Klimatizácia s wifi. Áno či nie?

Či už sa budeme baviť o klimatizácii, alebo zabezpečovacom systéme, platí, že v dnešnej uponáhľanej dobe je veľmi výhodné mať veci pod kontrolou a môcť ich ovládať na diaľku. V ostatných rokoch už i výrobcovia klimatizácií ponúkajú možnosť vzdialeného ovládania. Väčšina popredných značiek do svojich zariadení priamo inštaluje wifi modul, prípadne dáva možnosť ho doplniť za príplatok. Často sa stretávame s otázkou od zákazníka „Na čo by mi bola wifi v klimatizácii?“. Poďme sa preto pozrieť, čo nám wifi v klíme ponúka a či je to len zbytočný rozmar za príplatok, alebo výhodný benefit, ktorý skutočne oceníte a využijete.

WIFI a spotreba

Možnosť zapnúť, alebo vypnúť zariadenie na diaľku môže mať významný a pozitívny vplyv na celkovú spotrebu. Ak by ste v zhone pred odchodom na chalupu, či letnú dovolenku zabudli vypnúť chladenie v minulosti, mali by ste postarané, že elektrické hodiny by sa krútili ako šialené a účet za elektrinu Vás nepoteší. Dnes si cez mobilnú aplikáciu ľahko skontroluje stav zariadenia a v prípade potreby ho vypnete a tak ušetríte. Rovnako tak môžete sledovať spotrebu a tak ju vedome regulovať.

WIFI a komfort

Vrátili ste sa domov z letnej dovolenky a v byte / dome máte 33°C? Toto sa Vám s wifi nestane. Zapnete si ju pár hodín pred plánovaným príchodom a keď sa vrátite, budete mať doma príjemnú a hlavne optimálnu teplotu. Rovnako tak to platí na jar a jeseň, kedy sa striedajú teplé dni so studenými a vykurovacia sezóna ešte nie je, alebo už skončila. Vy si prikúrite tesne pred príchodom domov a máte príjemnú teplotu.

WIFI a zdravie

Predstavte si, že ste prišli domov po horúcom víkende a mali ste vypnutú klimatizáciu. Vonku je 36°C a v byte máte 29°C. Zapnete si klímu a tá automaticky spustí chladenie na plný výkon a to ako po teplotnej stránke tak i po stránke ventilačnej. Na druhý deň máte angínu ako lusk v tom lepšom prípade ste slušne prechladli, alebo Vás bolia ofúknuté kríže. Ak by ste mali wifi, tomuto by ste sa vyhli. V neposlednom rade si ušetríte „nervy“, ktoré by Vám diskomfort spôsobil.

WIFI a peniaze

Po zvýšenej počiatočnej vstupnej investícii, Vám už po prvej sezóne pri aktívnom využívaní wifi zariadenie dokáže vrátiť hodnotu, ktorú ste zaň zaplatili.

Záver

Ak uvažujete o kúpe klimatizácie, rozhodne nešetrite a vyberte si zariadenie s wifi. Tento benefit oceníte takmer rovnako ako klímu príjemného chladného obydlia v horúcom lete. Dodatočné dopĺňanie wifi nie je vždy možné a navyše je komplikované z pohľadu miesta vo vnútornej jednotke, kde sa zväčša nezmestí. Pri výbere si overte aj aplikácie a možnosť ovládania cez zariadenia Android a iOS. Užívateľské rozhranie a rozsah možností ovládania sa u výrobcov tiež líšia.