25.10.2022

Servis klimatizácie: Podľa čoho si vybrať vhodného technika?

Servis klimatizácie je základom pre dlhý a bezproblémový život vášho klimatizačného zariadenia. Práve preto by ste ho rozhodne nemali podceňovať. Poradíme vám, ktoré veci si všímať pri výbere technika, aby ste minimalizovali riziko možných problémov.

Moderná klimatizácia je niečo ako nové auto. Keď vám na palubnej doske vyskočí nejaká kontrolka, čo spravíte? Vezmete ho k lacnému mechanikovi, ktorý má malú dielničku pri miestnom družstve? Alebo ho zanesiete do autorizovaného servisu, kde sa na neho pozrú profesionáli?

Takto isto je potrebné vnímať servis klimatizácie. Ak ho zveríte do rúk nevhodnému človeku, síce možno ušetríte pár eur, no z dlhodobého hľadiska môžete veľa stratiť. Preto radšej nič neriskujte a predtým, ako niekomu zaplatíte peniaze za opravu či pravidelnú prehliadku, zvážte nasledovné faktory.

Licencie a certifikáty

Základným dokumentom potvrdzujúcim odbornosť technika je licencia. Ideálne taká, ktorú vydal priamo výrobca klimatizácie. Jednotlivé značky pravidelne organizujú školenia pre technikov, na ktorých prezentujú najnovšie modely a postupy opráv.

Naša rada: Najlepšie je, keď technik dokáže svoju odbornosť preukázať certifikátmi, ktoré nie sú staršie ako rok či dva. Tie vyjadrujú, že sa neustále vzdeláva a pozná všetky aktuálne technológie. Licencia spred 5 rokov už dnes nemusí byť veľmi relevantná, keďže svet klimatizácií sa veľmi rýchlo vyvíja a mení.

Skúsenosti s konkrétnou značkou klimatizácií

Ak sa daný technik špecializuje len na jednu konkrétnu značku klimatizácií, je to pre vás veľký benefit. Do detailov totiž pozná jednotlivé modely. Veď s nimi prichádza do kontaktu takmer každý deň. Dá vám tak cenné rady a tipy, ako prevádzkovať vašu klímu, aby vydržala slúžiť čo najdlhšie. Opravy dokáže vykonať rýchlo a spoľahlivo.

Servis klimatizácie a referencie

Pri výbere technika sa ale nikdy nepozerajte len na licencie či certifikáty. Vždy sa snažte nájsť aj referencie od reálnych zákazníkov. V nich sa dozviete nielen to, či je daný technik spoľahlivý a vykoná svoju prácu dobre, ale aj to, ako dobre sa s ním komunikuje, prípadne či dodržiava dohodnuté termíny.

Zháňanie náhradných dielov

Podstatným kritériom pri voľbe technika klimatizácií je to, či má dobrý prístup k náhradným dielom. V tomto smere majú navrch tí, ktorí sa zameriavajú výhradne na jednu značku. Vďaka vybudovaným vzťahom sa vedia prednostne dostať k niektorým komponentom. Nehovoriac o tom, že častokrát majú lepšie ceny. Nestane sa vám tak, že kvôli chýbajúcim súčiastkam na opravu bude vaša klíma mesiac nefunkčná.

Uprednostňujte dlhodobé vzťahy

Na servis klimatizácie je ideálne využiť spoločnosť, ktorá zabezpečovala jej montáž. V takom prípade firma presne vie, ako sú jednotlivé komponenty zapojené a pravdepodobne detailne pozná aj daný model. Nielen pravidelné prehliadky, ale aj väčšie opravy tak prebehnú rýchlo a hladko.

Najlepšie je, keď na servis vašej klimatizácie využívate stále jednu firmu alebo jedného technika, ktorý pozná celú servisnú históriu. Pri akýchkoľvek ťažkostiach vie rýchlo nájsť problém a šetrí váš čas a peniaze.

Nezabúdajte: Ak na servis klimatizácie využívate viacero rôznych technikov, každému z nich bude určitú dobu trvať, kým sa oboznámi s vašimi jednotkami a predchádzajúcou údržbou. Zbytočne tak strácate čas, zaplatíte viac a narastá riziko nedorozumení.  

Pravidelný servis klimatizácie

Ak chcete mať istotu, že vaša klíma je v tých najlepších rukách, neváhajte nás kontaktovať. Špecializujeme sa na zariadenia LG, s ktorými máme dlhoročné skúsenosti. Postaráme sa nielen o pravidelný servis klimatizácie, ale aj o náročnejšie opravy.