28.02.2022

Môže klimatizácia ovplyvniť produktivitu v práci?

O tom, že teplota vzduchu ovplyvňuje produktivitu človeka, niet snáď žiadnych pochýb. Štúdie zistili, že pokiaľ presiahne 25 °C, s každým ďalším stupňom Celzia naviac klesá efektivita práce až o 2 percentá. Našťastie, v dnešnej dobe máme k dispozícii účinné riešenie, ako s výkyvmi teplôt bojovať. Je ním klimatizácia, ktorá dokáže pomáhať hneď niekoľkými spôsobmi.

Zmena produktivity až o 25 %

Prvé štúdie ohľadom vplyvu klimatizácie na produktivitu pri práci boli vykonané už v roku 1950. Americkí výskumníci vtedy zistili, že po jej nasadení do kancelárií a výrobných podnikov stúpla efektivita práce minimálne o 25 %. A táto štatistika platí aj dnes. Klimatizované priestory sú pre zamestnancov dobrou motiváciou, prečo prísť do práce – a to napríklad aj vtedy, keď majú možnosť home officu. Cítia sa v nich šťastnejšie, dokážu podať vyšší výkon a lepšie sa koncentrujú na pracovné úlohy.

Optimálna teplota na pracovisku

Teplotu na pracovisku si nemôže zamestnávateľ určiť čisto podľa svojich vlastných preferencií. Stanovujú ju zákony, pričom konkrétne hodnoty sa líšia v závislosti od činnosti. Pokiaľ pracujete psychicky, prípadne vykonávate ľahšie fyzické práce, teplota by mala byť v rozpätí 12 – 26 stupňov Celzia. Ak robíte aktivity, pri ktorých sa neustále hýbete, dodržať by sa malo rozmedzie 10 – 20 °C.

Zapamätajte si: Vo všeobecnosti platí, že ideálna teplota na výkon väčšiny najčastejších zamestnaní je okolo 23 stupňov Celzia. K výraznejšiemu poklesu produktivity dochádza po prekročení hranice 25 °C.

Pozor na fluktuáciu teplôt

Zmeny teplôt sa negatívne odrážajú na produktivite človeka. Pokiaľ ráno prídete do práce a v kancelárii máte najprv 25 °C, potom 21 °C a po určitom čase teplota ešte aj presiahne tú pôvodnú, asi vás to na pohode priveľmi nepridá. K podobnému javu dochádza napríklad vtedy, keď jednotlivé časti pracoviska nie sú rovnomerne klimatizované.

Kvalitná klimatizácia udrží nastavenú teplotu na pracovisku počas celého dňa – bez toho, aby dochádzalo k citeľným výkyvom. Zaručí tak dokonalý komfort. Nezabúdajte však, že teplota v klimatizovanej miestnosti by mala byť maximálne o 7 stupňov Celzia nižšia než v exteriéri.

Klimatizácia a správne prúdenie vzduchu

Komfort človeka pri práci výrazne ovplyvňuje aj prúdenie vzduchu. V letných mesiacoch je dôležité, aby vzduch v miestnosti neustále cirkuloval. V opačnom prípade je pocitová teplota vyššia. To však v niektorých kancelárskych priestoroch nie je možné, keďže sa v nich nedá vetrať. No a práve klimatizácia dokáže zabezpečiť neustálu cirkuláciu vzduchu, čím taktiež prispeje k vyššej produktivite práce.

Vedeli ste, že moderné vnútorné jednotky klimatizácií umožňujú reguláciu prúdenia až 4 smermi? Nebudú vám tak fúkať do tváre ani do chrbta a postarajú sa o rovnomernú cirkuláciu vzduchu v celej miestnosti.

Vplyv na vlhkosť

Vlhkosť na pracovisku by sa v ideálnom prípade mala pohybovať v rozmedzí 40 – 55 %. Ak je nižšia, vzduch je príliš suchý a môže zapríčiňovať respiračné ťažkosti. Naopak, vlhkejší vzduch je problémom najmä v lete. Spôsobuje, že pot sa oveľa pomalšie odparuje, v dôsledku čoho začína stekať po tele a pocitová teplota je vyššia. Pri práci sa preto neviete dobre sústrediť a produktivita klesá.

Klimatizácia vzduch prirodzene vysušuje, vďaka čomu pocitovo znižuje teplotu. Pokiaľ chcete jej výhody v kancelárii, domácnosti či výrobnom podniku pocítiť naplno, je dôležité vybrať verziu so správnymi parametrami. Potrebujete pomôcť? Neváhajte nás kontaktovať!