09.02.2023

Pošlite teplo kam potrebujete vďaka klimatizácií

Klimatizácie sú dôležité zariadenia, ktoré nám umožňujú udržať optimálnu teplotu v interiéri počas celého roka. Veľkým benefitom klimatizácie počas zimy je, že sa pomocou nej dá aj vykurovať. Vďaka vyspelým technológiám a nastaviteľným lamelovým systémom je možné teplý vzduch smerovať na miesta, kde je práve potrebný.

Ako prúdi teplý vzduch pri rôznych typoch kúrenia?

Pri podlahovom kúrení prúdi vzduch cez rozvody v podlahe, ktoré sa rozprestierajú po celej miestnosti. Teplý vzduch stúpa z podlahy do miestnosti, čím vyhrieva vzduch v miestnosti. Týmto spôsobom sa zaisťuje rovnomerné vykurovanie v celej miestnosti.

Pri radiátoroch prúdi teplý vzduch v rozvodoch a cez výmenníky tepla v radiátoroch. Radiátory pracujú tým, že vodou alebo parou vyhrievajú výmenníky tepla a teplý vzduch stúpa do miestnosti. Týmto spôsobom sa zaisťuje vykurovanie v konkrétnych častiach miestnosti v blízkosti radiátorov.

Pri klimatizácii prúdi vzduch cez ventilátory, ktoré ho nasávajú z miestnosti a prechádza cez výmenníky tepla, kde sa vzduch ohrieva. Ohriaty vzduch sa potom nasmeruje na požadované miesta v miestnosti prostredníctvom nastaviteľných lamelových systémov. Týmto spôsobom sa zaisťuje vykurovanie v konkrétnych častiach miestnosti na základe požiadaviek používateľa.

Regulácia smeru fúkania teplého vzduchu klimatizáciou

Teplý vzduch v miestnosti vždy stúpa hore. Klimatizácia však môže posielať teplý vzduch späť dole a v prípade potreby vzduch ešte viac ohreje. Väčšina moderných klimatizácií má nastaviteľné lamelové systémy, ktoré umožňujú nasmerovať vzduch tam, kde ho potrebujete.

Táto funkcia vám umožňuje presne určiť, kam bude teplý vzduch smerovať, takže môžete vyhriať konkrétne miesta v miestnosti a zároveň sa vyhnúť nepríjemným prúdom vzduchu. Týmto spôsobom môžete vytvoriť optimálne klimatické podmienky v miestnosti a zlepšiť svoju pohodu. Klimatizácia navyše vzduch aj prefiltruje a budete okrem príjemnej teploty dýchať aj čistejší vzduch.

Naša rada: Pre dokonalé rozptýlenie vzduchu si môžete zvoliť napríklad klimatizáciu Midea BreezeleSS. Disponuje perforovanými lamelami, ktoré vzduch rozptýlia a navyše môže prúdiť nie len smerom dole ale aj do bočných strán.

Výhody smerovania tepla z klimatizácie na konkrétne miesta

Smerovanie tepla z klimatizácie na konkrétne miesta má mnohé výhody. Patria medzi ne napríklad:

Pohodlie: Regulácia tepla na konkrétne miesta zaisťuje, že teplo je presne cielené na požadované miesta, vďaka čomu sa budete cítiť príjemnejšie v každej časti miestnosti. Pri práci môžete smerovať teplý vzduch k pracovnému stolu a večer naopak napríklad na sedačku pri sledovaní TV. V noci zas môžete teplý vzduch smerovať na okná, vďaka čomu môžete predísť ich roseniu.

Úspora energie: Presné smerovanie tepla na konkrétne miesta umožňuje lepšiu kontrolu teploty, čo výrazne znižuje spotrebu energie a náklady na vykurovanie.

Flexibilita: Regulácia tepla na konkrétne miesta umožňuje meniť teplotu v rôznych častiach miestnosti, vďaka čomu sa vždy môžete cítiť príjemne. Samozrejme môžete zvoliť nie len smerovanie vzduchu v rámci jednej miestnosti, ale pri viacerých vnútorných jednotkách aj rozdielne teploty v oddelených miestnostiach.

Zlepšenie zdravia: Regulácia tepla na konkrétne miesta môže pomôcť znížiť vlhkosť v miestnosti a zlepšiť kvalitu vzduchu, čo môže prispieť k zlepšeniu zdravia. Moderné klimatizácie majú tiež rôzne filtre, vďaka ktorým zo vzduchu odstránia pachy, vírusy, alergény, či iné škodlivé látky.

Väčšia efektivita: Regulácia tepla na konkrétne miesta zlepšuje účinnosť vykurovacieho systému, čo zaisťuje vyššiu efektivitu vykurovania.