa. Navyše, v príliš vlhkom prostredí sa ľahšie šíria ochorenia a vznikajú plesne. Klimatizácia pri svojej činnosti prirodzene vysušuje vzduch, čím pomáha udržiavať výbornú mikroklímu v kancelárii.

5. Možnosť prikúriť si v prechodných obdobiach

V súvislosti s benefitmi klimatizácií situovaných v kanceláriách stojí za zmienku aj možnosť prikúriť si v prechodných obdobiach. Oceníte to najmä na jar, keď bude kúrenie už vypnuté, no vonkajšia teplota ešte stihne na pár dní klesnúť.

6. Benefit pre zákazníkov

Klimatizácia do kancelárie je veľkým benefitom nielen pre samotných zamestnancov, ale aj pre zákazníkov či obchodných partnerov. Tí nepochybne ocenia svieži vzduch a prostredie bez prachu, alergénov či nepríjemných zápachov. Urobíte tak na nich dobrý dojem a zvýšite vaše šance na úspech.