29.05.2019

Klimatizácia vás nemusí finančne zruinovať

Často počúvame o tom, aká je klimatizácia drahá... Ľudia majú zafixované, že je finančne náročná nielen jej kúpa, ale aj jej prevádzka. Ak sa však budete držať zásad správneho klimatizovania, bude vaše leto s klimatizáciou príjemné aj na pocit vo vašom domove, aj na pohľad do vašej peňaženky. 

Neklimatizujte aj pre susedov

Tepelné úniky nie sú žiadnou novinkou najmä pre staršie domy a byty. V zime nám malými špárami v oknách, dverách či v podkroví uniká teplo, v lete zasa chlad, ktorý vaša klimatizácia vytvára. Také okná by sa napríklad mali meniť každých 10 rokov! Veríme, že ide o dobrú investíciu, no pomerne náročnú. Skúste si tie malé špáry zaizolovať sami pomocou produktov bežne dostupných v „kutilských“ obchodoch. Uvidíte, že sa to odrazí na vašom účte za elektrinu a oceníte to aj v zime.

Používajte žalúzie, na čo ich máte?

Žalúzie a ešte v lepšom prípade rolety sú naozaj skvelé a ak ich máte, bola by škoda ich nevyužiť, najmä ak je zapnutá vaša klimatizácia. Verili by ste, že niektorí ľudia dokonca investujú radšej do špeciálnych roliet ako do klimatizácie? Je to tak… Dom či byt síce nevychladia, no zabránia prieniku slnečných lúčov do interiéru. Takže, ak máte k dispozícii žalúzie, dopomôžte nimi vašej klimatizácii. Aspoň sa tak „nenamaká“ a vás to bude stáť menej.

Aj ľahký obed pomôže

Počas horúčav sa neodporúča vyvárať ťažké a zložité jedlá, náš organizmus lepšie strávi skôr niečo ľahšie. V tomto prípade to platí hneď dvakrát, pretože pečením a varením poriadne vyhrievate svoj domov a tým pridávate klimatizácii prácu navyše, čo samozrejme znamená viac peňazí. Tak, kto si dá šalátik?

Už máte LED-ky?

Verte či nie, aj svetlo pridáva stupne vo vašom byte či dome, obzvlášť, keď stále fičíte na zásobách zo sortimentu klasických žiaroviek. Tie premenia len 5% energie na svetlo a ostatok na teplo… Prejdite na úsporné svetelné zdroje, najlepšie priamo na LED-ky. Šetriť budete aj pri svietení, aj pri klimatizovaní.