25.01.2023

Rosenie okien v zime: Ako proti nemu bojovať a ako pomôže klimatizácia?

Vnútorná časť okien v domácnosti sa môže počas zimy rosiť, či zahmlievať v dôsledku rozdielu teplôt a vlhkosti medzi vnútornou a vonkajšou časťou domu. Keď sa teplý, vlhký vzduch vo vnútri domácnosti dostane do kontaktu so studeným povrchom okien, vlhkosť vo vzduchu kondenzuje a vytvára hmlu alebo kondenzáciu na sklách. Ak sa to nerieši, môže vzniknúť veľmi nepríjemná situácia, ktorá vedie až k tvorbe plesní.

Prečo sa v zime rosia okná?

Dôvodov prečo sa okná v zime rosia je viac. Hlavným dôvodom rosenia okien vo vnútri je rozdiel v teplote a vlhkosti medzi interiérom a exteriérom domu. Keď sa teplý, vlhký vzduch vo vnútri domácnosti dostane do kontaktu so studeným povrchom okien, vlhkosť vo vzduchu kondenzuje a vytvára na skle kvapky.

Ďalším dôvodom rosenia okien je zlá izolácia, či zlé tesnenie okien. Ak okná nie sú správne izolované, teplý vzduch môže unikať, čo spôsobuje pokles teploty na vnútornej strane okna a zvyšuje pravdepodobnosť kondenzácie vody. Ak sú okolo okien medzery alebo praskliny, do domácnosti sa môže dostať studený vzduch, čo spôsobí pokles teploty na vnútornej strane okna, čo opäť zvyšuje pravdepodobnosť zarosenia okien.

Problémom je aj vysoká vnútorná vlhkosť. Ak je vo vnútri domu vysoká vlhkosť, na oknách sa s väčšou pravdepodobnosťou vytvorí kondenzát. Môže to byť spôsobené činnosťami, ako je varenie, sprchovanie, sušenie bielizne, či púšťanie zvlhčovača vzduchu.

Ako predchádzať roseniu okien v zime?

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť alebo znížiť rosenie okien:

  1. Znížte vlhkosť v domácnosti. K celkovému zníženiu vlhkosti môže pomôcť napríklad sušenie vecí na balkóne, či využitie sušičky. Príliš veľa kvetov môže taktiež zvyšovať vlhkosť vzduchu. Kvety neodporúčame nechávať na parapete.
  2. Používajte odvlhčovače, či klimatizáciu. To, že odvlhčovače znižujú vlhkosť vzduchu je zrejmé. Na odvhčenie vzduchu však rovnako môžete využiť aj klimatizáciu. Väčšina klimatizačných jednotiek má aj funkciu odvlhčovania vzduchu.
  3. Domácnosť poriadne vetrajte. Nezabúdajte niekoľko krát denne poriadne prevetrať všetky miestnosti. V zime je ideálne vetrať tak, že otvoríte okná dokorán, spravíte prievan a o niekoľko minút okná zavriete. Týmto spôsobom sa najrýchlejšie zbavíte vlhkého vzduchu ale neochladíte steny a neunikne vám toľko tepla, ako keby ste na dlhšiu dobu otvorili vetrák.
  4. Zvýšte teplotu v miestnosti. Pri vyššej teplote sa zvyšuje aj teplota rosného bodu a nedochádza tak rýchlo ku kondenzácií vody.
  5. Pozor na vnútorné žalúzie. Vnútorné žalúzie obmedzia pohyb vzduchu medzi sklom a miestnosťou a práve preto môžu byť sklá chladnejšie, čo má za následok zarosenie okna.

Naša rada: Ak zvažujte kúpu odvlhčovača, porozmýšľajte radšej nad klimatizáciou. Klimatizačné jednotky vzduch odvlhčujú ale aj filtrujú, môžete nimi kúriť a pomôžu vám aj v lete, keď chcete vzduch ochladiť.

Ako pomôže klimatizácia proti roseniu okien?

Klimatizácia môže naozaj pomôcť zabrániť roseniu okien, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

Zníženie vlhkosti: Klimatizácia odstraňuje vlhkosť zo vzduchu, čo môže pomôcť znížiť množstvo kondenzácie na oknách.

Udržiavanie konštantnej teploty: Prevádzka klimatizácie môže pomôcť udržiavať konzistentnú teplotu vo vnútri domácnosti, čo môže znížiť rozdiel teplôt medzi vnútornou a vonkajšou stranou okien. To znižuje pravdepodobnosť kondenzácie vody na oknách.

Zlepšenie cirkulácie vzduchu: Klimatizácia pomáha cirkulovať vzduch vo vnútri domácnosti, čo môže pomôcť znížiť množstvo kondenzácie na oknách. Pohyb vzduchu môže pomôcť odviesť vlhkosť, ktorá by sa inak zrážala na oknách.

Smerovanie teplého vzduchu na okná: Viaceré klimatizačné jednotky majú možnosť nastavenia, kam má vyfukovaný vzduch prúdiť. Môžete ho nasmerovať na okná, čím opäť znížite pravdepodobnosť rosenia okien.

Načasovanie vyhrievania: Ak sa vám okná rosia najmä v noci, kedy nemáte možnosť vetrať ani ovládať radiátory, môžete vopred nastaviť časovanie klimatizácie. Pomocou klimatizácie môžete prikúriť a vzduch mierne rozvíriť, aby ste nemuseli vstávať a utierať mokré