Ako si vybrať klimatizáciu

Kritériami pre návrh výkonu a počtu jednotiek sú metre kubické klimatizovaného priestoru, súčiniteľ prechodu tepla (záleží od materiálu staviva, či je objekt zateplený a pod.), orientácia objektu na svetové strany, presklené plochy, podlažie, typ a povahu obytného priestoru a podobne. Počet jednotiek má priamy vplyv na rýchlosť vychladenia priestoru, komfort počas chladenia, spotrebu, hlučnosť a ďalšie. Ak tento krok výberu podceníte, hrozí riziko vzniku neželanej zonácie bytu podľa teplôt (veľké rozdiely), rýchlosti prúdenia vzduchu a pod., čo môže mať za následok okrem zníženia pohodlia aj prechladnutie osôb. Z uvedených dôvodov výber klimatizácie po stránke výkonu a počtu vnútorných jednotiek doporučujeme ponechať na odborníka, ktorý je kompetentný posúdiť a zohľadniť pri jeho dimenzovaní všetky relevantné vplyvy. Tento úkon je pri každej dobrej realizačnej firme bez poplatku a navyše máte skvelú príležitosť sa dozvedieť od odborníka viac informácií, ktoré Vám pomôžu zjednodušiť výber pri menej odborných parametroch. Ako sa lepšie zorientovať pri ostatných parametroch nájdete nižšie.

Značka klimatizácie

Medzi overené a bežné značky na Slovenku patria napríklad Daikin, Mitsubishi, LG, Panasonic, Midea, Airwell. Pri etablovaných značkách je výhodou overená kvalita, záručný a pozáručný servis (dostupnosť náhradných dielov), prepracovanosť detailov, kvalita materiálov, úroveň a šírka technických parametrov a funkcií, kvalita užívateľských rozhraní (aplikácie k wifi), širšie portfólio typov vnútorných jednotiek a podobne.

Parametre ktoré neprehliadnite

  • Kúrenie (V prípade aktívneho využívania funkcie, treba zohľadniť vo výbere klimatizácie.)
  • Typ chladiva R32 (najnovšie ekologické, má vplyv na spotrebu a výkon)
  • Energetická trieda A++ a vyššie
  • Filtre vzduchu
  • WIFI (musí byť zabudovaná, jednoduché užívateľské rozhranie pre IOs i Android)
  • Ionizer (likviduje pachy, baktérie, vhodné do rodín s malými deťmi)
  • Hlučnosť (doporučujeme 40 dBA a menej)
  • Veľkosť vonkajšej jednotky (dôležité ak bývate v byte)
  • 4 cestné prúdenie vzduchu

Cena

Ak Vás zaujíma pomer cena výkon a nepotrpíte si na značku stroja, nebojte sa zvoliť si menej prémiovú značku, akou je napríklad LG, Panasonic či Midea, ktoré Vám za prijateľnú cenu ponúknu široký rozsah funkcií a kvalitu parametrov na prémiovej úrovni.

Záver

Kúpa klimatizácie je dlhodobá investícia na 10 a viac rokov. Ohľadom výberu výkonu a počtu jednotiek si nechajte bezplatne poradiť od odbornej firmy, ktorá Vám pripraví optimálny návrh riešenia a vysvetlí aj rozdiely medzi jednotlivými výrobcami a triedami v danej značke. Správny výber technických parametrov má priamy vplyv na funkčnú stránku zariadenia.