22.02.2022

Ako dlho trvá montáž klimatizácie?

Montáž klimatizácie pozostáva z viacerých krokov, v rámci ktorých je potrebné myslieť aj na isté stavebné zásahy. V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, ako celý proces prebieha, na čo všetko sa pripraviť a aké povolenia budete potrebovať.

To, ako dlho bude montáž klimatizácie trvať a ktoré úkony sa počas nej vykonajú, závisí od konkrétneho systému. Pokiaľ sa rozhodnete pre mono split klimatizáciu, ktorá pozostáva z jednej vonkajšej a vnútornej jednotky, inštalácia je pomerne jednoduchá a obvykle zaberie maximálne 5 hodín.

O niečo viac času si vyžaduje montáž multi split klimatizácie, ktorá má viacero vnútorných jednotiek. V závislosti od náročnosti riešenia môže inštalácia zabrať aj 10 hodín, resp. 2 dni.

Montáž klimatizácie a potrebné povolenia

Ešte pred tým, ako si objednáte firmu na montáž klimatizácie, ujasnite si, či nebudete potrebovať povolenie. Pokiaľ bývate v rodinnom dome, nemusíte riešiť nič. Klimatizácia je považovaná za technické zariadenie, teda na jej inštaláciu nepotrebujete stavebné povolenie.

Ak však bývate v bytovke, inštaláciu klimatizácie musíte ohlásiť správcovi. Ten si od vás pravdepodobne vyžiada technickú dokumentáciu a povie vám, kde môže byť vonkajšia jednotka inštalovaná. V niektorých prípadoch je nutný aj súhlas ostatných vlastníkov bytov.

Proces inštalácie klimatizácie

Keď sú stanovené pozície vnútorných a vonkajších jednotiek, začnú sa vykonávať stavebné úpravy.

Mono split klimatizácia

Pri inštalácii mono split klimatizácií sa vyvŕta otvor v stene medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou, cez ktorý sú vedené rozvody chladiva a komunikačné káble. Pokiaľ sa vnútorná jednotka nenachádza voči tej vonkajšej hneď za stenou, rozvody môžu byť uložené v dizajnovej lište. Prípadne sa dajú zabudovať aj do steny, avšak v takom prípade je nutné počítať s väčšími stavebnými zásahmi.

Multi split klimatizácia

Aj v tomto prípade sa môžete rozhodnúť, či budú rozvody v podobe medeného potrubia a kabeláže uložené priamo v stenách, alebo v dizajnovej lište. Z vonkajšej jednotky je potrebné viesť rozvody do každej vnútornej jednotky, častokrát aj cez viacero stien. Proces montáže je preto finančne a časovo náročnejší.

Uchytenie jednotiek

Vnútorné jednotky klimatizácie sa montujú na konzoly, ktoré sa vŕtajú do steny. V prípade vonkajších jednotiek si viete vybrať z viacerých spôsobov uchytenia. Zvoliť si môžete uloženie na podlahu balkóna, rovnú či šikmú strechu, prípadne montáž na konzolu vŕtanú do steny.

Rada odborníka: Vďaka flexibilite montáže sa dá vonkajšia jednotka bez problémov inštalovať aj na fasádu bytovky, ktorá nedisponuje balkónmi. Treba však vopred získať súhlas správcu, keďže klimatizácia môže narušiť vzhľad fasády.

Odvod kondenzu

Pri činnosti klimatizácie prirodzene vzniká kondenzát, ktorý je potrebné niekam odvádzať. Jednoduchým riešením je umiestnenie vedra pod vonkajšiu jednotku a jeho pravidelné vyprázdňovanie. Vodu viete nechať aj voľne stekať na zem, no to môže byť v prípade bytoviek problém.

Najmodernejším riešením sú vonkajšie jednotky s výparníkom, ktorý sa stará o odparovanie kondenzu. Vďaka tomu sa nemusíte o nič starať.

Náš tip: Zveďte kondenz do črepníka. Zhruba 2/3 sa odparia a zvyšok využije rastlina. Takéto „automatické zavlažovanie“ vás odbremení od nutnosti pravidelného zalievania.

Otestovanie klimatizácie

Testovanie funkčnosti klimatizácie sa robí vždy pred napustením chladiva. Eliminuje sa tak riziko úniku F plynu. Technici vám následne vysvetlia, ako klimatizáciu správne ovládať.

Samozrejme, montáž klimatizácie by ste mali zveriť odborníkom. Jedine tak budete mať istotu, že vám bude dlho spoľahlivo slúžiť. V prípade záujmu o profesionálnu inštaláciu nás neváhajte kontaktovať!

Predstavujeme najúspešnejšie februárové novinky

Vyberiete si z úspešných februárových noviniek?

Učarujú vám niektoré z našich februárových noviniek?