02.02.2022

Mobilná klimatizácia verzus montovaná klimatizácia: Ktorá bude výhodnejšia pre vás?

Mobilná klimatizácia môže na prvý pohľad vyzerať ako dokonalé riešenie. Načo by vám bola drahá montovaná klimatizácia, keď viete mať namiesto nej kompaktnú prenášateľnú krabicu, ktorá taktiež vychladí interiér?

V realite to však, bohužiaľ, také jednoduché nie je. Pokiaľ by mobilná klimatizácia bola naozaj takým perfektným riešením, asi by si nikto dobrovoľne nedal do svojich priestorov nainštalovať klasickú montovanú verziu. Poďme sa teda pozrieť na to, aké sú medzi týmito dvoma typmi rozdiely a ktorý bude vhodnejší pre vás.

Mobilná klimatizácia ponúka flexibilitu

Azda najväčším benefitom mobilnej klimatizácie je skutočnosť, že ju môžete jednoducho prenášať z jedného miesta na druhé. Počas noci vám dokáže chladiť spálňu a cez deň si ju viete dať do pracovne, obývačky či kuchyne. Takáto flexibilita je možná z jednoduchého dôvodu – mobilná klimatizácia pozostáva len z jednej „škatule“, ktorú položíte na zem. Nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy.

S montovanou klimatizáciou nepohnete

Montovaná klimatizácia pozostáva z dvoch jednotiek – vonkajšej a vnútornej, ktoré sú navzájom prepojené. Keďže sú fixne namontované, nemôžete s nimi nijako manipulovať. Nehovoriac o tom, že montáž vyžaduje stavebné zásahy.

Je tu však veľké ALE

Mobilná klimatizácia funguje na podobnom princípe ako montovaná, takže absencia exteriérovej jednotky musí byť niečím suplovaná. A práve tu sa dostávame k pomerne veľkej nevýhode – z jednotky je vyvedená hadica, cez ktorú sa odvádza teplý vzduch do exteriéru. Táto hadica môže mať priemer aj viac ako 10 cm. Čo to znamená pre vás? V konečnom dôsledku nie je tá flexibilita až taká neobmedzená, keďže vás limituje dĺžka hadice. A okrem toho, priamo v interiéri sa generuje kondenzát, ktorý je potrebné pravidelne vylievať. V opačnom prípade hrozí vytopenie.

Úniky tepla cez otvorené okno

Keďže hadica z klimatizácie musí byť vyvedená von z interiéru, nevyhnete sa otvorenému oknu. Chladný vzduch vám tak bude unikať von a teplý zas vnikať dnu. Na tento problém existujú riešenia, napríklad špeciálne tesniace komponenty, ktoré do značnej miery utesnia medzeru medzi oknom a stenou. Avšak, k istým stratám bude dochádzať vždy.

Nehovoriac o tom, že keď fúka vietor, pootvorené okno sa hýbe. Tesnenia okolo hadice sa tak hýbu tiež a celý systém sa môže rozpadnúť ako domček z kariet. No a v neposlednom rade netreba zabúdať ani na to, že mimo sezóny musíte mobilnú klimatizáciu niekde skladovať. A keďže ide o prístroj, ktorý sa môže svojimi rozmermi rovnať napríklad práčkam, nejde len o ošemetné skladovanie, ale tiež o náročnú manipuláciu s ním.

Vyššia hlučnosť a nižší výkon

Nevýhodou mobilnej klimatizácie je skutočnosť, že jej motor sa nachádza priamo v izbe. To spôsobuje vibrácie a obvykle aj vyššiu hlučnosť. Lepšie modely sa vedia dostať na úroveň okolo 50 dB, čo je ale v porovnaní s montovanou klimatizáciou stále dosť veľa. Lacnejšie verzie produkujú pokojne aj 70 dB, čím už môžu konkurovať práčke. To pre ľudské ucho rozhodne nie je príjemné.

Nezabúdajte: Mobilné klimatizácie majú nižší výkon, zvyčajne na úrovni 7000 – 12 000 BTU, pričom 12 000 BTU je ekvivalentom 3,5 kW. Vychladenie väčších miestností tak trvá pomerne dlho.

Montovaná klimatizácia je istejšou voľbou

Napriek tomu, že montovaná klimatizácia je drahšou voľbou a jej inštalácia si vyžaduje stavebné zásahy, býva v konečnom dôsledku efektívnejším riešením. Vydrží vám totižto spoľahlivo slúžiť dlhé roky a bude mať dostatočne vysoký výkon na kvalitné vychladenie miestností. Nehovoriac o jej nižšej hlučnosti a mnohých moderných funkciách, ktorými uľahčuje život. Kúrenie, reguláciu vlhkosti či ovládanie cez smartfón síce umožňujú aj niektoré mobilné klimatizácie, no rozhodne nie na takej úrovni ako montované.

Pokiaľ teda hľadáte dočasné riešenie na vychladenie interiéru, napríklad do prenajatého bytu, mobilná klimatizácia môže byť dobrou voľbou. Ak ale máte svoju vlastnú nehnuteľnosť, montovaná klimatizácia bude po stránke efektivity, komfortu a spoľahlivosti rozhodne rozumnejším riešením.