29.05.2019

Vplyv klimatizácie na zdravie

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že klimatizácia bola vyvinutá a skonštruovaná s cieľom riešiť neustále sa zvyšujúce nároky na kvalitu ovzdušia.

Pôvodné nároky na optimalizáciu teploty vzduchu v interiéri (primárne chladenie), boli postupom času rozširované, čo viedlo výraznému nárastu množstva benefitov, ktoré nám moderné klimatizácie dnes dokážu priniesť. Okrem zvýšenia kvality a komfortu v podobe optimalizácie teploty vzduchu, nám moderná klimatizácia dokáže filtrovať  vzduch, upravovať vlhkosť, ktorá pri vysokých hodnotách môže viesť k vzniku plesní a následným zdravotným komplikáciám.

Funkcie modernej klimatizácie

Moderné zariadenia dokážu tiež eliminovať pachy, baktérie, alergény ako peľ, roztoče a dokonca i likvidovať komáre. Používajú sa v miestach so zvýšenými nárokmi na čisté a hypoalergénne prostredie, ako sú operačné sály a nemocničné priestory. Pri extrémne teplom počasí dokáže zabrániť dehydratácií a kolapsom z prehriatia organizmu. Je dôležité však poznamenať, že i klimatizáciu je potrebné vedieť ovládať a poznať princípy jej správneho používania.

Nesprávne používanie klimatizácie

Nesprávne používanie klimatizácie vplyvom cirkulujúceho vzduchu nastaveného na extrémne nízke teploty a zlým smerom môže viesť k vysychaniu očí a ich páleniu, bolestiam hlavy, stuhnutým krčným svalom, vysušenej koži, angíne, zhoršeniu astmy a podobne. Zásadným opatrením je vyhýbanie sa tepelným šokom pri prechodoch medzi klimatizovaným a vonkajším prostredím. Zanedbaná údržba klimatizačných zariadení, hlavne výmena filtrov, môže viesť k znečisťovaniu klimatizovaného vzduchu. Najrizikovejšie je šírenie choroboplodných mikroorganizmov.

Princíp správneho použivania kimatizácie

Aj pri používaní klimatizácii platí známe s mierou a rozumom. Rovnako je dôležité poznať princípy správneho používania a starať sa, aby bolo zariadenie čisté, čo nám dokážu jednoducho vyriešiť preventívne servisy, ktoré nezaberú viac ako 30 minút. Ak budeme poznať a dodržiavať princípy správneho používania, klimatizácia nám bude skvelo slúžiť a my budeme môcť plnohodnotne využívať jej širokú škálu benefitov, pre ktoré bola vyvinutá a skonštruovaná.

Zdroj: Wikipedia