18.10.2022

Predpríprava na klimatizáciu pred rekonštrukciou bytu či domu: Na čo všetko myslieť?

Rekonštrukcia bytu či domu je skvelou príležitosťou na to, aby ste si konečne dopriali zariadenie, po ktorom ste dlho túžili. V rámci nej sa môže zrealizovať napríklad aj predpríprava na klimatizáciu či efektívne kúrenie, ktoré vám ušetrí nemalú časť nákladov. Ktorým konkrétnym veciam venovať pozornosť?

Asi pre vás nebude žiadnym prekvapením, keď povieme, že kúrenie predstavuje počas zimných mesiacov najväčšiu časť nákladov na energie. Pri rekonštrukcii preto býva jednou z najdôležitejších vecí, ktorým je dobré venovať pozornosť. Zároveň však netreba zabúdať ani na letné mesiace, kedy sa zíde klimatizácia.

Predpríprava na klimatizáciu vám ušetrí čas a náklady

Pri montáži klimatizácie je nutné myslieť na určité stavebné zásahy do stien. Jednotka umiestnená v exteriéri totiž musí byť prepojená s tou vnútornou, ktorá sa nachádza v miestnosti. Pri multi-split klimatizáciách je dokonca potrebných hneď niekoľko vedení.

Potrubia na chladivo či kondenzát  

Medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou musí byť medené potrubie, v ktorom je vedené chladivo. Počítať treba tiež s potrubím odvádzajúcim kondenzát z vnútornej jednotky. A v neposlednom rade, súčasti klimatizácie sú prepojené komunikačným káblom.

Zasekanie do steny

Vedenia medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou sú najčastejšie umiestnené v stenách. Práve preto je tak dôležité myslieť na realizáciu ešte pred rekonštrukciou. Pri prerábke domu budete môcť jednoducho vykonať stavebné zásahy podľa naplánovaného rozloženia klimatizácie. Nemusíte tak komplikovane riešiť búracie práce v už zariadenej nehnuteľnosti.

Vedeli ste, že ak by ste potrubia nechceli zabudovať do stien, môžete ich viesť v lištách na ich povrchu? Takéto riešenie však nie je veľmi estetické. Práve preto je dobrá predpríprava na klimatizáciu pred rekonštrukciou, pri ktorej budete počítať s ich integráciou do steny.

Efektívne naplánovanie polohy

Pred rekonštrukciou bytu alebo domu sa poraďte s odborníkmi, ktorí vám budú inštalovať klimatizáciu. S predprípravou na klimatizáciu sa môžete obrátiť na nás. Na základe dispozície nehnuteľnosti a vašich požiadaviek vám odporučíme optimálne rozmiestnenie jednotlivých klimatizačných jednotiek.

Podľa rozloženia jednotiek môžete pri rekonštrukcii prispôsobiť rozvody elektriny či zariadenie nábytku tak, aby klimatizácia pracovala čo najefektívnejšie a prirodzene zapadala do dizajnu interiéru.

Zladenie kúrenia a klimatizácie

Predpríprava na klimatizáciu môže byť pred rekonštrukciou ľahko doladená aj s kúrením. Počítať viete s tým, že vašu klímu budete počas zimy využívať na vykurovanie interiéru. Vďaka tomu ušetríte značnú časť energie, keďže klimatizácia je v podstate tepelné čerpadlo pracujúce s účinnosťou až na úrovni 5. Je tak efektívnejšia ako väčšina iných zdrojov tepla.

Doplnenie o podlahové kúrenie

Ak sa obávate, že klimatizácia vám nebude postačovať na efektívne vykúrenie interiéru počas chladných zimných dní, môžete ju doplniť o podlahové kúrenie. Aj jeho výhodou je veľmi dobrá účinnosť. Zabezpečí, že vám nebude zima na nohy a nemusíte sa pri ňom obávať vírenia vzduchu.

Podlahové kúrenie sa inštaluje pod podlahu, takže najrozumnejším riešením je plánovať si ho pred rekonštrukciou domácnosti. Jeho inštalácia tak prebehne rýchlo a jednoducho v rámci ostatných úprav.

Ovládanie pomocou inteligentného termostatu

Predpríprava na klimatizáciu a kúrenie spočíva aj v úprave elektrických rozvodov. Nechajte si ich prispôsobiť tak, aby ste si mohli tepelný komfort ovládať pomocou inteligentného termostatu. Ten vám umožní nastavovať teploty na diaľku, prostredníctvom smartfónu. Využívať viete aj rôzne časovače alebo automatickú úpravu kúrenia či chladenia podľa údajov zo senzorov.